Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská městská jatka začínají psát nový příběh, rezervujte si jejich prohlídku

  • Ostrava,

V rekonstruované budově bývalých městských jatek v Ostravě byla provedena kolaudační prohlídka. Město připravilo výjimečnou možnost představit památkově chráněnou budovu před tím, než v září zahájí svou činnost galerie PLATO. V průběhu Měsíce otevřených dveří si zájemci mohou prohlédnou rekonstruovanou, a zatím zcela prázdnou historickou budovu, bez dalšího mobiliáře. Měsíc otevřených dveří započne 16. května v 17 hodin slavnostním předáním stavby a vernisáží připravených výstav.

Od 16. května do 10. června si budou moci lidé prohlédnou i dvě připravené výstavy. Všechny konané akce jsou zdarma, program připravilo město Ostrava ve spolupráci s galerií PLATO a Městským ateliérem prostorového plánování a architektury.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "V úterý 17. května v 17 hodin je připravena debata s architektem Robertem Koniecznym nesoucí název „Galerie Plato v kontextu dalších staveb KWK Promes.“ Před debatou od 15 do 16 hodin v úterý 17. května je připravena též komentovaná prohlídka pro studenty architektury českých univerzit. Ve středu 18. května jsou v době od 8.30 hodin do 9.30 hodin a od 10.30 hodin do 11.30 hodin připraveny prohlídky budovy pro školy, ve 14 hodin téhož dne prohlídky pro hotelové služby a v 17 hodin pak čeká zájemce prohlídka objektu s ředitelem PLATO Markem Pokorným."

Školy si mohou budovu rekonstruovaných jatek prohlédnout také ve čtvrtek 19. května dopoledne v době od 8.30 hodin do 9.30 hodin a 10.30 hodin do 11.30 hodin.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "V pátek 20. dubna si mohou bývalá jatka prohlédnout diváci České televize díky pořadu Dobré ráno a Sama doma, vysílaných přímo z budovy rekonstruovaných jatek. V 9 hodin 20. května zveme na prohlídku historické budovy a ranní kávu s primátorem města Tomášem Macurou. V pátek jsou připraveny i komentované prohlídky s historiky a památkáři Romanou Rosovou a Martinem Strakošem, autory stavebně-historického průzkumu jatek. Páteční aktivity pak uzavře večer Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu s názvem „Jatka už se nevybulí.“ Nejen příznivci architektury si svá místa na připravených akcích mohou již zarezervovat."

Jedinečná možnost seznámit se s historií tohoto místa čeká i na rodiny s dětmi, neboť v jediném víkendu 21. a 22. května jsou připraveny dopoledne v 10 hodin (po oba dny) speciální prohlídky pro rodiny s dětmi. Po celou dobu Měsíce otevřených dveří od 16. května do 10. června jsou připraveny dvě zajímavé výstavy.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Letos uplyne 141 let od okamžiku, kdy na samém konci Stodolní ulice vyrostla nejstarší, tehdy skromná část areálu městských jatek. Byla zařízena pouze na porážku hovězího dobytka...A tak první výstava nesoucí název „Reaktivace: městská jatka a jejich okolí“ přiblíží návštěvníkům právě historii objektu, ale i vizi nové městské čtvrti, která vznikne v příštích letech. Tvorbu autora návrhu přestavby jatek i jeho ateliéru Roberta Konieczneho nabídne výstava „Moving Architecture,“ která prezentuje zajímavosti ostravského i dalších projektů tohoto architekta."

Výstavy si zájemci mohou prohlédnout ve dnech 21. a 22. května od 10 do 18 hodin, od 23. května do 10. června ve dnech pondělí až pátek od 14 do 18 hodin. Vstup na všechny konané akce je zdarma, vzhledem ke kapacitnímu omezení je však k doprovodným akcím nutná rezervace. Zájemci naleznou kýžené detailní informace k programu a způsobu rezervace na jednotlivé akce na webu města a webu galerie PLATO.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Připomeneme, že stavební práce byly zahájeny v dubnu 2020 a náklady na rekonstrukci dosáhly 190,8 korun bez DPH. Unikátní bývalá městská jatka byla přestavěna dle návrhu polského studia KWK Promes architekta Roberta Konieczného. Výjimečný historický objekt po přestavbě nabízí jedinečný systém otočných stěn, který nabídne výstavní sály samostatně či propojené. V budově neschází zázemí pro vzdělávací programy škol a přednášky, kavárna či administrativní prostory. V dalších měsících bude upravován i veřejný prostor kolem budovy, kterou obklopí zeleň."

V lokalitě vyroste v dalších letech nová městská čtvrť.

Nahlásit chybu


K tématu
Průmyslové montáže s.r.o.,
Ostrava
od 27 000 Kč/měsíc

Detail

MORAVSKOSLEZSKÉ DRÁTOVNY, a.s., Ostrava
Ostrava
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o., Ostrava (Poděbradova)
Ostrava
od 12 975 Kč/měsíc

Detail