Krevní plazmu začali aplikovat COVID pozitivním pacientům ve FN Ostrava

  • 6. května 2020,
  • 13:50,
  • PR

Prvnímu COVID-19 pozitivnímu pacientovi ve vážném stavu aplikovali lékaři FN Ostrava před dvěma týdny tzv. rekonvalescentní plazmu. Jedná se o krevní plazmu dárce, který prodělal koronavirovou infekci, a plazma tudíž obsahuje účinné protilátky. K takovému kroku přistoupili v ostravské fakultní nemocnici jako druzí v republice.

Princip léčby, která se používá už několik desetiletí u infekčních pacientů, vysvětlila doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., primářka Krevního centra FN Ostrava: „Pacienti, kteří onemocněním prošli a jsou negativní na přítomnost viru, ale vytvořili si už proti němu protilátky, tak jejich plazma je odebírána právě pro přítomnost těchto protilátek. Ty totiž mohou proti virové náloži v organizmu pacienta účinně bojovat.“ 

Na terapii spolupracují lékaři z Krevního centra a Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) FN Ostrava. „Vycházíme z logického předpokladu, že pokud tyto protilátky podáme pacientovi, který je ve vážném stavu a virus je u něj prokazatelný, tak že by mu dodané protilátky mohly pomoci se s virem vypořádat,“ připojil názor intenzivistů přednosta KARIM prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc.

Dárcem plazmy byl jeden z prvních ostravských vyléčených pacientů. Na výzvu, aby přišel darovat plazmu, zareagoval okamžitě. „Až při osobním setkání s ním jsem si uvědomil, čím ten člověk procházel. Jako jeden z prvních nemocných v regionu čelil velmi negativním reakcím svého okolí a o to víc byl rád, že může někomu pomoci. Už se plánuje jeho druhý odběr,“ přiblížil okolnosti odběru plazmy zástupce primářky Krevního centra FN Ostrava MUDr. Martin Kořístka.

Lékaři z Krevního centra teď začínají vytvářet seznam vhodných dárců plazmy, kterou by pak mohli aplikovat pacientům s koronavirem nejen z FN Ostrava. Primářka Čermáková připouští, že hodnocení efektivity léčby rekonvalescentní plazmou je zatím hlavně na základě empirických zkušeností, ale je velmi pravděpodobné, že rekonvalescentní plazma ke zlepšení zdravotního stavu nemocných přispívá. 

V ostravské fakultní nemocnici bylo k poslednímu dubnu celkově hospitalizováno 82 pacientů s onemocněním COVID-19. Převážná většina z nich prošla standardním oddělením na Klinice infekčního lékařství. 

Více uvidíte ve videoreportáži: https://youtu.be/wYyxr6RML1Q.Mateřská škola, Karla Čapka 12a, Krnov, okres Bruntál, příspěvková organizace
Krnov
od 29 740 do 34 930 Kč/měsíc

Detail

SUBSTAV Invest s r.o., Ostrava
Ostrava
od 19 536 Kč/měsíc

Detail

Czech Cool Trade s.r.o. - pobočka Ostrava
Ostrava
od 24 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků