Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolníci v Bruntále sázejí nový les

  • Bruntál,

Vysázejme bruntálský les – tak zněla výzva několika mládežnických organizací a dobrovolníků, kteří s podporou Technických služeb a Města Bruntálu chtějí řešit následky kůrovcové a větrné kalamity na Bruntálsku. Přes nepřízeň počasí se jich na jarní výsadbu sešlo téměř 100.

Bruntálští skauti, tábornický oddíl Tuláci a další dobrovolníci ukázali, že jim není lhostejný stav městských lesů. Vlivem řádění kůrovce a následné vichřice jsou městské smrkové lesy již z 90 procent vytěženy.

„My jsme bruntálští skaut – junák, a je nás tady 20 dětí společně s dospělýma a moc jsme se na dnešní den těšili,“ říká skautský vedoucí Milan Buček.

„Já jsem vedoucí Vlčat, což jsou kluci od 10 do 12 let a je nás tady deset,“ dodává vedoucí Boris.

„My jsme mile překvapeni, že tady přišel i přes nepřízeň počasí takový počet lidí,“ chválí jedna z iniciátorek akce Eliška Hlavenková.

„My jako tábornický oddíl Tuláci z Bruntálu jsme se taky přišli podílet na tom, abychom zasadili nový bruntálský les,“ dodává vedoucí Tuláků Milan „Cvrček“ Makovický.

Kalamita posledních let nyní vyústila ve velký nedostatek sazenic. Naštěstí vyšla pomoc bruntálských Technických služeb.

„V letošním roce bychom chtěli osadit zhruba 40 ha lesa, počítáme, že dojde k zasazení zhruba 600 tisíc kusů sazenic,“ upřesňuje ředitel bruntálských Technických služeb Václav Frgal.

„Já předpokládám, že další sázení bude moci být na podzim, protože ta jarní část, ta teďka končí,“ dodává starosta města Petr Rys (STAN).

Nové bruntálské lesy už v žádném případě nebudou smrkové, převažovat budou listnaté odrůdy.

„Tady na bruntálských lesích se především sadí buk, dub, modřín, javor a jedle,“ doplňuje správkyně lesů Dagmar Staňková.

Poslední dobrovolnickou akcí bylo nakonec vysázeno více než 2 tisíce nových dubů a buků.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy