Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hlídají možná pirátská vysílání

Nedaleko poutního místa na Prašivé ve Vyšních Lhotách vyrostla monitorovací stanice, která zachycuje nelegální vlny v celém Moravskoslezském kraji.

Vyšní Lhoty je obec, kterou si vzal Český telekomunikační úřad na mušku, když se rozhodoval, kam s monitorovací stanicí. Poprvé se ozval před třemi lety, tehdy s nápadem postavit ji na Malé Prašivé.

Dana Vlčková (nez.), starostka obce Vyšní Lhoty: „A to právě v prostoru mezi chatou na Prašivé, která stojí od roku 1921 a dřevěným historickým kostelíkem, ten tam stojí už 700 let. Když jsme to slyšeli poprvé, tak to způsobilo poměrně poplach na zastupitelstvu i na obci samotné."

Malá Prašivá je snad největším turistickým lákadlem Vyšních Lhot. Radní proto okamžitě celý nápad zamítli. Dana Vlčková (nez.), starostka obce Vyšní Lhoty: „Výhoda byla v tom, že ten pozemek mezi chatou a kostelem je obecní. Následujícího půl roku byl celkem klid a my jsme mysleli, že se takový stožár dá postavit i v jiných oblastech Beskyd."

Brzy se ale Český telekomunikační úřad ozval znovu. Tentokrát s nápadem, postavit přijímač nelegálních vln o pár kilometrů výše, na turistické stezce ve směru na Velkou Prašivou.

Dana Makrlíková, mluvčí Českého telekomunikačního úřadu: „Například Lysá hora je nevhodná z důvodu přítomnosti vysílačů. Pokud má stanice zajistit pokrytí požadované oblasti, musí být na výškové dominantě a v tomto regionu je to vždy na území CHKO."

Dana Vlčková (nez.), starostka obce Vyšní Lhoty: „K našemu trošku překvapení CHKO Beskydy vydalo postupně souhlasné stanovisko. Souhlasným stanoviskem se k tomu postavily také lesy ČR jako vlastník pozemku, za určitých podmínek jako je například zpevnění příjezdové komunikace. A obec Vyšní Lhoty, přestože tuto stavbu neměla v územním plánu, byla rozhodnutím krajského úřadu přesvědčena."

Monitorovací stanice je 840 metrů nad mořem a přijímač nelegálního vysílání lidé většinou považují za obyčejný vysílač. Anketa, obyvatelé Vyšní Lhoty: 1. „ Onehda jsme se dívali, co to tam je. Že jsme si toho nikdy předtím nevšimli." 2. „Zřejmě stožár. Klasický. Něco jako telekomunikační." 3. „Já osobně nevím."

Dana Makrlíková, mluvčí Českého telekomunikačního úřadu: „Je to systém automatického monitorování kmitočtového spektra a přístupové podmínky při vstupu České republiky do EU nám ukládaly vybudovat celoplošný systém pro monitorování kmitočtového spektra. Pokud má někdo oprávnění k využívání kmitočtového spektra třeba na 61. kanále, tak tato stanice zachytí, zda skutečně vysílá na kanále 61, ať už se jedná o přenos rádiový, rozhlasový nebo televizní. A v případě, že by někdo vysílal na jiném kanále, nebo překračoval hranice, na které má oprávnění, může zasáhnout Český telekomunikační úřad."

Monitorovací stanice není v provozu ani půl roku. Podobných přijímačů nelegálního vysílání je v celé naší republice 12.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy