Část Kliniky léčebné rehabilitace FN Ostrava nově slouží i pacientům, kteří potřebují akutní péči

  • 13. listopadu 2020,
  • 20:20,
  • PR

Klinika léčebné rehabilitace FN Ostrava má 25 lůžek, která jsou v době běžného nemocničního provozu neustále zaplněná. Plánovaných chirurgických či ortopedických výkonů, po kterých pacienti potřebují následnou intenzivní rehabilitaci, je ale momentálně výrazně méně. Vedení kliniky proto třetinu lůžek uvolnilo pro pacienty, kteří nejsou covid pozitivní, ale potřebují akutní nemocniční péči.

MUDr. Irina Chmelová, Ph.D., MBA., primářka: I my máme samozřejmě nemocný personál. Aktuálně je v pracovní neschopnosti deset procent ze stovky zdravotníků a i náš lékař šel posílit covidové stanice. Ale cítíme solidaritu s kolegy z oddělení, která jsou zaplněná a kde je ještě větší personální krize, než u nás. Nabídli jsme proto vedení nemocnice, že budeme přijímat i pacienty, jejichž stav zatím neumožňuje zahájení intenzivní rehabilitace. Aktuálně máme hospitalizované s kardiovaskulární problémy."


Covid pozitivní pacienty klinika na lůžkové oddělení přijmout nemůže, protože to neumožňují stavební dispozice. Fyzioterapeuti ale za nimi pravidelně docházejí na Kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a na jednotky intenzivní péče, ale také na standardní lůžková covid oddělení. V současné době se věnují asi čtvrtině z celkového počtu hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19, ale jejich počet pravděpodobně výrazně naroste.

Vedení kliniky předpokládá, že v blízké budoucnosti bude potřebovat ambulantní podporu fyzioterapeutů poměrně velká skupina pacientů, kteří budou trpět tzv. post covidovým únavovým syndromem. Odborná pneumologická či kardiologická společnost už se vážně zabývá důsledky, které nemoc v organismu zanechá a řeší, jaké budou další doporučené postupy léčby. 

Mgr. Zdeněk Guřan, MBAce. vedoucí fyzioterapeut Kliniky léčebné rehabilitace: Předpokládáme, že se část vyléčených zapojí i do našeho nového ambulantního kardio programu. Je určený pacientům s kardiologickými problémy, včetně těch po kardiochirurgických operacích, kteří si potřebují po ukončené lázeňské léčbě upevnit svou fyzickou kondici a chodí rehabilitovat třikrát týdně."

I v době, kdy je náročné zajistit provoz kliniky, však pokračuje praktická výuka budoucích ergo i fyzioterapeutů. 

MUDr. Irina Chmelová, Ph.D., MBA., primářka: „Věříme, že se nám náš zájem o studenty časem vrátí a třeba se stanou i našimi kolegy.“ T-DIRIT s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Tomáš Novotný, Ostrava
Ostrava
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - okres Opava
Opava
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků