Rugby - sport pro pořádné chlapy

 • 2. března 2021,
 • 7:38,
 • PR

A máme tu sport pro pořádné chlapy. I tak bychom mohli začít psát o rugby, které není sportem pro bojácné. Pro neznalého pozorovatele to může být pouze o tvrzení: "Vezmi míč a utíkej", ale věřte, je to o mnoho zajímavější a pestřejší. I proto jsme se ho v našem článku rozhodli popsat ze všech možných úhlů pohledu. Při pohledu na hráče pak nemůžeme opomenout neskutečně nádherné dresy na rugby, v nichž hráči nastupují.

Historie rugby

Rugby řadíme mezi míčové sporty, jejichž vznik je svázán s Anglií a 19. stoletím. Stěžejní je rok 1823 a anglické městečko Rugby, ve kterém si parta kluků šla zahrát běžný fotbal. Mezi chlapci byl i William Webb Ellis, kterého fotbal moc nebavil, proto vzal míč do rukou a utíkal s ním k brance. Tím se prý mladý William stal zakladatelem hry, která dostala název po městě, ve kterém vznikla.

 • Polovina 19. století - diferenciace do dvou sportů s odlišnými pravidly:
  • Rugby union - tzv. patnáctkové rugby, kdy na každé straně nastupuje 15 hráčů
  • Rugby league - tzv. třináctkové rugby se třinácti hráči v každém z týmů
 • 1871 - schválení pravidel Rugby

Zajímavostí je, že jako první pravidla rugby do češtiny přeložil autor Ferdy Mravence Ondřej Sekora. Tomu hra nejspíše velmi učarovala a překladu z francouzštiny se věnoval velmi pečlivě. Důvodů mohlo být mnoho, ale jedním z nich byly určitě dresy na rugby, které se od ostatních odlišovaly.

Cíl hry

Cílem hráčů rugby, které na hřišti rozeznáte podle barvy dresů, je dopravit míč nesením nebo kopáním do brankoviště soupeře a tady jej položit. Do míče je možné během hry kopat, přihrávat si ho rukou nebo s ním běžet. Zakázáno je si míč házet směrem dopředu. Zásadním pravidlem je omezeno i atakování protihráčů. To je možné pouze, pokud daný hráč nese míč. Podobně jako ve fotbale hru řídí jeden hlavní a dva pomezní rozhodčí.

Pravidla hry

Rugby hrají dva týmy o patnácti hráčích, kteří jsou oblečeni ve stejných rugbyových dresech. Hra je rozdělena do dvou dvou poločasů, z nichž každý trvá 40 minut. Hřiště je podobných rozměrů jako ve fotbale - maximálně však 100x70 metrů. Branky jsou ve tvaru písmene H.

Základní bodování

 • Položená pětka - tým získává 5 bodů tím, že hráč položí míč do brankoviště soupeře.
 • Trestná pětka - rozhodčí přiřkne 5 bodů týmu, kterému soupeř porušením pravidel zabránil skórovat.
 • Branka po pětce - tým získává 2 body tak, že hráč po položení pětky trefí branku z trestného kopu. Toto je možné po položené i trestné pětce.
 • Branka z trestného koupu - tři body získá tým, jehož hráč po faulu z trestného kopu trefí branku. Trestný kop nebyl nařízen po položené nebo trestné pětce.
 • Dropgoal - branka kopem po odrazu - zisk tří bodů. Dosažení branky kopem ze země nebo po odrazu přímo ze hry.

Kdy začít s rugby

Rugby je sice náročným sportem, který s sebou nese relativně velké zatěžování svalových struktur. To ovšem neznamená, že s ním nemohou začít i ti nejmenší. V rugbyových dresech tak mohou na hřiště vyběhnout děti již ve čtyřech letech, ale je nutné dbát v tréninku i zápasech na rovnoměrné zatížení jednotlivých svalových partiích. Zjednodušeně tak lze konstatovat, že rugby mohou hrát děti v mateřských školách i senioři. Tak neváhejte a pojďte si zahrát.

Markysport

Markysport je unikátní výrobce sportovního oblečení na míru. Jeho doménou jsou kvalitní použitý materiál, skvěle vypadající potisk a design, který je možno vybrat z nabídky nebo si jej kupující navrhne samostatně. Společnost mj. vyrábí dresy na rugby.

Výrobu dresů od Markysport mohou využít nejen profesionální týmy, ale i amatéři nebo skupiny známých pro své volnočasové aktivity. Právě ti zde mohou popustit svou fantazii a přesně si říci, jak by jejich vysněné dresy na rugby měly vypadat a co vše na nich chtějí mít vyobrazeno.MedicalHelp Česká republika s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 500 do 700 Kč/hod.

Detail

Česká distribuční a.s. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

SALEX-STAV s.r.o..
Ostrava
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků