Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová Osmička je otevřena, kulturní program se rozjel

Frýdek-Místek |

Velký okamžik v kulturní historii Frýdku-Místku je tady. Své brány otevřela bývalá Přádelna bratří Neumannů ve Frýdku-Místku a pod názvem Nová Osmička uvede v sezóně 2026 více než 280 kulturních a komunitních akcí.

Nová osmička ve Frýdku-Místku je unikátní projekt, který nemá v České republice obdoby.

Kamil Rudolf, zakladatel Nové Osmičky: "Ten projekt je opravdu obrovský a program tady už máme hotový nějakou dobu. Nicméně pořád nám chodí nějaké nové podněty od různých lidí, zájmových sdružení a podobně, že by chtěli se stát součástí Nové Osmičky. A dneska jsme tedy otevřeli. Včera jsme dělali takovou párty pro sousedy, abychom si nastavili nějaké fungování areálu a podobné věci. A těším se na otevření."

Co tady teď momentálně je? Když pominu ten kulturní program, který naběhne, tak co mohou lidé využít od dnešního dne?

Kamil Rudolf, zakladatel Nové Osmičky: "Máme tady ateliér her, kde si mohou zahrát deskové hry. Jsou tam klasické deskové hry i další, elektronický stolní fotbálek, máme profi závodní kulečník, máme billiardové stoly, ligový stolní fotbálek, ping pong, basketbalový koš, branky, takže si mohou zahrát fotbal, hokej. Máme samozřejmě dobrodružné hřiště Adventure Playground, které tady ve Frýdku vzniklo jako druhé v republice, a od kterého si hodně slibujeme. Je to úplně nový typ zábavy pro děti. A samozřejmě další sportovní platforma, kde se budou konat lekce jógy a dalších pohybových aktivit a tak dále."

S čím budete spokojen po té hlavní letní sezoně?

Kamil Rudolf, zakladatel Nové Osmičky: "Tak samozřejmě budu spokojen, když si lidé toto místo zamilují, protože jsme do toho dali strašně moc energie a jsme hodně unavení. A když to bude fungovat dobře."

Od prvního okamžiku začali lidé sportovní aktivity využívat.

Valérie Martvoňová, lektorka: "Budeme tady mít jógu, hodinovou lekci, kde si protáhneme tělo, uklidníme mysl, a tohle nás bude čekat každý druhý víkend."
anketa: návštěvníci Nové Osmičky: "Pokud se využije nějaký starý brownfield a změní se na nějaké kulturní centrum, tak je to určitě to nejlepší, co pro město, nejenom Frýdek, ale pro všechna města může být."
anketa: návštěvníci Nové Osmičky: "Pro mě to je neuvěřitelné, že něco takového ve Frýdku-Místku máme. Vlastně obdivuji ty lidi, co dokážou mít tady tuhle představu, vidět do budoucna, jak má očividně Kamil Rudolf. A já jsem na to hodně zvědav, co tady vznikne."

Pro kulturní a společenský život ve Frýdku-Místku může být otevření nové osmičky historickým okamžikem.

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Dneska jsme tady v areálu Nové Osmičky, bývalé textilní továrny, která v souladu s memorandem, které vzniklo před deseti lety, završuje pomyslný proces restrukturalizace těch továren a vzniká tady komunitní centrum sportovní a kulturní, které nemá obdoby v České republice. A já si troufám říct, že možná i v tom polsko-slovensko-českém pomezí, protože tady vznikne prostor, ve kterém Frýdek-Místek bude hledat to, co opravdu občany zajímá, to, co tu komunitu zajímá. A my jako město jsme tento projekt podpořili právě v té cestě: například cvičení pro maminky, které tady jdou teď na jógu, nebo volnočasové aktivity pro děti, nebo prostory, kde budou probíhat taneční lekce, nebo případně nějaké sdílené kanceláře a tak dále. Ten prostor je prostě univerzální a myslím si, že to využití bývalých továren, aby se zapojily zpátky do města, je správné a v celé Evropě se tomu tak děje."

Frýdek-Místek podpořil kulturní program Nové Osmičky 12 miliony korun.

Nahlásit chybu


Architekti představili projekt proměny parku M. Horákové. Veřejné projednání se konalo v MAPPA

Včera 12:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Městském ateliéru prostorového plánování a architektury se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na přeměnu ostravského sadu Dr. Milady Horákové. Bude se kácet i sadit, stavět i bourat a důležitá je také návaznost na koncertní sál VOX.

