Švédští tátové zamířili do Ostravy

  • 11. října 2018,
  • 8:27

Pětadvacet velkoformátových portrétů švédských otců, kteří se rozhodli zůstat se svými dětmi doma na rodičovské dovolené, dočasně obsadilo prázdné místo proluky po bývalé květinové síni na Masarykově náměstí. Putovní výstava švédského držitele ceny World Press Photo Johana Bävmana obohatí centrální náměstí do 4. listopadu.

Reklama

Jedná se o společný projekt Švédského institutu, Velvyslanectví Švédska, projektu Refill Ostrava a kulturního centra Cooltour Ostrava. Výstava se koná pod záštitou starostky městské části Moravská Ostrava a Přívoz paní Petry Bernfeldové.

Švédští tátové – dojemná putovní výstava uznávaného fotografa Johana Bävmana – dorazila v minulém týdnu do Ostravy. Pětadvacet velkoformátových portrétů bylo vystaveno na rohu ulic Zámecká a Dlouhá, tedy v prázdné proluce po bývalé květinové síni na Masarykově náměstí.

„Výstava vlastně zkoumá, co tatínky vedlo k rozhodnutí zůstat se svými dětmi doma, jakou zkušenost jim rodičovská přinesla a jak se v důsledku změnil jejich vztah k partnerkám i dětem. Cílem výstavy je ukázat přínosy rovnosti můžu a žen v rodičovství pro jednotlivce i společnost,“ přibližuje Martin Severýn z kulturního oddělení švédského velvyslanectví v ČR.

Švédsko se v roce 1974 stalo první zemí na světe, která mateřskou dovolenou nahradila dovolenou rodičovskou. Nyní se jedná o jeden z nejvelkorysejších systémů rodičovské dovolené na světě. Současný režim umožňuje rodičům zůstat doma se svým dítětem 480 dní – placených státem. Z rodičovské dovolené je pak devadesát dní vyhrazeno výlučně pro každého z rodičů.

„Tátové si v současné době ve Švédsku vybírají zhruba pětadvacet procent celkového počtu dní, který má pár k dispozici,“ vysvětluje velvyslankyně Švédska Viktoria Li. „Jsem nadšená, že se výstava může představit i v Ostravě, s vedením města i Cooltourem máme totiž za sebou několik skvělých společných projektů. Švédští tátové mají především inspirovat – přibližují příběhy mužů, kteří se se svými dětmi rozhodli zůstat doma alespoň šest měsíců,“ doplňuje velvyslankyně.

Fotografický projekt Johana Bävmana měl obrovský dopad a je uveřejňován a sdílen po celém světe. Johan Bävman (*1982) je fotograf na volné noze žijící ve švédském městě Malmö. Za své snímky získal řadu ocenění, včetně ceny World Press Photo, POY, Sony Award, NPPA, cenu UNICEF Photo Award a ocenění v nejprestižnějších švédských fotografických soutěžích.

Velkoformátové portréty budou na ostravském Masarykově náměstí vystaveny do 4. listopadu, jakožto společný projekt Švédského institutu, Velvyslanectví Švédska, projektu Refill Ostrava a kulturního centra Cooltour Ostrava. Výstava se koná pod záštitou starostky městské části Moravská Ostrava a Přívoz paní Petry Bernfeldové.

Projekt Refill Ostrava vrací duši chátrajícím budovám a opuštěným prostranstvím. Jeho cílem není rekonstrukce, či stavba, ale dočasné využití opuštěných prostor. Skrze svou Kancelář pro dočasné užívání propojuje vlastníky nevyužitých nemovitostí a zájemce, kteří hledají místo pro své projekty. Pilotní projekt Kancelář pro dočasné užívání Refill Ova je realizován Kulturním centrem Cooltour Ostrava z.ú. a financován statutárním městem Ostrava.

Kulturní centrum Cooltour Ostrava je nestátní neziskové centrum, v jehož programu naleznou návštěvníci divadelní, hudební i taneční představení. Cooltour se také prezentuje jako iniciátor a tvůrce mnoha komunitních a participativních projektů, které si kladou za cíl zvýšení hodnoty nejen kulturního života v Ostravě.Trhy, co se hledají / pravé farmářské trhy

01.06. 9:00 - 26.05. 1:26
Ostrava, Cooltour Ostrava

Konference Invest More 2019

14.10. 9:00 - 26.05. 1:26
Ostrava, Brick House Klub, Dolní oblast Vítkovice

Šašek a syn / Divadlo Bolka Polívky

18.06. 19:00 - 26.05. 1:26
Ostrava, DK Akord, Ostrava

AUTOSALON SVOBODA s.r.o.
Frýdek-Místek
od 16 280 Kč do 40 000 Kč

Detail

MALÉ ZDRAVÍ a.s.
Nový Jičín
od 80 000 Kč do 95 000 Kč

Detail

Střední průmyslová škola a Obchodní akademie, Bruntál, příspěvková organizace
Bruntál
od 28 630 Kč do 37 330 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu