Češky krásné, Češky mé! Premiéra polského kabaretu a osudech známých Češek

  • 23. září 2020,
  • 10:05,
  • PR

Polsky laděný komediální pohled na československé dějiny 20. století podaný prostřednictvím osudů známých Češek – Marty Kubišové, Věry Čáslavské, Martiny Navrátilové, Lídy Baarové a Ivany Trumpové.

První činoherní novinkou sezóny NDM je inscenace Češky krásné, Češky mé! Polský dramatik Piotr Rowicki (1975) ji vytvořil přímo pro činohru NDM a komediálně laděný „kabaret“ bude mít světovou premiéru v sobotu 26. září v Divadle Antonína Dvořáka.Rozhodli jsme se promluvit o našich klíčových historických událostech pohledem dneška, v kontextu našich dnešních pocitů,“ popisuje vznik díla dramaturg Adam Gold. Zároveň vedení činohry NDM chtělo, aby to byl pohled neotřelý, zajímavý, podaný s humorem. „Spojili jsme tedy síly s názorem odjinud. I přes těžkou situaci, způsobenou koronavirovou pandemií a znemožněním přeshraniční spolupráce, se nám to podařilo a na historii naší vlasti v průběhu 20. století pohlédnou zástupci národa, který Čechy vnímá s vlastní jedinečnou grácií. Často s okouzlením, pochopením, obdivem, ale někdy též s krutým rozčarováním a výsměchem. Jsou to tedy Češi očima Poláků,“ pokračuje Adam Gold. Výsledkem je podle něho hra, která „učaruje řadou strhujících příběhů, nadto uchopených v bystře živelném inscenačním pojetí, s okázalou hudební i pohybovou složkou. Hra rozkrývá témata, která se dotýkají každého z nás, dotýkají se nás jako národního kolektivu. Vítězství, viny i touhy, o nichž inscenace mluví, jsou sdílené, chápané v různých interpretacích, a proto problematické. Žánrově tak tuto hru můžeme vymezit jako tragikomedii malých i velkých hrdinek a hrdinů na pozadí zásadních dějinných pohybů. Odlehčený pohled na významné milníky dovoluje nahlédnout na naši historii s odstupem a pobavením,“ láká dramaturg.

Úloh významných a slavných Češek se ujaly Lada Bělašková (Marta Kubišová), Aneta Klimešová (Věra Čáslavská), Sára Erlebachová (Lída Baarová), hostující Petra Kocmanová (Ivana Trumpová) a Kateřina McIntosh (Martina Navrátilová). Mužské role: Petr Panzenberger, Vít Roleček, Robert Finta, Martin Dědoch.

Polský je nejen autor, ale kompletně celý inscenační tým.BAUMASCHINEN s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 3 500 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 22 300 do 23 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Japonské dny v Ostravě

Více PR článků