Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

8. ročník výstavy pro zahrádkáře a včelaře

Výstava ŽIVOT NA ZAHRADĚ je místem, kde se prezentují vystavovatelé z tuzemska i zahraniční. Každoročně nabízejí širokou paletu novinek a mapují tak vývoj na podzimním trhu. Nomenklatura výstavy je zaměřena výhradně na zahradu a to jak užitkovou tak rekreační.

Výstava Život na zahradě tradičně otevírá podzimní brány Výstaviště a každoročně se těší velkému zájmu. Prezentují se zde vystavovatelé z tuzemska i ze zahraničí. Po loňské úspěšné spolupráci se včelaři a zahrádkáři v letošním roce navazujeme na tato témata a navíc se zaměřujeme i na civilizační problémy současnosti novým projektem Zdravý životní styl.

Na co se můžete těšit?

Hala NA1 bude patřit tradičně Českému zahrádkářskému svazu. Se svými výpěstky, květinovými aranžmá, zahradním nábytkem, jezírky apod. se představí jednotlivé Územní sdružení Moravskoslezského kraje (Frýdek-Místek, Ostrava, Opava, Bruntál, Nový Jičín, Karviná, Polski zkazek dzialkowców Slovenský zvaz okres Čadca, Poradna zahrádkářů).

Příjemnou atmosféru dokreslí cimbálová muzika, folklórní vystoupení, ochutnávka burčáku i vína z Jižní Moravy. Součástí výstavy bude letos poprvé Mezinárodní soutěž dětí v zahradnických dovednostech.

Český svaz včelařů bude mít své místo v hale NA2. Vystavovatelé a prodejci z oblasti včelařství budou nabízet své produkty, služby a včelařské vybavení. Neodmyslitelnou součástí prezentace včelařů jsou také poradny a konference pro laickou i odbornou veřejnost. Přehlídku včelařů zpestří celorepubliková soutěž o „Nejkrásnější medový perník".

Novinkou letošního ročníku je realizace projektu „Zdravý životní styl", který bude mít své místo v hale A2. Hlavním partnerem a odborným garantem je Oborová zdravotní pojišťovna. Proč jsme zařadili tento projekt k výstavě Život na zahradě? Hlavní myšlenkou je motivovat veřejnost k pozitivním změnám v životním stylu a ukázat, jaké jsou možnosti a jakým způsobem se dá „zdravěji žít".

Součástí projektu je ukázka „Farmářských trhů", s pozváním k pravidelnému konání každou druhou sobotu u Obchodního centra Futurum. Dále chceme podpořit "dobrou věc". S Fakultní nemocnicí Ostrava jsme připravili "Dny s Krevním centrem", kde návštěvníci mají možnost zjistit svou krevní skupinu a dozvědět se více o darování krve a možnostech pomoci zachránit život. Kdo v průběhu měsíce září daroval krev v Krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava, dostal jako dárek také volnou vstupenku na výstavu!

Pro žáky základních škol Moravskoslezského kraje jsme připravili vědomostní soutěže na téma příroda a život včel. Třídě, která akci navštíví, přidělíme průvodce programem. Vstupné je pro účastníky zvýhodněno na 20,- Kč/osoba + doprovod zdarma!

Organizátoři:

Český zahrádkářský svaz
Český svaz včelařů
Ostravské výstavy, a.s.



Přes kůži dnes skáčou udržovatelé hornických tradic

Dnes 11:47 | Stonava | Jiří Brzóska

Hornické tradice mají v našem regionu hluboké kořeny a jednou z nich je i Skok přes kůži. S koncem těžby černého uhlí jsou tímto aktem do hornického cechu přijímaní lidé, kteří chtějí uchovávat odkaz svých předků a předávat hornické tradice dalším generacím.

Pokladničky jsou zapečetěny, Tříkrálová sbírka klepe na dveře

Dnes 11:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Charita se intenzivně připravuje na Tříkrálovou sbírku. Oslovuje dobrovolníky, chystá kostýmy, koruny a pečetí pokladničky. Koledníci vyrazí do ulic zkraje ledna.

56letý muž oznámil na tísňové lince, že usmrtil svého známého, pak zavěsil. Policie zveřejnila další informace k tragédii ve Vratimově

Včera 19:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie zveřejnila další informace ke štědrovečerní tragické události ve Vratimově na Ostravsku. Policisté obvinili muže středního věku ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování.

Park za mariánskohorskou radnicí čeká proměna. Nabídne i místo pro svatební obřady

Park za radnicí v Ostravě-Mariánských Horách by se měl výrazně proměnit. Radnice připravuje jeho revitalizaci a ještě před zahájením prací představila záměr místním obyvatelům. Ti se mohli zapojit do veřejné debaty a říct, co by v parku chtěli změnit.

Před svinovským kostelem stojí unikátní betlém

Včera 9:38 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Ve Svinově letos poprvé vznikl obecní betlém. Nejde však jen o vánoční dekoraci, ale o nový symbol setkávání, který má lidem v uspěchané době připomenout klid a pospolitost.

Vražda na Štědrý den v domě ve Vratimově? Policie zadržela podezřelého

24. prosince 2025 16:29 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté vyjížděli na Štědrý den dopoledne k tragickému případu do Vratimova na Ostravsku. V jednom z domů nalezli muže bez známek života. Policie potvrdila, že šlo o násilnou smrt, případem se nyní zabývají krajští kriminalisté.

Vánoční solidarita v Horní Suché pomohla malé Nelince

Včera 11:03 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Lidé v Horní Suché ukázali, že jim není lhostejný život jejich sousedů. Společná iniciativa přinesla konkrétní pomoc rodině malé Nelinky, která potřebuje dlouhodobou podporu při náročné péči.

Na jarmarku vznikla jedinečná socha pro Studénku

24. prosince 2025 12:51 | Studénka | Petra Dorazilová

Poslední sobotu před Štědrým dnem se na náměstí Republiky konaly vánoční trhy. Vedle prodejních stánků nabídly také tvořivé dílny. V jedné z nich vznikla originální dřevěná socha pro Studénku.

Knihovna Petra Bezruče v Opavě po více než 30 letech mění svůj vizuální styl. Má i nový výdejový box

24. prosince 2025 13:22 | Opava | Yvona Fajtová

Knihovna Petra Bezruče v Opavě přichází s výraznou novinkou. Po více než třiceti letech mění svůj vizuální styl. Má nové logo, nové barvy i moderní grafiku. Zároveň před hlavní budovu nechala instalovat výdejový box, díky kterému si lidé budou moci vyzvednout své knihy kdykoliv.

Rychlá reakce zachránila život. Muž po kolapsu poděkoval svým hrdinům v rámci jejich oceňování na ostravské radnici

22. prosince 2025 10:49 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Předvánoční čas přinesl do prostor Nové radnice silné lidské setkání. Po několika týdnech se zde znovu potkal 41letý muž s lidmi, kteří mu na konci listopadu zachránili život. Muž tehdy zkolaboval v práci v Ostravě-Mariánských Horách a bez rychlé pomoci by neměl šanci přežít.

56letý muž oznámil na tísňové lince, že usmrtil svého známého, pak zavěsil. Policie zveřejnila další informace k tragédii ve Vratimově

Včera 19:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie zveřejnila další informace ke štědrovečerní tragické události ve Vratimově na Ostravsku. Policisté obvinili muže středního věku ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování.

Nedorazila k lékaři a má vypnutý telefon. Rodina měla strach o život ženy z Havířova

23. prosince 2025 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina i policisté intenzivně pátrali po mladé ženě z Havířova. Nedorazila k lékaři a měla vypnutý telefon. Rodina měla strach o její život. Po několika hodinách od zveřejnění pátrání se žena vrátila domů.

Těšínské divadlo je otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci

23. prosince 2025 13:25 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Rekonstrukce Těšínského divadla přinesla moderní technické zázemí, nové prostory pro diváky i umělce a zároveň vzniklo úplně nové Divadelní a kulturní centrum. To má rozšířit nabídku kulturního vyžití v Českém Těšíně.