Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zaměstnanci gymnázia v Bílovci věnovali přes sto tisíc postiženému chlapci a mobilnímu hospici

Zaměstnanci Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci v prosinci věnovali sto pět tisíc korun na vánoční sbírku. Část byla předána postiženému chlapci, část mobilnímu hospici Strom života.

„Pětapadesát tisíc jsme předali třináctiletému Dominikovi z Těškovic, který loni náhle ochrnul a peníze využije na nákladné rehabilitace. A padesát tisíc jsme věnovali mobilnímu hospici Strom života,“ říká ředitel gymnázia Pavel Mrva a dodává, že letos jde už o druhou sbírku, kterou zaměstnanci školy vyhlásili. V létě věnovali osmdesát tisíc korun na obnovu rodinného domu, který byl v Hruškách zničen tornádem.

„Myslet na ty, kteří potřebují naši pomoc, patří ke smyslu Vánoc. A cením si toho, že pedagogové naší školy tím dávají krásný příklad svým studentům. S organizací Strom života spolupracujeme dlouhodobě na různých projektech zaměřených na žáky gymnázia, jde například o téma umírání a vyrovnání se se smrtí, nebo o pochopení problematiky osob s handicapem,“ vysvětluje Pavel Mrva.

Že se život může změnit doslova z minuty na minutu, svědčí právě příběh Dominika, který ochrnul loni v dubnu. Dopoledne ještě hrál s kamarády fotbal na hřišti, odpoledne už necítil ani ruce ani nohy. Konečná diagnóza zněla mrtvice míchy. Rodina se snaží chlapci pomoci postavit se znovu na nohy. Jediným možným řešením jsou pravidelné rehabilitace ve speciálních zařízeních, ne všechny však proplácí pojišťovna. A tak vánoční finanční dárek z bíloveckého gymnázia Dominika určitě potěšil. A nejen jeho.

„Každá finanční pomoc je pro nás velice důležitá, o to více, že paliativní péči komplexně nehradíme ze zdravotního pojištění,“ říká Ladislav Blahuta z hospice Strom života. „V naší službě se snažíme přistupovat ke klientům s veškerou péčí, ne všechna se však vejde do úhradové vyhlášky. A právě finanční dary nám pomáhají komplexně dokrýt péči o naše pacienty. Je to pro nás významná a nezastupitelná pomoc. A za to patří všem náš veliký dík. A právě podpora, které se nám takto dostává z Gymnázia v Bílovci, je pro nás velmi důležitá. O to více, že nám bílovecké gymnázium pomáhá systémově, opakovaně, což pro nás znamená jistotu a možnost rozšiřovat naše služby nejen o zdravotnickou péči, ale také o odlehčovací službu i poradnu pro děti a dospělé. Za věnované finanční prostředky můžeme nakoupit přístrojovou techniku, ortopedické pomůcky, kyslíkovou podporu, lineární dávkovače a další potřebné věci,“ uzavírá Ladislav Blahuta.

Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

23. května 2024 9:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

22. května 2024 12:09 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

21. května 2024 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

21. května 2024 16:20 | Celý MS kraj | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.