Inscenace Naše třída připomíná, čeho všeho jsou lidé schopni

  • 2. listopadu 2018,
  • 16:11

Druhou činoherní premiérou jubilejní sezóny Národního divadla moravskoslezského bude 8. listopadu drama současného polského autora Tadeusze Słobodzianka Naše třída z roku 2008.

Reklama

Má podtitul „Nedávná historie ve 14 lekcích“. Na osudech deseti spolužáků (Poláků a Židů) z jedné třídy od 30. let 20. století po přelom století jednadvacátého podává obraz toho, jak jsou si i navzájem blízcí lidé schopni ublížit. „Hra zachycuje podstatu (ne)lidskosti zakořeněné v nás všech,“ říká dramaturgyně činohry Sylvie Vůjtková.

Dramaturgie premiér činohry pro tuto sezónu je sestavena z děl klasiků 19. a 20. století, ale také století aktuálního. Všechna vybraná díla podávají v řadě za sebou komplexní obraz o dnešním stavu společnosti a Naše třída v režii Janusze Klimszy tam přesně zapadá.

Naše třída je tak (nejen) reflexí tzv. masakru v Jedwabném z léta 1941, který byl dlouhá desetiletí přičítán Němcům. Pravda je jiná. Němci obsadili obec (kde více než 60 % obyvatel tvořili Židé) v létě 1941 a vytlačili z ní Sověty, kteří tam byli od roku 1939. Místní Poláci krátce nato (snad z popudu starosty) povraždili na 340 Židů kvůli údajné kolaboraci se Sověty. Židé totiž příchod Sovětů většinou vítali. 300 z nich Poláci doslova upálili v místní stodole. Tam také byly oběti v hromadných hrobech pohřbeny. Po válce bylo 12 Poláků odsouzeno, ale za to, že při hromadné vraždě pomáhali, nikoli za její iniciaci.

Poláky jako jasné strůjce a viníky nepojmenoval téměř 60 let nikdo. Pravda vyšla najevo veřejně až s pádem komunistického režimu. Kniha historika polského původu Jana Tomasze Grosse Sousedé, která vyšla v roce 2000 v USA a několik desetiletí uznávaný výklad jasně popřela, způsobila v Polsku poprask a rezonuje tam stále. Gross napsal, že vraždu spáchali místní Poláci, doslova „…zcela normální lidé, montéři, ševci, rolníci, starosta, prostě všichni“. Němci masakru jen přihlíželi.

V březnu 2001 tehdejší polský primas Józef Glemp veřejně odsoudil účast Poláků na masakru a prezident Aleksander Kwaśniewski se u příležitosti 60. výročí této události Židům omluvil. Identitu obětí pak odhalil polský Institut národní paměti v roce 2003.

„Słobodziankova hra je nejen o tomto historickém činu, ale především o tom, jak se k sobě jako lidé dokážeme chovat. Čeho jsme byli a stále jsme schopni, pokud jde o přežití. To platí jak pro spolužáky z Naší třídy, tak pro jakoukoli jinou společnost, nás Čechy nevyjímaje,“ zdůrazňuje dramaturgyně Sylvie Vůjtková a upozorňuje, že drama je svým charakterem i zpracováním vhodné pro publikum od 15 let.

Dramatičnost a poselství hry podporují scéna Milana Davida i kostýmy Marty Roszkopfové. Kostýmy jsou střídmé, v temných, vybledlých a nevýrazných barvách. Po celou dobu hry je na jevišti neměnná scéna, jejímž základem jsou tři řady omšelých sedaček ze starého kina připomínající možná kino, možná právě školní třídu. Sám scénograf Milan David označil svou scénu jako jakousi Zeď nářků. Sedačky hledala vedoucí dílen NDM Bára Macháčová poměrně dlouho, našla je v sousedním Hlučíně, v několik let zavřeném starém kině. „Přesně odpovídají záměru scénografa. Omšelé staré nepohodlné dřevěné sedačky. Máme je od města zapůjčeny zdarma,“ popisuje Bára Macháčová.

Tadeusz Słobodzianek (1955) je současný polský autor, jehož texty ostravští diváci před lety už viděli (Prorok Ilja a Merlin – jiný příběh). Jeho nejhranější hrou mimo Polsko je ale právě Naše třída z roku 2008. V Polsku budí hra stále velké vášně a hraje se tam velmi málo.

V premiéře uvede činohra NDM Naši třídu 8. listopadu 2018 na scéně Divadla Antonína Dvořáka v 18.30 hodin, první reprízu pak v sobotu 10. listopadu tamtéž.

Obě první uvedení inscenace jsou součástí programu letošních Polských dnů v Ostravě, které se konají od 28.10. do 11.11. 2018.

Inscenační tým:

Režie Janusz Klimsza/ Překlad Eva Bergerová / Překlad veršů Renata Putzlacher / Dramaturgie Sylvie Vůjtková / Scéna Milan David / Kostýmy Marta Roszkopfová / Výběr hudby Vladislav Georgiev.

Premiéra Naší třídy v Národním divadle moravskoslezském bude třetím uvedením této hry v ČR. Jak pražská inscenace (a česká premiéra) z roku 2012 v režii Jana Novotného, tak brněnská inscenace Divadla Polárka z loňského roku v režii Břetislava Rychlíka se těšily a stále těší velké divácké přízni.

Aktuální obsazení a více informací o inscenaci NDM najdete na www.ndm.cz v sekci činohra.

Premiéra Naší třídy je zařazena také do programu právě probíhajících Polských dnů v Ostravě. Ale nejen ta. Rád bych Vás pozval ještě před premiérou ve čtvrtek 8. listopadu v 17.30 hodin na vernisáž výstavy v Divadle Antonína Dvořáka (foyer ve 2. patře divadla). Bude zde představena polská divadelní avantgarda  meziválečného období. Vzácné fotografie a dokumenty pocházejí ze sbírek Divadelního ústavu ve Varšavě a polské Národní knihovny. Expozice mapuje jednu z nejvýraznějších epoch polského divadla a jeho největší osobnosti – mj. Stanisława Wyspiańského, Leona Schillera, Stanisława Ignacyho Witkiewicze a další.Hana Fialová, David Stypka a Buty. Koncert hospicu Ondrášek

27.04. 16:30 - 20.04. 2:44
Ostrava, Multifunkční hala GONG, Ostrava

Velikonoční městečko ve Frýdku - Místku

18.04. 15:00 - 20.04. 19:00
Frýdek-Místek, Náměstí svobody, Frýdek - Místek

Anna K., Lenka Lo Hrůzová a koncert pro Verunku

26.05. 16:00 - 20.04. 2:44
Ostrava, DK Akord, Ostrava

ARAKO spol. s r.o.
Opava
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

REHABILITAČNÍ ÚSTAV HRABYNĚ
Opava
od 22 920 Kč do 36 200 Kč

Detail

VKUS-BUSTAN s.r.o.
Opava
od 13 000 Kč do 16 500 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu