Bennewitzovo kvarteto a klarinet Igora Františáka v Kuníně a Albrechticích

  • 24. dubna 2019,
  • 6:43,
  • PR

Hřejivě něžné i emočně drásající doteky hudby vykouzlí energie českých mistrů smyčcového kvartetu již tuto sobotu 27. dubna. Díky síle komorního pouta smyčců Bennewitzova kvarteta a klarinetu Igora Františáka se přeneseme od klasicistní racionality Mozartova díla k niternému prožitku romanticky strhujícího Brahmsova kvintetu v prostorách zámku Kunín (15 hod.), či v kostele v Albrechticích (18 hod.).

Bennewitzovo kvarteto je mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem, což dokládají nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích – v Ósace v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, ale i pochvalné hlasy kritiky. Již v roce 2006 německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal: „…obdivuhodná byla vedle zřetelné strukturace hudby zvukově krásná tónomalba a intonační čistota provedení. Jen velmi zřídka člověk zažije takto umně a efektně znějící harmonie… Veliké umění.“ Také na domácí scéně získal soubor mnohá ocenění. V roce 2004 bylo Bennewitzovo kvarteto vyhlášeno laureátem Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a v roce 2019 soubor převzal cenu Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon roku. Nyní se představí v programu výsostně klarinetového repertoáru s Igorem Františákem, který tyto kvintety zaznamenal na oceňované CD Mozart – Brahms Clarinet Quintets se Zemlinského kvartetem. V roce svého vydání se stalo Tipem Harmonie 2017: „Františák je však ve skutečnosti umělcem buvolí vůle, který ze země vydupal posluchačsky nejúspěšnější hudební festival Moravskoslezského kraje, neúnavně vyučuje, účinkuje jako sólista a komorní hráč a – konečně – také produkuje vlastní zvukové snímky, k nimž patří i dvojice recenzovaných CD s Mozartovými a Brahmsovými kompozicemi pro klarinet s doprovodem klavíru či smyčcových nástrojů, nejspíše nejreprezentativnějším repertoárem komorní hry s klarinetem. Nahrávací mikrofony jsou nemilosrdné, zvláště když mozartovsko-brahmsovské CD přináší živé snímky. V jejich přítomnosti ztroskotal nejeden umělec s manažerskými ambicemi. Františák obstál se ctí. […] Právě společný snímek v Mozartově a Brahmsově kvartetu byl pro mne při vší olbřímí konkurenci velkým překvapením, ne-li objevem, ať už volbou spontánních temp, výrazově silnými dialogickými pasážemi v komunikaci violoncella nebo prvních houslí s klarinetem, nebo sehranou kulturou ansámblové hry (vstupních taktů Brahmsova kvintetu se nelze v jejich podání hned tak nabažit). […]

Umělecké partnerství Zemlinského kvarteta, které zase jednou prokázalo své obdivuhodné kvality, a Igora Františáka je však postaveno na pevných základech respektu k notovému zápisu a hluboké lásky ke komorní hudbě. Již v Mozartově kvintetu Františák zaujme spíše introvertně orientovanou interpretací a rovným tónem, které jej predestinují k přesvědčivé interpretaci Brahmsových klarinetových sonát, o nichž jsem na stránkách Harmonie naposledy psal v recenzi nedávné nahrávky Lorenza Coppoly u společnosti Harmonia Mundi (Harmonie 2/2016). Františák na rozdíl od Coppoly k nahrávce použil moderní nástroj, respekt k principům poučené interpretace je však v jeho přístupu k pozdním Brahmsovým komorním kompozicím občas znát. Společně se Zemlinského kvartetem ještě více akcentuje introvertní charakter této sumarizující kompozice, jejíž architektonická komplexnost nepřestává fascinovat, obsahová hloubka mrazit.“ uvádí recenzent Martin Jemelka. Nechte se strhnout a zamiřte na nádherně rekonstruovaný kunínský zámek, kde se v jeho Velkém sále uskuteční koncert v 15 hodin, nebo do chrámové atmosféry evangelického kostela v Albrechticích u Českého Těšína (od 18 hodin)!

Vstupenky: 150–50,- Kč

Více na www.shf.czLakostav družstvo, Ostrava
Ostrava
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Czech Cool Trade s.r.o. - pobočka Ostrava
Ostrava
od 24 000 Kč/měsíc

Detail

AHOL - Střední škola gastronomie, turismu a lázeňství,
Ostrava
od 30 930 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků