Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na zámku v Bravanticích se uskuteční křest dětské knihy Myšák Kryštof

V sobotu 12. října se na zámku v Bravanticích na Novojičínsku uskuteční od 14 do 16 hodin akce pro děti Z pohádky do pohádky. Její součástí bude i křest dětské knihy Myšák Kryštof a Hořící klenot, která tak bude pokřtěna přímo v místě, kde autorka Iva Hoňková ukotvila děj svého pohádkového příběhu.

„Vrcholem zábavného odpoledne určeného především rodinám s dětmi, které si užijí různé soutěže, tvořivé dílničky, kolo štěstí i jízdu na koních, bude ve 14.14 hodin křest dětské knihy spisovatelky a ilustrátorky Ivy Hoňkové. Zájemci si budou moci knihu nechat podepsat autorkou, navíc zde bude možné koupit omalovánky s myšákem Kryštofem, různé grafické listy i sadu inspirovanou myšákovými zážitky. Ta dětem umožní vyrobit si například lampion, nebo kytičkami ozdobit bylinkovou zahrádku inspirovanou naší zámeckou bylinkovou zahradou,“ zve na akci Leona Pekáriková ze Zámeckého spolku Bravantice, z. s., a návštěvníkům slibuje i odměnu za příchod v kostýmu.

Podle autorky Ivy Hoňkové jde o její první publikaci dějově zasazenou do areálu bravantického zámku. „Když jsem psala druhou knihu o myšákovi Kryštofovi – první nese název Myšák Kryštof a ponorka –, hledala jsem místo, kde bych mohla příběh ukotvit. A vybrala jsem si bravantický zámek,“ vysvětluje. „Myšák bydlí v zámeckém vodním příkopu, kde jsou různé skrýše, do nichž se nastěhoval se svou kamarádkou Julčou. Mají tam svůj domeček, krámek se sýry a prožívají tu různá dobrodružství,“ prozrazuje autorka pěti desítek dětských knih, v nichž dává prostor nejen fantazii a historii, ale také technickým zajímavostem často spojeným právě s Moravskoslezským krajem, kde žije.

V novém příběhu o Hořícím klenotu myšák Kryštof letí svým letadlem Tatra do Japonska, protože ho oslovily japonské lišky kicune, aby jim pomohl zachránit život krásné Akomači. „Mimochodem, i toto letadlo je úzce spojeno se zdejším regionem – ještě před druhou světovou válkou bylo vyráběno ve Studénce,“ upřesňuje Iva Hoňková, díky níž se v areálu bravantického zámku, v těsné blízkosti zámecké brány, letos na jaře „usadil“ i vodník z dávné místní pověsti. Toho z třešňového dřeva vyřezal Filip Šustek a bravantické děti mu daly jméno Sezínek podle místní říčky Seziny.

„Vedle Kryštofa bude vodník Sezínek druhou hlavní postavou dalšího příběhu nazvaného Tajemství bran, na němž právě pracuji,“ nastiňuje autorka nové zážitky myšáka z Bravantic. Ten se v dalším pokračování vydá na cestu za devíti branami, jež ho zavede například i na hrad Zvíkov. A bez pomoci bravantického vodníka svůj náročný úkol jistě nezvládl.



Zdravotníci obměňují flotilu vozů. Sanitky budou rozmístěny po celém kraji

Dnes 14:17 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Každá minuta může rozhodovat o lidském životě. I proto Moravskoslezský kraj pokračuje v modernizaci zdravotnické záchranné služby – do provozu nyní zamířilo 14 nových sanitek vybavených nejmodernější technikou.

Falešní investiční poradci z Ukrajiny obrali Čechy o miliony. Kriminalisté z MS kraje zasahovali v Kyjevě

Dnes 10:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští policisté odhalili mezinárodní gang podvodníků, kteří lákali lidi na pohádkové zisky z kryptoměn. Falešní poradci s lámanou češtinou volali obětem z ukrajinského call centra a připravili Čechy o desítky až stovky milionů korun. Na padesátce domovních prohlídek v Kyjevě se podíleli i čeští vyšetřovatelé.

Lezecká stěna v Ostravě-Jihu vznikla díky malé holčičce

Dnes 13:48 | Ostrava-Jih | Anna Břenková

Sportovní areál u Bělského lesa v Ostravě-Jihu obohatila nová venkovní lezecká stěna. Deset metrů vysoká dominanta vznikla díky participativnímu rozpočtu a místním obyvatelům nabízí volně přístupné sportovní vyžití.

Rychlost opravy Rudné limituje jen kapacita obaloven při výrobě nového asfaltu

Včera 6:47 | Ostrava-město | Libor Běčák

S rekordním nasazením se pustili silničáři do opravy asfaltového povrchu Rudné ulice v Ostravě. Úsek dlouhý šest kilometrů chtějí opravit během 20 dnů.

Ústřední hřbitov má nový pomník. Připomíná oběti komunistického režimu

Na slezskoostravském hřbitově stojí nový pomník. Připomíná čtyři muže popravené v roce 1951 i další oběti komunistického režimu. Místo uložení jejich ostatků zůstalo příbuzným utajeno přes sedmdesát let.

V. Palkovská i J. Bělica nejsou na volebních kandidátkách

Dnes 12:15 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

V úterý vypršela lhůta pro podání kandidátek politických stran a uskupení do komunálních voleb. Post primátorky už nebude obhajovat Věra Palkovská za sdružení Osobnosti pro Třinec. V Havířově nebude na kandidátce hnutí ANO radní a hejtman Josef Bělica.

Velká lávka přes řeku Morávku v Dobré prošla celkovou rekonstrukcí

Dnes 9:21 | Dobrá | Libor Běčák

Mezi Dobrou a Skalicí už mohou lidé opět bezpečně procházet po opravené lávce nad řekou Morávkou. Nová je mostovka i veřejné osvětlení.

Elektrokoloběžka způsobila noční požár v Hlučíně, hasiči museli obyvatele domu zachraňovat oknem

Včera 12:04 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Požár elektrokoloběžky v bytovém domě vyděsil v noci obyvatele Hlučína. Hustý dým uvěznil v bytě rodinu s dítětem, kterou hasiči museli evakuovat po žebříku. Celkem hasiči vyvedli z domu 31 lidí.

Multifunkční dům v Muglinově už má jasnou podobu. Nejvyšší věž bude mít přes 20 metrů

Stavba Multifunkčního domu v Muglinově běží na plné obrátky a už je jasně vidět, že jde o povedenou budovu, která se stane ozdobou Slezské Ostravy. Stavebníci už dokončují věže a brzy nebude potřeba jeřáb, kolem kterého dům vzniká.

Pašeráci vzácných papoušků dopadeni. Celníci zasahovali i v Moravskoslezském kraji

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Brutální zacházení v PET lahvích, padělané doklady a obchody za miliony. Celníci rozbili gang nelegálně obchodující s chráněnými ptáky a zasahovali také v MS kraji. Desítky vzácných papoušků našly bezpečné útočiště i v Zoo Ostrava.

V. Palkovská i J. Bělica nejsou na volebních kandidátkách

Dnes 12:15 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

V úterý vypršela lhůta pro podání kandidátek politických stran a uskupení do komunálních voleb. Post primátorky už nebude obhajovat Věra Palkovská za sdružení Osobnosti pro Třinec. V Havířově nebude na kandidátce hnutí ANO radní a hejtman Josef Bělica.

Falešní investiční poradci z Ukrajiny obrali Čechy o miliony. Kriminalisté z MS kraje zasahovali v Kyjevě

Dnes 10:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští policisté odhalili mezinárodní gang podvodníků, kteří lákali lidi na pohádkové zisky z kryptoměn. Falešní poradci s lámanou češtinou volali obětem z ukrajinského call centra a připravili Čechy o desítky až stovky milionů korun. Na padesátce domovních prohlídek v Kyjevě se podíleli i čeští vyšetřovatelé.

Hosté ve studiu: Pavel Staněk (SPD), krajský radní za SPD

Podpora zelených projektů pro krajské organizace 

Letošní rok bude pravděpodobně jedním z nejsušších let od roku 1960

Včera 10:05 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Letošek bude podle odborníků pravděpodobně jedním z nejsušších let od šedesátých let minulého století. Po krátkém zlepšení situace v MS kraji díky červencovým srážkám, se vlivem veder očekává další extrémní sucho. Pojďme se podívat, jak dopadá například na zemědělce.

Vysoká rychlost a špatný technický stav vozidel. Policisté si posvítili na řidiče v MS kraji

Včera 10:04 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Téměř tři stovky zkontrolovaných řidičů a padesát osm hříšníků. Tak dopadla dopravně bezpečnostní akce, při které policisté v kraji kontrolovali rychlost, technický stav aut i chování motorkářů. Nejčastěji řidiči porušovali povolenou maximální rychlost.

Letadlu měl téct olej z motoru. Lidé v Brně a Ostravě čekali na odlet do Tuniska 6 hodin

3. srpna 2026 20:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Náročné čekání na odlet na dovolenou do Tuniska i návrat zpět. Cestující se odletu dočkali za 6 hodin. Důvodem měla být technická závada na motoru. Přepravce musel nakonec přeorganizovat několik letů a vyslat pro cestující do Brna a Ostravy náhradní letadlo. Stejně tak si na odlet domů počkají i turisté v Tunisku.