Na jejím vzniku pracovali i odsouzení. Věznice v Ostravě-Heřmanicích otevřela kapli Naděje

Včera 11:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Věznice v Ostravě-Heřmanicích má nové duchovní zázemí. Slavnostně se zde otevřela kaple, která dostala jméno Naděje. Na jejím vzniku se podíleli i samotní odsouzení.

Hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku se mohou radovat z nové moderní cisterny

Včera 11:09 | Bruntál | Karel Soukop

Dobrovolní hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku jsou další jednotkou, která je ode dneška vybavena novou moderní cisternou. Stará již dosluhovala a bude nabídnuta k prodeji.

Beats for Love bude nejdražší i nejlepší historii. Představí se 550 interpretů

Včera 11:49 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Začátek července bude v Ostravě patřit milovníkům taneční hudby. Uskuteční se totiž další ročník hudebního festivalu Beats for Love a pořadatelé slibují, že bude zase lepší než ten předchozí.

Havířov podporuje sport už od mateřských škol, děti mají gymnastickou průpravu

Včera 10:27 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov dlouhodobě podporuje sportování dětí už od útlého věku. Jedním z projektů je gymnastická průprava v mateřských školách, díky níž si předškoláci osvojují základy pohybu, obratnosti a koordinace.

Policejní manévry proti střelci v Ostravě. Vážně zranil ženu a pak ho našli mrtvého

24. června 2026 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Postřelil manželku, která skončila v ohrožení života v nemocnici. Vzápětí začaly v Ostravě-Zábřehu velké policejní manévry. Až do bytu vtrhla zásahová jednotka, muže našli bez známek života. Policie se nyní snaží zjistit, co přesně se mezi dvojicí stalo.

MS nemocnice Havířov zavedla novou aplikaci

24. června 2026 17:30 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí. Ta umí bezkontaktně snímat životní funkce pacientů na lůžku. Novinka ulehčí práci zdravotníkům a může zachránit lidské životy.

Starostka Doubravy neustála ostudu se zfetovaným ředitelem školy a školníkem

24. června 2026 18:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Obec Doubrava na Karvinsku je bez starostky. Ve středu byla z funkce odvolána Jiřina Ferenčíková, která neustála dlouhodobé problémy se školou a především ostudu se zfetovaným ředitelem základní školy a školníkem.

Jedlá zahrada učí, baví i sytí děti novojičínské školky Máj

Včera 7:28 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská Mateřská škola Máj slavnostně otevřela Jedlou zahradu. Slouží jako prostor pro vzdělávání a inspiraci, a také zásobuje kuchyni mateřinky čerstvými potravinami.

Dostavba tramvajové trati v Ostravě-Porubě budí mezi lidmi velké emoce

24. června 2026 14:44 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Přípravy nové tramvajové trati v Ostravě-Porubě pokračují. Stavba má ale stále své zastánce i odpůrce. Nyní se opět sešli na veřejném projednání v rámci vlivů na životní prostředí. Zazněly názory odborníků i připomínky veřejnosti.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Kolaudace čističky odpadních vod v Nošovicích

24. června 2026 18:00 | Nošovice | Michal Feber

Obec Nošovice dokončila jednu z nejvýznamnějších investic posledních let.

Frýdek-Místek pořádal finále soutěže Mladý záchranář

24. června 2026 12:24 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve sportovní hale 6. základní školy se konal už 5. ročník soutěže Mladý záchranář. Opět se jí účastí žáci ze základních škol z Frýdku-Místku.

Frýdek-Místek ovládl Mezinárodní folklorní festival

24. června 2026 12:16 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Mezinárodní folklorní festival opět potěšil fanoušky tohoto žánru ve Frýdku-Místku a okolí. Nabídnul šest dní tradiční zábavy a navštívily jej tisíce diváků.

Složky IZS se poprvé představily lidem na koupališti ve Frýdlantu nad Ostravicí

24. června 2026 8:27 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

V areálu letního koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí se konal 1. ročník Dne s Integrovaným záchranným systémem. Město pozvalo jednotlivé složky, které se v průběhu dne prezentovaly.

Den plný fotbalu ozdobilo v Čeladné utkání starých gard

23. června 2026 17:17 | Čeladná | Petra Dorazilová

Den plný fotbalu se v Čeladné odehrál 13. června. Spojil tři zápasy, ligová utkání dorostu s Fryčovicemi, mužů s Řepištěm a mezi nimi se odehrálo střetnutí starých gard. Goldboys Čeladná doma přivítali Mikulov.

Nová Osmička je otevřena, kulturní program se rozjel
Vydáno 5. května 2026 7:47, Frýdek-Místek, Tomáš Tikal
Velký okamžik v kulturní historii Frýdku-Místku je tady. Své brány otevřela bývalá Přádelna bratří Neumannů ve Frýdku-Místku a pod názvem Nová Osmička uvede v sezóně 2026 více než 280 kulturních a komunitních akcí.

Nová osmička ve Frýdku-Místku je unikátní projekt, který nemá v České republice obdoby.

Kamil Rudolf, zakladatel Nové Osmičky: "Ten projekt je opravdu obrovský a program tady už máme hotový nějakou dobu. Nicméně pořád nám chodí nějaké nové podněty od různých lidí, zájmových sdružení a podobně, že by chtěli se stát součástí Nové Osmičky. A dneska jsme tedy otevřeli. Včera jsme dělali takovou párty pro sousedy, abychom si nastavili nějaké fungování areálu a podobné věci. A těším se na otevření."

Co tady teď momentálně je? Když pominu ten kulturní program, který naběhne, tak co mohou lidé využít od dnešního dne?

Kamil Rudolf, zakladatel Nové Osmičky: "Máme tady ateliér her, kde si mohou zahrát deskové hry. Jsou tam klasické deskové hry i další, elektronický stolní fotbálek, máme profi závodní kulečník, máme billiardové stoly, ligový stolní fotbálek, ping pong, basketbalový koš, branky, takže si mohou zahrát fotbal, hokej. Máme samozřejmě dobrodružné hřiště Adventure Playground, které tady ve Frýdku vzniklo jako druhé v republice, a od kterého si hodně slibujeme. Je to úplně nový typ zábavy pro děti. A samozřejmě další sportovní platforma, kde se budou konat lekce jógy a dalších pohybových aktivit a tak dále."

S čím budete spokojen po té hlavní letní sezoně?

Kamil Rudolf, zakladatel Nové Osmičky: "Tak samozřejmě budu spokojen, když si lidé toto místo zamilují, protože jsme do toho dali strašně moc energie a jsme hodně unavení. A když to bude fungovat dobře."

Od prvního okamžiku začali lidé sportovní aktivity využívat.

Valérie Martvoňová, lektorka: "Budeme tady mít jógu, hodinovou lekci, kde si protáhneme tělo, uklidníme mysl, a tohle nás bude čekat každý druhý víkend."
anketa: návštěvníci Nové Osmičky: "Pokud se využije nějaký starý brownfield a změní se na nějaké kulturní centrum, tak je to určitě to nejlepší, co pro město, nejenom Frýdek, ale pro všechna města může být."
anketa: návštěvníci Nové Osmičky: "Pro mě to je neuvěřitelné, že něco takového ve Frýdku-Místku máme. Vlastně obdivuji ty lidi, co dokážou mít tady tuhle představu, vidět do budoucna, jak má očividně Kamil Rudolf. A já jsem na to hodně zvědav, co tady vznikne."

Pro kulturní a společenský život ve Frýdku-Místku může být otevření nové osmičky historickým okamžikem.

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Dneska jsme tady v areálu Nové Osmičky, bývalé textilní továrny, která v souladu s memorandem, které vzniklo před deseti lety, završuje pomyslný proces restrukturalizace těch továren a vzniká tady komunitní centrum sportovní a kulturní, které nemá obdoby v České republice. A já si troufám říct, že možná i v tom polsko-slovensko-českém pomezí, protože tady vznikne prostor, ve kterém Frýdek-Místek bude hledat to, co opravdu občany zajímá, to, co tu komunitu zajímá. A my jako město jsme tento projekt podpořili právě v té cestě: například cvičení pro maminky, které tady jdou teď na jógu, nebo volnočasové aktivity pro děti, nebo prostory, kde budou probíhat taneční lekce, nebo případně nějaké sdílené kanceláře a tak dále. Ten prostor je prostě univerzální a myslím si, že to využití bývalých továren, aby se zapojily zpátky do města, je správné a v celé Evropě se tomu tak děje."

Frýdek-Místek podpořil kulturní program Nové Osmičky 12 miliony korun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000054496/nova-osmicka-je-otevrena-kulturni-program-se-rozjel