Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městská policie Ostrava funguje už 30 let. Na začátku neměli strážníci vysílačky ani pistole

  • Ostrava,

O bezpečnost občanů Ostravy se už 30 let stará městská policie. Zatímco na začátku neměli strážníci ani vysílačky či pistole, dnes používají nejmodernější techniku. Jádro práce ale zůstalo stejné - strážník musí být především vidět v ulicích mezi lidmi.

Prvních 80 strážníků MP Ostrava složilo slib v dubnu 1992. Byla divoká devadesátá léta a od prvních dní měli rozhodně co dělat. Lidé novou bezpečnostní složku neznali a strážníci si museli vybudovat respekt. Zprvu měli pouze slzný plyn, pouta a pevnou telefonní linku kdesi na služebně. 

strážníci, 30 let odsloužených u MP Ostrava: "Jak jsme v tom devadesátém druhém začínali a tak jeden z prvních prioritních úkolů byla eliminace tzv. skořápkářů na Svinovských mostech."
"Je pravda, že ze začátku té práce nebylo tolik, protože nebylo tolik vozidel, nebylo tolik bezdomovců, bylo to těsně po revoluci." 

Uplynulo 30 let, strážníků je téměř 700 a navíc jim pomáhá asi 900 kamer v ulicích města. Rozděleni jsou do čtyř spádových oblastí a navíc disponují operačním oddílem s celoměstskou působností.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Operativní oddíl se skládá ze skupiny pořádkové služby, hlídkové služby, kynologie a skupiny hipologie." 

Mění se i zaměření strážníků. Zprvu se o dopravu téměř nezajímali, ale dnes už tvoří asi 70 procent jejich práce. Stále více se také věnují prevenci.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jde nám o to, abychom těm protiprávním jevům předcházeli, než abychom je museli řešit, tzn. posilovat tu preventivní a dohledovou činnost." 

Městskou policii ale stále trápí fluktuace. I když neustále běží nové kurzy a o práci je zájem, strážníci často odcházejí k jiným bezpečnostním složkám, kde mají zajištěnu výsluhu. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy