Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​ArcelorMittal Ostrava ekologizuje koksovnu

Ostrava podepsala smlouvu s dodavatelem dalšího ekologického projektu. Po investicích na aglomeraci a vysokých pecích se letos huť rozhodla investovat ještě do ekologizace koksovny, kterou čeká přestavba hasicí věže dvou koksárenských baterií.

Investici v hodnotě 34,5 milionu korun zhotoví místní firma Hutní Projekt Frýdek-Místek, s níž huť nyní připravuje projektovou dokumentaci pro stavební povolení. Ekologizace hasicí věže sníží množství vypouštěných tuhých znečišťujících látek pod limity Evropské unie.

„Evropská unie stanovila pro koksovny limit vypouštěného prachu pod 25 gramů na tunu vyrobeného koksu, nová investice množství vypouštěného prachu stlačí pod 18 gramů na tunu. Za snížení množství vypouštěného prachu hluboko pod stanovené limity nám poskytla Evropská unie na tento projekt 50% dotaci,“ upřesňuje Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí ArcelorMittal Ostrava. 

Nová ekologická opatření posílí a zefektivní zachytávání prachových částic, které vznikají při chlazení žhavého koksu, když se voda přemění na páru1. Prach nyní v hasicí věži zachytávají tzv. lamely, které brání průchodu pevných částic. Nově bude průřezem hasicí věže nainstalován dvouvrstvý komůrkový systém o rozměrech 100x100x25 cm, který posílí záchyt prachu ve vodní páře, aniž by omezil účinnost hašení a průtok vody. Navíc bude věž zvýšena o čtyři metry, aby byly zajištěny potřebné tahové podmínky.

  Součástí investice je také výměna obložení hasicí věže a nainstalování nových, nerezových nádrží na vodu. „Obložení bude opět ze dřeva, ale tentokrát z modřínového. Pouze speciálně naimpregnované dřevo totiž dokáže vydržet tak extrémní a rychlé změny teploty. Kazetový způsob opláštění umožní snadný přístup do všech částí hasicí věže pro případné opravy a čištění nové ekologické technologie,“ vysvětluje manažer projektu Petr Hudeček z ArcelorMittal Ostrava. 

Z bezpečnostního a technologického hlediska se jedná o unikátní stavební projekt. Provoz koksovny a tudíž i věže se během výstavby nemůže zcela zastavit, proto jsou po dobu 33 dní naplánovány pravidelné, osmihodinové odstávky koksovny. Pouze během nich může probíhat výstavba a stavební práce musí postupovat tak, aby činnost provozu neovlivnily. 

Stejně jako ostatní podpořené projekty, i tento musí být spuštěn do konce roku 2015. Zhotovitelem bude, jako u několika dalších investic, které se v huti právě staví, firma Hutní Projekt Frýdek-Místek. Hodnota projektu je 34,5 milionu korun. Předání hotového díla je naplánováno na listopad po předchozích garančních zkouškách. 1 Hasicí věž slouží ke zchlazení čerstvě vyrobeného koksu. Ten po vytlačení z komory dosahuje teploty 1100°C a na vzduchu začíná hned hořet. Speciální vagón jej doveze pod hasicí věž, která žhavý koks skropí vodou a zchladí na cca 300°C, čímž jej zachrání před shořením. 

Letošní rok je pro ostravskou huť rokem ekologizace a modernizace. Napříč provozy se staví nová zařízení k omezování emisí celkem za tři miliardy korun, která budou uvedena do provozu do konce tohoto roku. Dohromady zachytí více než 510 tun prachu ročně. 

ArcelorMittal Ostrava a.s. patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je jediným výrobcem silničních svodidel a elektrotechnické oceli v Česku. Kromě tuzemského trhu prodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají 7 500 zaměstnanců. Průměrná mzda v roce 2014 činila 35 124 Kč. Společnost vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. S předstihem snížila vliv výroby na životní prostředí nad rámec požadavků EU a letos dokončí 13 dotovaných investic do nadstandardní ekologizace v hodnotě 3 miliard korun. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A.G.



Přes kůži dnes skáčou udržovatelé hornických tradic

Dnes 11:47 | Stonava | Jiří Brzóska

Hornické tradice mají v našem regionu hluboké kořeny a jednou z nich je i Skok přes kůži. S koncem těžby černého uhlí jsou tímto aktem do hornického cechu přijímaní lidé, kteří chtějí uchovávat odkaz svých předků a předávat hornické tradice dalším generacím.

Pokladničky jsou zapečetěny, Tříkrálová sbírka klepe na dveře

Dnes 11:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Charita se intenzivně připravuje na Tříkrálovou sbírku. Oslovuje dobrovolníky, chystá kostýmy, koruny a pečetí pokladničky. Koledníci vyrazí do ulic zkraje ledna.

56letý muž oznámil na tísňové lince, že usmrtil svého známého, pak zavěsil. Policie zveřejnila další informace k tragédii ve Vratimově

Včera 19:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie zveřejnila další informace ke štědrovečerní tragické události ve Vratimově na Ostravsku. Policisté obvinili muže středního věku ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování.

Park za mariánskohorskou radnicí čeká proměna. Nabídne i místo pro svatební obřady

Park za radnicí v Ostravě-Mariánských Horách by se měl výrazně proměnit. Radnice připravuje jeho revitalizaci a ještě před zahájením prací představila záměr místním obyvatelům. Ti se mohli zapojit do veřejné debaty a říct, co by v parku chtěli změnit.

Před svinovským kostelem stojí unikátní betlém

Včera 9:38 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Ve Svinově letos poprvé vznikl obecní betlém. Nejde však jen o vánoční dekoraci, ale o nový symbol setkávání, který má lidem v uspěchané době připomenout klid a pospolitost.

Vražda na Štědrý den v domě ve Vratimově? Policie zadržela podezřelého

24. prosince 2025 16:29 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté vyjížděli na Štědrý den dopoledne k tragickému případu do Vratimova na Ostravsku. V jednom z domů nalezli muže bez známek života. Policie potvrdila, že šlo o násilnou smrt, případem se nyní zabývají krajští kriminalisté.

Vánoční solidarita v Horní Suché pomohla malé Nelince

Včera 11:03 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Lidé v Horní Suché ukázali, že jim není lhostejný život jejich sousedů. Společná iniciativa přinesla konkrétní pomoc rodině malé Nelinky, která potřebuje dlouhodobou podporu při náročné péči.

Na jarmarku vznikla jedinečná socha pro Studénku

24. prosince 2025 12:51 | Studénka | Petra Dorazilová

Poslední sobotu před Štědrým dnem se na náměstí Republiky konaly vánoční trhy. Vedle prodejních stánků nabídly také tvořivé dílny. V jedné z nich vznikla originální dřevěná socha pro Studénku.

Knihovna Petra Bezruče v Opavě po více než 30 letech mění svůj vizuální styl. Má i nový výdejový box

24. prosince 2025 13:22 | Opava | Yvona Fajtová

Knihovna Petra Bezruče v Opavě přichází s výraznou novinkou. Po více než třiceti letech mění svůj vizuální styl. Má nové logo, nové barvy i moderní grafiku. Zároveň před hlavní budovu nechala instalovat výdejový box, díky kterému si lidé budou moci vyzvednout své knihy kdykoliv.

Rychlá reakce zachránila život. Muž po kolapsu poděkoval svým hrdinům v rámci jejich oceňování na ostravské radnici

22. prosince 2025 10:49 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Předvánoční čas přinesl do prostor Nové radnice silné lidské setkání. Po několika týdnech se zde znovu potkal 41letý muž s lidmi, kteří mu na konci listopadu zachránili život. Muž tehdy zkolaboval v práci v Ostravě-Mariánských Horách a bez rychlé pomoci by neměl šanci přežít.

56letý muž oznámil na tísňové lince, že usmrtil svého známého, pak zavěsil. Policie zveřejnila další informace k tragédii ve Vratimově

Včera 19:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie zveřejnila další informace ke štědrovečerní tragické události ve Vratimově na Ostravsku. Policisté obvinili muže středního věku ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování.

Nedorazila k lékaři a má vypnutý telefon. Rodina měla strach o život ženy z Havířova

23. prosince 2025 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina i policisté intenzivně pátrali po mladé ženě z Havířova. Nedorazila k lékaři a měla vypnutý telefon. Rodina měla strach o její život. Po několika hodinách od zveřejnění pátrání se žena vrátila domů.

Těšínské divadlo je otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci

23. prosince 2025 13:25 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Rekonstrukce Těšínského divadla přinesla moderní technické zázemí, nové prostory pro diváky i umělce a zároveň vzniklo úplně nové Divadelní a kulturní centrum. To má rozšířit nabídku kulturního vyžití v Českém Těšíně.