Špičkoví baletní sólisté ze zahraničí i domácích divadel na Balet gala

  • 15. dubna 2019,
  • 19:50

Špičkové baletní sólisty ze zahraničí i domácích divadel, ale také z ostravského hostitelského souboru uvidí diváci večera s názvem Balet gala, který Národní divadlo moravskoslezské chystá na středu 17. dubna jako poctu k Mezinárodnímu dni tance (připadá vždy na 29. duben). „Letos jsme přesunuli večer do většího Divadla Jiřího Myrona a volba to byla dobrá – máme už nyní téměř vyprodáno,“ pochvaluje si šéfka souboru baletu NDM Lenka Dřímalová. Komponovaný baletní večer začíná v 18.30 hodin.

S nápadem realizovat mezinárodní baletní galavečer přišla právě Lenka Dřímalová jako nová šéfka souboru baletu NDM před šesti lety. „Cílem bylo a je prezentovat ukázky z klasických baletů, ale i nové choreografické koncepce, které si ještě v Ostravě dopřát nemůžeme. Pro tanečníky je to možnost konfrontace výsledků práce. Milovníci tance během jednoho představení získají přehled o současném stavu baletního umění v rozličných zemích. Divákům, kteří mají nejistý vztah k baletu, může gala posloužit jako ochutnávka tanečního umění. Téměř vyprodaný šestý ročník mezinárodního galavečera dokazuje, že Ostrava má diváka nadšeného pro tanec samotný. A to mě doopravdy těší, “ neskrývá radost šéfka ostravského baletu.

Co tedy letos na diváky čeká? Opět kombinace klasické hudby a klasického baletu se skladbami současnými a razantní změnou tanečních stylů v choreografiích světoznámých autorů. A špičkoví tanečníci z Evropy i domácího souboru.

Ukázky z baletů Korzár a Don Quijote uvidí diváci v podání sólistů Slovenského národního divadla. Dílo Herrumbre španělského choreografa Nacha Duata zatančí Španělé Luisa Arias a Isaac Montllor; choreografa inspirovala fotografie nechvalně známého amerického tábora Guantánamo na Kubě. Tanečníci pražského Národního divadla pak předvedou ukázku z baletní inscenace Timeless, přesněji choreografii Separate Knots, kterou vytvořil přímo pro pražskou první scénu jeden z nejžádanějších světových choreografů, Izraelec Emanuel Gat, a milovníci klasického baletu se mohou těšit na pas de deux z baletu Slavnosti květin v Genzanu. Soubor plzeňského baletu přiveze ukázku z baletu Červený a černý (na klasický Stendhalův námět s hudbou britského skladatele Edwarda Elgara).

Ostravský soubor nabídne novinky této sezóny – choreografie Křídla z vosku / Wings of Wax Jiřího Kyliána a Útěk obra / Humpback Runner Jiřího Pokorného – obě jsou součástí inscenace s názvem Vzlety a pády. Diváci se mohou těšit také na ukázku z baletu Nebezpečné známosti, což je nejnovější premiéra místního baletu v choreografii Krzysztofa Pastora. Tento polský choreograf uvedl nejprve v Holandsku ve světové premiéře a poté na své domovské scéně ve Varšavě balet The Tempest (Bouře) inspirovaný stejnojmenným Shakespearovým dílem. Varšavští první sólisté zatančí v Ostravě ještě fragment z Bouře a přidají ukázky z baletu Spící krasavice.


Ze zahraničních hostů se ve středu představí první sólisté Polského národního baletu Chinara Alizade a Vladimir Yaroshenko, kteří zatančí pas de deux ze Spící Krasavice a fragment z baletu Bouře choreografa Krzysztofa Pastora, který se inspiroval dílem Williama Shakespeara.  

Španělská tanečnice Luisa Arias, bývalá sólistka souboru Compañía Nacional de Danza, zatančí se svým partnerem Isaacem Montllorem fragment z choreografie Herrumbre. Pro choreografa světového formátu Nacha Duata byla výchozím bodem fotografie amerického vězeňského tábora Guantánamo na Kubě, který je nechvalně proslulý vězněním bez řádného obvinění a soudu nebo mučením vězňů. Sólově se Luisa představí ve vlastní choreografii Autre. 

Sólisté Baletu Slovenského národního divadla zatančí pas de deux otroků Medory a Aliho z romantického baletu Korzár a variaci Basila z pas de deux ze 3. jednání baletu Don Quijote.

Tradičním hostem české scény je Balet Národního divadla v Praze. Milovníci klasického baletu se mohou těšit na pas de deux z baletu Slavnosti květin v Genzanu v choreografii Augusta Bournonvilla. Druhou ukázkou je duet Separate Knots izraelského choreografa Emanuela Gata, který patří v současnosti k nejvyhledávanějším tvůrcům světové taneční scény. Dílo prý zcela záměrně nesouvisí s vybranými větami Sonáty pro klavír h moll Fryderyka Chopina z roku 1844 a bylo vytvořeno přímo pro soubor Baletu Národního divadla jako součást inscenace Timeless.

Soubor baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni se poprvé představí v Ostravě fragmentem z poslední premiéry baletu Červený a černý podle Stendhalova románu s působivou hudbou Sira Edwarda Elgara v choreografii světově proslulého maďarského choreografa Youriho Vámose.

Domácí balet Národního divadla moravskoslezského se představí ukázkami z posledních premiér. V plánu je fragment z choreografie Jiřího Kyliána Křídla z vosku / Wings of Wax a Jiřího Pokorného Útěk obra / Humpback Runner, jež jsou součástí inscenace Vzlety a pády, a dále ukázka z nejnovější premiéry baletu Krzysztofa Pastora Nebezpečné známosti. Sólisté baletu Shino Sakurado a Rei Masatomi nastudovali speciálně pro tento večer pas de deux Diany a Acteona z baletu Esmeralda v choreografii Agrippiny Vaganové. Hrdý Budžes / divadelní představení

31.10. 19:00 - 18.10. 1:53
Ostrava, DK Akord, Ostrava

Petr Bende & Band Vánoční Symfonie Tour 2019

29.11. 19:00 - 18.10. 1:53
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

TQM - holding s.r.o.
Opava
od 25 000 Kč

Detail

Stavby Střechy Komíny s.r.o.
Ostrava-město
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Alena Žídková
Opava
od 17 970 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu