Kde jsou dnes hlavní centra informačních a komunikačních technologií ve světě, v Evropě?
Největším centrem je známé Silicon Valley ve Spojených státech. V Evropě pak Irsko či Finsko. Poslední dobou se stále více hovoří o České republice a o její "digitální cestě k prosperitě". Samozřejmě IT jako rychle rostoucí byznys je ale téměř všude. Ale zdá se, že jsme u nás vytvořili vůli k rozvoji, situaci, kdy napříč obory vnímáme IT jako významný prvek, do kterého stojí za to investovat. To je vždy dobrý start.
V čem jsou tedy silné stránky našich českých a moravskoslezských univerzit, odborných pracovišť i komerční sféry v oblasti IT?
Naše univerzity zachytily nástup rozvoje IT velmi pohotově. Jsou zapojeny do mezinárodních projektů, podílejí se na výzkumu s univerzitami i komerční sférou v USA, Japonsku, zmíněném Finsku a dalších zemích. Máme dnes celou řadu fakult, které jsou na tuto oblast silně zaměřeny, a o studium informatiky je stále vysoký zájem. Absolventi jsou žádaní a procento jejich neuplatnitelnosti se blíží nule. Řada z nich teď má své prosperující firmy. Mnohé z nich mají velký inovační potenciál, jsou ve vysoce konkurenčním prostředí a to je žene dopředu. Navíc se u nás usadily velké, nadnárodní společnosti, které přinášejí výzvy k řešení, protože sem po první vlně výrobních investic přesunuly vývoj, výzkum, tedy počítání, modelování, testování.
Jaké postavení má v této oblasti Moravskoslezský kraj?
Pozitiva - průmyslové podniky tvoří genius loci našeho regionu, to znamená technické vzdělání je nám blízké. Region patří k těm, které v informatice a komunikačních technologiích hrají významnou roli. Jsme jediní, kteří založili sdružení expertů IT Cluster jako základnu spolupráce. Tu teď rozvíjíme a snažíme se zvrátit odliv talentů. V devadesátých letech, kdy se region potýkal s restrukturalizací a jejími tvrdými dopady, ti nejlepší lidé odjeli za lukrativní prací do Prahy nebo zahraničí. Tento negativní trend se ale daří v posledních letech zastavit. Neskromně si myslím, že i díky našemu sdružení IT Cluster.
Naznačil jste, že specialisté už v kraji zůstávají ve větší míře než dřív. Nač sázejí, jaký se dá čekávat vývoj v oboru?
Tím absolutně největším impulsem dalšího rozvoje v oblasti IT je vznik centra excelence IT4Innovations. Tedy centra, které bude na špičkové úrovni vyvíjet nové metody, postupy, modely a bude schopné spočítat téměř vše, na co si vzpomenete. Od vlastností nových materiálů pro průmysl až po fungování lidského těla po podání nových léků. Možnost, že se u nás postaví největší superpočítač v ČR, který je jádrem celého projektu IT4Innovations a měla by ho podpořit i Evropská unie, otevírá nový rozměr rozvoje našeho regionu.
Mohou v tom pomoci instituce jako stát, kraj město? Jak?
Nejen mohou, ale už také pomohly. Podpora vzniku IT Clusteru, politická i finanční podpora přípravy projektu IT4Innovations. Teď není třeba nic míň noc víc, než hovořit o našem regionu jako o IT centru a nabízet služby z této oblasti. To jsem samozřejmě záměrně zjednodušil, potřebujeme marketing a ten je nutné dělat i na regionální, národní a Evropské úrovni. Jinými slovy export našich výsledků, závisí na tom, jestli o nás bude svět vědět. V tom potřebujeme, aby zapracovala Ostrava, Moravskoslezský kraj i Česká republika jako celek. Informatika byla to jedinou oblastí průmyslu, která rostla i v době krize. Znalosti jsou nejlepší produkt, který v tuzemsku máme.
Co je nejpodstatnější pro nejbližší rok, dva?
Prohloubit spolupráci mezi univerzitami, průmyslem a IT firmami. Proto tady také máme IT Cluster. Nechce to nic jiného než spolu více komunikovat. Mapovat potřeby a nabídku. Uzavřeli jsme řadu kooperačních dohod. Jdeme napříč průmyslem od hutnictví, přes strojírenství, automobilový průmysl, k telekomunikacím, farmacii a tak dále. Potřebujeme aktivní poptávku ze strany firem a ony potřebují excelentní inovace. To je dobrá motivace pro obě strany, proto věřím, že se můžeme v našem kraji významně posunout dopředu.
Informatiků je ale stále málo. Jaká je motivace studentů vybírat si právě IT obory, proč by měli studovat a pak i pracovat v Moravskoslezském kraji?
Stále platí, že tito absolventi mají nejvyšší nástupní platy. Je tu vybudovaná vzdělávací infrastruktura a buduje se výjimečná infrastruktura výzkumná. IT je o kreativitě a tvůrčím přístupu. Je na každém z mladých lidí jak se rozhodne. Bude to výzkum, školství, vývoje softwaru nebo práce v IT službách? V kraji dnes máme všechno - malé i ty největší firmy, univerzity, vědecko-technologický park i podnikatelský inkubátor. Chystáme superpočítání v rámci IT4Innovations. Nelze si nevybrat. Práce je stále více než lidí, kteří ji mohou dělat.
Může se úspěch IT Cluster podařit zopakovat v jiném regionu?
Bylo by asi příliš ješitné tvrdit, že to nejde. Jsem ale přesvědčen, že jsme uchopili příležitost v pravý čas a na pravém místě. Máme díky tomu náskok. Teď se musíme držet na čele pelotonu.