Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava hledá partnera pro opravu mrakodrapu. Jeho nový vzhled navrhla Eva Jiřičná

  • Ostrava,

Jak už jsme vás informovali, Ostrava se rozhodla, že nebude bourat známý mrakodrap na Ostrčilově ulici v centru, ale že jej opraví podle návrhu architekty Evy Jiřičné. Pro tento projekt chce město získat soukromého investora. Vybraný partner provede rekonstrukci za své peníze a město pak část domu odkoupí.

Mrakodrap na Ostrčilově ulici v centru Ostravy patří k nejznámnějším moderním stavbám ve městě. To bylo jedním z důvodů, proč se radní rozhodli, že ho nezbourají, ale nechají opravit. Byla k tomu přizvána světoznámá architektka Eva Jiřičná, podle jejíhož návrhu bude mrakodrap opraven. Město také rozhodlo, že pro rekonstrukci přibere privátního investičního partnera. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátor Ostravy: „Obchodní model počítá s tím, že město investorovi prodá nemovitosti pro stavbu, investor stavbu jako celek zrealizuje a město následně odkoupí část nemovitosti zpět, v tomto případě byty za účelem nájemního bydlení a parkovací místa pro své nájemníky a veřejnost. Jedná se o koncept v Česku unikátní a s ohledem na naši legislativu také velmi komplikovaný.“

Podobný model, kdy objekt postaví soukromý investor a město pak od něj koupí byty a parkovací místa už byl úspěšně využit při projektu Nových Laubů, které se v nejbližších dnech začnou stavět. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Město nemůže být ve svém městě univerzální developer a tak hledáme cesty, jak zapojit privátní investory."

Cílem rekonstrukce ostravské dominanty je podpořit bydlení obyvatel v centru města a zpestřit a rozšířit nabídku bytů. Dobrá statika domu umožní, že bude ještě přistavěno jedno patro, ve kterém bude restaurace. 

Eva Jiřičná, architektka: "Po celém světě najdeme poválečné budovy postavené s nejlepším úmyslem a nejlepší dosažitelnou technologií pro potřeby své doby. Mnohé z nich ukončily svou užitečnou roli, a ačkoli jejich konstrukčně stavební stav je pořád v akceptovatelném stavu, podmínky na bydlení a kvalita vnějších fasád neodpovídají dnešním požadavkům. Naším úkolem bylo studovat potenciál existujícího bloku jako pokračování původní ideje - bydlení ve výškových budovách s ohledem na dnešní požadavky na kvalitu, existující regulace, ekologii a životní prostředí."

Předběžné konzultace s investory budou probíhat jednokolově a to písemně. Vyjádření dodavatelů Ostrava očekává do 10. srpna 2021.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy