NDM uvede muzikál Květiny pro paní Harrisovou s Hanou Fialovou v hlavní roli

  • 29. září 2020,
  • 16:02,
  • PR

První muzikálovou premiérou Národního divadla moravskoslezského v sezóně 2020/2021 bude 3. října v Divadle Jiřího Myrona dílo s názvem Květiny pro paní Harrisovou britských autorů Richarda Taylora (1965) a Rachel Wagstaff (1980). Námětem je novela Paula Gallica o dobrosrdečné londýnské uklízečce Ádě Harrisové, která se vydá do Paříže, aby získala vysněné přepychové šaty z haute couture kolekce Christiana Diora a zažije přitom spoustu krásných setkání.

Novela Paula Gallica Mrs. ’Arris Goes to Paris vyšla v USA v roce 1958 jako první ze série dobrodružství obyčejné Londýňanky. V Británii byla kniha vydána pod názvem Flowers for Mrs. Harris. Uklízečka Áda Harrisová žije skromně. Jednoho dne ve skříni jedné ze svých bohatých klientek uvidí nádherné šaty a rozhodne se, že takové si v Paříži přímo u slavného návrháře pořídí také. Jde za svým snem vytrvale a za každou cenu a nejen své klienty laskavým způsobem nabádá k tomu, aby si také plnili sny a přání.

Roli Ády Harrisové svěřila režisérka Gabriela Petráková držitelce Ceny Thálie Haně Fialové. Volba to byla jednoznačná. „Paní Harrisová je mi blízká svou srdečností, svým soucitem, obětavostí. Ona miluje lidi a je jí jedno, v jakém jsou postavení. Prostě je mi blízká láskou k bližnímu svému. Ta role je opravdu krásná a mám z ní velkou radost,“ vyznává se Hana Fialová a pochvaluje si také spolupráci s dirigentem Jakubem Žídkem, režisérkou Gabrielou Petrákovou a kolegy ze souboru, s nimiž před lety začínala v Ostravě v operetních rolích. „Je dobře, že se ten titul hraje teď, že se jeho uvedení posunulo na začátek sezóny. Škaredého a smutného je dnes na světě tolik, tak proč si nedopřát pohlazení a povzbuzení? Do této doby se ten titul přesně hodí,“ uzavřela Hana Fialová.

V roli nejlepší kamarádky Růži, která je Ádě Harrisové oporou a pomáhá jí na šaty šetřit, se představí Jarmila Hašková. Manžela hlavní hrdinky (a také jednoho z Diorových přátel) hraje Tomáš Savka, bohatou klientku Lady Dant Eva Zbrožková, šéfku Diorova salonu Madame Colbert Michaela Horká, Pamelu Penrosovou a Nathalii hraje Patricia Janečková. Dále účinkují Roman Harok / Tadeáš Hoza, Dagmar Mimrová, Lenka Vaňkátová, Ilona Piskořová, Juraj Čiernik, Marcel Školout, Jan Drahovzal a další.

Orchestr řídí Jakub Žídek. Režie Gabriela Petráková. Kostýmy jsou dílem Marty Roszkopfové, scénu vytvořil Ondřej Zicha. Překlad a dramaturgie Hana Nováková.

Světovou premiéru měl muzikál v Crucible Theatre v britském Sheffieldu na jaře roku 2016. Získal cenu pro nejlepší nový muzikál roku a představitelka Ády Clare Burtová dostala cenu za nejlepší ženský herecký výkon v muzikálu. Velkého ohlasu a další ceny se dílu dostalo dva roky po světové premiéře opět v Británii – pro Chichester Festival Theatre režíroval upravenou verzi opět Daniel Evans a hlavní roli svěřil stejné herečce. Tuto verzi uvádíme v překladu Hany Novákové nyní v české premiéře v Národním divadle moravskoslezském. Muzikál z Chichesteru už viděli diváci po celém světě také online díky streamování v době jarní pandemie covidu19.

Humoristická novela Paula Gallica se dočkala také zfilmování. Anthony Pullen Shaw natočil v roce 1992 film s názvem Mrs ’Arris Goes to Paris s Angelou Lansburyovou a Omarem Sharifem. Režisér Anthony Fabian natočil remake (premiéra 2020).

Hana Fialová má v sezóně 2020/2021 před sebou ještě jednu výraznou novou roli, a to v muzikálu Andrewa Lloyda Webbera pro jednu herečku s názvem Tell Me on the Sunday (Líp se loučí v neděli). V režii Juraje Čiernika bude mít premiéru v Divadle „12“ v červnu 2021. Harpagon je lakomec!!! je původní muzikál Borise Urbánka, Vojtěcha Štěpánka a Jiřího Krhuta. Inspirovalo je známé Molièrovo dílo a premiéra bude na konci ledna. Autoři slibují podívanou ve velkolepém montypythonovském duchu. Závěr jara 2021 bude patřit operetě Madame Favart Jacquese Offenbacha, jejíž nastudování bylo posunuto z letošního jara kvůli zákazu hrát a zkoušet.

V říjnu uspořádá soubor operety/muzikálu komorní večer k poctě dvěma osobnostem ostravské operety – Josefu Kobrovi a dirigentu Vladimíru Brázdovi. Po Josefu Kobrovi se v této sezóně jmenuje slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona a veřejnost si tam může prohlédnout i výstavu věnovanou tomuto herci, zpěváku a komikovi. Na jaře pak v Divadle Jiřího Myrona zazní nejslavnější muzikálové melodie na večeru věnovaném 10. výročí ostravské muzikálové scény.AGROZEA, spol. s r. o.- pracoviště: Hlučín kravín - za tratí
Hlučín
od 18 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

SNABYTEK COMPANY s.r.o.*
Ostrava
od 150 do 180 Kč/hod.

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 22 300 do 23 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Japonské dny v Ostravě

Více PR článků