Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti rozjeli darovací výzvu Třicet let Ostravské univerzity, třicet litrů krve!

  • Ostrava,

Od 1. dubna do 14. května trvá výzva Ostravské univerzity (OU) k darování krve v Krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Organizátoři z Ostravské univerzity a ze studentské organizace IFMSA si dali za cíl získat od dárců v souvislosti s výročím 30 let Ostravské univerzity právě symbolických 30 litrů krve.

Organizace IFMSA organizuje krevní výzvu už po několikáté.

Jana Kruťová, organizátorka akce z IFMSA: "K darování krve obvykle mobilizujeme mediky z ostravské Lékařské fakulty, tentokrát rozšiřujeme apel na celou univerzitu. Bude skvělé, pokud s námi krev darují zkušení dárci a budeme taky velmi rádi, pokud se nám podaří získat i ty, kteří to vyzkouší poprvé v životě. Mnoho lidí to neví, ale věkový limit pro prvodárce je až 60 let."

Třicet litrů krve, to znamená zapojení aspoň osmdesáti až devadesáti dárců.

Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity: "Studenti nebo zaměstnanci mohou přijít darovat krev 19., 20. a 21. dubna organizovaně, je to hlavně příležitost domluvit se se spolužáky nebo kolegy a vzájemně se podpořit. Někdo darování krve dlouho odkládá nebo z něj má obavy, které může společnost přátel nebo vrstevníků rozptýlit."
Naděžda Kalužová, Krevní centrum FNO: "Pokud to u nás neznáte, nemusíte mít žádné obavy. Stačí když den před odběrem vynecháte alkohol a tučné jídlo a dodržíte běžný pitný režim. Na odběr si vezměte občanský průkaz a kartičku pojišťovny. Pokud jste prvodárci a chystáte se přijít mimo tři dny vyhrazené pro univerzitu, přijďte po deváté. Všechna potřebná vyšetření provádíme na místě, a i s následným odpočinkem u nás strávíte maximálně hodinu a půl, vlastní odběr krve pak trvá přibližně 12 minut. Pokud jste byli nedávno na očkování proti covid-19 nebo je něco jiného, co byste si chtěli ve spojitosti s darováním krve ověřit, prohlédněte si naše webové stránky, kde určitě najdete většinu odpovědí."

Všem, kteří se krevní výzvy zúčastní určitě udělají radost drobné dárky z univerzitního merche. O dárky od partnerů se bude soutěžit od 19. do 21. dubna přímo v krevním centru. Ostravská univerzita po celý narozeninový rok organizuje nejrůznější dobrovolnické aktivity. Cílem je se seznamovat, bavit a zároveň pomáhat na konkrétních místech a posilovat vztahy s Ostravany a Ostravou, kterou chce univerzita ukázat jako atraktivní univerzitní a studentské město.

Nahlásit chybu


K tématu
Miroslav Pekař, STOMMPY CZ/SK
Ostrava
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

PMB - ZOS s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 22 000 Kč/měsíc

Detail

Dagmar Klocková, ČR
Ostrava
od 9 999 do 40 000 Kč/měsíc

Detail