Žirafy Rothschildovy chová ostravská zoologická zahrada od roku 1987. Před lety zažila skupina omlazení, které přineslo své ovoce. Minulý týden se narodilo mládě, na které čekala zoo jedenáct let.
Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "První mládě zde přišlo na svět v roce 1991. Celkem se do letošního roku v Ostravě narodilo 17 žiraf z nichž 16 se podařilo odchovat. Poslední bylo mládě narozené v roce 2015. Pak nastala dlouhá pauza. Původní stádo postupně zestárlo, a proto se chovatelé snažili získat mladé jedince, aby bylo schopné se dále rozmnožovat. První mladá samice žirafy (*2019) byla do zoo dovezena v roce 2020 z pražské zoo. O rok později k ní přibyl mladý samec (*2018) ze Zoo Poznaň. V roce 2023 pár doplnily dvě samice (*2017 a *2021) z holandského Safariparku v Beekse Bergenu."
Chovatelé tak vytvořili stádo, ve kterém jsou všichni jedinci v ideálním reprodukčním věku. Nicméně se stále nerozmnožovalo. Vypadalo to, že samci se nedařilo plnit úlohu chovného samce.
Ivo Firla, inspektor chovu kopytníků: "Samec byl menšího vzrůstu, což představovalo handicap při páření. Ani jsme nikdy nepozorovali úspěšné páření. V loňském roce jsme se proto po dohodě s koordinátorem EAZA ex situ programu pro žirafy rozhodli pro výměnu samců. Náš samec byl začátkem července 2025 převezen do samčí skupiny do Jihlavy a do Ostravy byl dočasně přivezen zkušený osmiletý samec ze Zoo Liberec, kde aktuálně probíhá rekonstrukce pavilonu žiraf."
Nový samec se se samicemi rychle sžil. Narození prvního očekávali s příchodem podzimu. Malé překvapení ovšem nastalo před několika dny, když jedna ze samic začala rodit. Dne 7. července se tak po dlouhých 11 letech narodilo v Zoo Ostrava mládě vzácné a v přírodě ohroženého poddruhu žirafy.
Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Samice žirafy jsou březí asi 14 měsíců. Rodí ve stoje, takže mládě na svět doslova padá z výšky 1,5 až 2 metry. Pád na zem ale není pro novorozenou žirafu nijak závažný. Chovatelé navíc prostor, ve kterém samice pobývá, vystelou dostatečnou vrstvou sena či slámy. Mládě je dobře vyvinuté a krátce po narození se staví na nohy. Měří okolo 180 až 190 cm."
Matkou mláděte (samečka) je pětiletá samice, pro kterou to byl první porod.
Ivo Firla, inspektor chovu kopytníků: "Otcem je zcela jistě původní samec, jinak by se mládě narodilo velmi předčasně. Mládě je ale vitální a dobře vyvinuté. Aby měla samice klid na svou rodičovskou premiéru, je dočasně uzavřen pavilon Africká zvířata. O svého potomka se stará dobře a společně už objevují i menší venkovní výběh. Zatím zůstávají odděleni od ostatních žiraf."
Pokud pobývá samice s mládětem venku, mají návštěvníci ostravské zoo možnost vidět nový přírůstek zatím z dálky z vyhlídky do výběhu afrických kopytníků nebo při projížďce safari expresem.