Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začínající onkolog FN Ostrava vydal knihu o pobytu v Súdánu

Nedávno otevřený Univerzitní obchod a knihkupectví Ostravské univerzity zažil první křest. Knihu začínajícího lékaře MUDr. Martina Paličky z Kliniky onkologické FN Ostrava, kterou nazval Africký zápisník mladého medika, tam pokřtil přednosta této kliniky doc. Jakub Cvek spolu s děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. Rastislavem Maďarem.

Do Súdánu, který patří mezi největší africké země, se Martin Palička vydal přesně v polovině studia medicíny na Ostravské univerzitě. „Měl to být výstup z nějaké komfortní zóny. V průběhu studia mi přišlo strašně zajímavé vidět i jiný typ zdravotnictví, než máme ten v České republice, a mít aspoň potom to srovnání. Což se na sto procent podařilo,“ uvedl během křtu autor neobvyklé publikace.

Knihu dal dohromady ze zápisků v deníku, který si psal po celou dobu pobytu v Africe. Složku s rukou popsanými zážitky pak otevřel, až když se učil na státnice z vnitřního lékařství. „Je to v podstatě dvou-deník, kdy část je původní, očima toho medika „zobáka“, a část je sebereflexe toho mladého lékaře,“ přibližuje neobvyklost své prvotiny. Africký zápisník mladého medika je doplněný nejen o poznámky již dostudovaného lékaře s roční klinickou praxí, ale i o fotografie, dokumentující často těžko pochopitelné zážitky ze súdánských nemocnic a země samotné. „Držel jsem například háky u operace v nemocnici v hlavním městě Chartúmu, během které vyjmuli malé dívence asi osmikilový nádor na vaječníku. Ale byl jsem taky v místech, kde lidi nikdy v životě neviděli doktora, natož bělocha.

Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS vyzdvihl zejména důvody, které Martina Paličku do Afriky přivedly. „Musí se mu poděkovat hlavně za to, že tam jel s tím, aby pomáhal. Nepochybně už byl v té době více kvalifikovaný, než spousta tamních zdravotníků, kteří jsou v nemocnici denně. Jenom mu chyběla ta rutina.“

Druhý z kmotrů, a zároveň současný šéf doktora Paličky doc. MUDr. Ing. Jakub Cvek, Ph.D., MBA, vyzdvihl u příležitosti křtu nejen spisovatelské, ale hlavně lidské hodnoty začínajícího kolegy. „Má ambice, má schopnosti, je talentovaný, a jsem hluboce přesvědčený, že jeho charakterové vlastnosti jsou na vysoké úrovni a není důvod si myslet, že mu to nebude v životě klapat.“

Rodák z Hodonínska aktuálně absolvuje takzvané kolečko ve fakultní nemocnici a zároveň navštěvuje doktorské studium na domovské fakultě. Profesně se chce i nadále věnovat onkologii.

A podívejte se i na video, zachycující příjemnou atmosféru křtu samotného https://youtu.be/54X4mC9xL_kDěti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

Včera 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Originální dresy opavských basketbalistů se vydražily za více než 108 tisíc. Peníze pomůžou charitě

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Včera 15:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Vize tělocvičny Tyršovy školy už má reálné obrysy, stát by mohla do čtyř let

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola na Tyršově ulici snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Razovský pohár je nový sedmidílný přespolní běh u Slezské Harty, právě proběhlo jeho 2. kolo

Dnes 15:32 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ani téměř zimní počasí dubnového víkendu neodradilo sportovní nadšence od účasti na Razovském poháru. Místní Sokol Razová připravil atraktivní sedmidílný přespolní běh v terénech v okolí přehrady Slezská Harta. Na druhý pohárový závod a i ve sněhové vánici sjeli běžci nejen z okresu Bruntál.

Lidé mohou policistům pomoci při objasnění úmrtí 50letého muže v Ostravě

Včera 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S výzvou na veřejnost se obrátili ostravští policisté, kteří objasňují okolnosti úmrtí 50letého muže ve Vítkovicích.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Správa silnic MSK používá nová služební vozidla na elektropohon

Správa silnic Moravskoslezského kraje udělala další krok ke snížení uhlíkové stopy. Do svého vozového parku získala pět nových elektromobilů. Jde o jednu z největších krajských organizací.

Nová cargolinka z mošnovského letiště do kazašské Almaty

Ostravské letiště rozšiřuje svou cargo dopravu zavedením nové pravidelné linky do kazašské Almaty. Od dubna ji provozuje společnost EGT Express s letadlem Boeing B767 1x týdně.

Komisařka vyhodila žáka od zkoušky v autoškole, když jí neřekl druhý způsob měření dezénu

Včera 9:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Krajský soud v Ostravě se z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bude muset znovu zabývat případem, ve kterém jde o to, zda komisařka ve Frýdku-Místku měla právo vyhodit žáka od závěrečné zkoušky v autoškole jen proto, že jí po první správné odpovědi neřekl další alternativní způsob ověření hloubky dezénu pneumatiky.