Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výjimečná výstava a křest katalogu podmaleb na skle

  • Bruntál,

Výstavu podmaleb na skle nabízí v těchto den ve výstavních prostorách bruntálského zámku místní muzeum. Obrázky pocházejí ze sbírek bruntálského muzea.

Výjimečná výstava a křest katalogu podmaleb na skle

Výstavu podmaleb na skle nabízí v těchto den ve výstavních prostorách bruntálského zámku místní muzeum. Obrázky pocházejí ze sbírek bruntálského muzea.

Nejstarší podmalby jsou v podstatě řemeslného charakteru. Převažují ale obrázky vysloveně lidové, které jsou zářivě barevné, expresivní a oslovují i dnešního diváka.

Luboš Kafka, autor a kurátor výstavy, Etnologický ústav AV ČR: „Nejstarší podmalby pocházejí z 2. poloviny 18. století, nejmladší pocházejí z konce 19. století a vlastně podávají takový průřez tvorby v tomto časovém období.“

Podmalba je malba za studena na spodní stranu tabulového skla. Pracovní postup byl poměrně jednoduchý a byl opačný proti běžnému malířství. Výsledek byl zrcadlově obrácený oproti své předloze.

Luboš Kafka, autor a kurátor výstavy, Etnologický ústav AV ČR: „Ti malíři nejprve namalovali kontury, které se obvykle předkreslovaly z nějakého podkladu, který byl pod tím sklem podložený. Poté namalovali detaily, světla a stíny, pak namalovali větší plochy a nakonec ten malířský postup byl zakončený domalbou pozadí.

Sbírka podmaleb v bruntálském muzeu je velmi rozsáhlá a autor výstavy měl z čeho vybírat. Mezi desítkami obrázků si některé zasluhují zvláštní pozornosti.

Luboš Kafka, autor a kurátor výstavy, Etnologický ústav AV ČR: „K těm nejcennějším tady vlastně patří datovaný obrázek už čistě lidový s pietou, který je datovaný roli 1823 a dále je to vlastně velmi pozoruhodný cyklus křížové cesty.“

Součástí vernisáže výstavy byl také křest katalogu této sbírky, který vyšel na přelomu roku. Zpracovali jej autor výstavy … společně s historičkou bruntálského muzea Květoslavou Málkovou.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy