Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Množírna malých psů v Lískovci u Frýdku-Místku

Před několika dny jsme odvysílali šokující příběh rodiny z Havířova, která zachránila několik čivav z takzvaných množíren na Slovensku. Feny jsou tam chovány jen na rození štěňat, jsou celý život zavřené v klecích a císařské řezy jsou jim prováděny neodborně a drasticky. Jak naše televize zjistila, podobné velkochovy jsou zřejmě i u nás, a to například v Lískovci nedaleko Frýdku-Místku. I zde žijí psi malých plemen celoročně zavřené v kotcích. Podle Krajské veterinární správy, chovatel žádná pravidla a zákony neporušuje.

Takto vypadá velkochov psů v Lískovci u Frýdku Místku. Celý areál vypadá spíše, jako doupě bezdomovců. Prostředí se moc neliší od množíren na Slovensku, které jsme vám nedávno ukázali. Právě v těchto uzavřených boudách je zavřeno zhruba 150 psů malých plemen jako je jorkšír, čivava, nebo srnčí ratlík. I zde jsou feny celoročně uzavřené v kotcích, v mrazech musí spoléhat jen na malou boudu se slámou. Zájemci o štěně nemají ani tušení, odkud jejich pes pochází. Chovatel Petr Žiška většinou prodává štěňata ve svém domě v Řepištích. Čivavu si od něho koupila i rodina z Rychvaldu, která nám prodej popsala.

Majitelka čivavy z velkochovu: "Paní Žišková nám podala štěňátko přes plot, proběhlo finanční vyrovnání a poté, když jsem viděla, jak k tomu přistupuje, tak jsem byla úplně v šoku."

Čivava začala mít po pár měsících problémy s klouby. Veterinář to označil jako jednoznačnou genetickou vadu a musel fenu operovat.

Majitelka čivavy z velkochovu: "Kontaktovali jsme paní Žiškovou s tím, že fenka má dědičnou nemoc a jak by se to dalo řešit, a ona navrhla, ať jí fenku vrátíme, že by ji používali dále na chov. Na to jsme nepřistoupili."

Velkochovatele se nám doma nepodařilo zastihnout, telefonicky nám ale sdělil, že žádná pravidla neporušuje.

Petr Žiška, provozovatel chovu psů: "Bavil jsem se s mým veterinářem a kvůli infekci tam nemám nikoho pouštět. Chodí tam jen kontroly a můj veterinář. Nikdo jiný tam nesmí jít."

Anna Měrklová z Ostravy, která je předsedkyni sdružení Mazlíci v nouzi, už rok bojuje, aby se chov zrušil.

Anna Měrková, předsedkyně sdružení Mazlíci v nouzi: "Jsem přímo šokovaná, že v klecích malých rozměrů může žit tolik psů. Vždyť to je degenerace chovu. Kdo ví, jak to tam kříží mezi sebou."

Krajská veterinární správa provedla u chovatele celkem tři kontroly. Závěr je takový. Chovatel neporušuje zákony, zvířata nejeví známky týrání.

Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy: "Ty rozmnožovací chovy se nám taky nelíbí z hlediska veterinární služby, nebo vůbec jako chovatele. Ale pokud jsou ty trendy a lidé mají zájem o nepapírové psy, tak k tomu také dochází. Nemůžeme v tomto směru dělat nic víc než to, co nám umožňuje legislativa."

Nicméně Krajská veterinární správa se na tyto chovatele chce zaměřit. Pokud se jim podaří prokázat porušení zákona, zvířata odeberou.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků