Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Asistenční pes Gypsy pomáhá těžce postižené Verunce

  • Havířov,

Zlatý retrívr Gypsy není obyčejný pes. Fena má speciální asistenční výcvik pro pomoc hendikepovaným.

Verunka Chovancová je celý život odkázaná na 24 hodinovou pomoc druhých. Takovým jedním a neocenitelným pomocníkem je fenka zlatého retrívra Gypsy. Získat asistenčního psa není jednoduché a ani levné. Naštěstí Gypsy byla hrazena sponzorem a v rodině už je čtyři roky.

Věra Chovancová, matka Veroniky: „Byla vycvičená pro jinou holčičku než pro Verču. Rodina chtěla akčnějšího psa. Gypsy už nechtěli a tím pádem jsme ji my dostali takovým rychlým způsobem, protože jinak se psi cvičí rok až dva roky."

Gypsy je skvělým pomocníkem například u svlékání, cokoliv podá ze země, umí otvírat dveře. Ale nejenom to.

Věra Chovancová, matka Veroniky: „Cvičíme kanisterapii, což uvolňuje Verču, a když je stuhlá, tak hladíme Verču. Tím si uvolňuje ruce."

Rodiče Veroniku odvádí tři dny v týdnu do denního stacionáře, kde se jí věnují odborníci.

Markéta Hermanová, ergoterapeut: „Tady u nás ve stacionáři Veronika vyloženě necvičí, protože jsem ergotarepaut, ale pokoušíme se o bazálni stimulaci, terapeutické krmení. Myslím, že kanisterapie doplňuje naši terapii, naši výuku. Tím, že Veronika se dobře uvolní, dobře relaxuje, my můžeme potom na to zpětně navázet."

Dalším neocenitelným pomocníkem jsou asistenti. Bez těch by paní Chovancová nemohla takřka ven.

Zuzana Stanislavová, Poradenské středisko pro rodinu a dítě: „Snažíme se odlehčit rodinám s postiženými dětmi třeba na nějaké dvě až tři hodiny denně."

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy