Soutěž Hrátky s historií na téma období Heydrichiády

  • 13:56,
  • Bruntál,

Bruntálské Hrátky s historií jsou už plnoleté. Letos se konal jejich osmnáctý ročník. Zabýval se obdobím atentátu na Heydricha a účastnily se jej týmy ze škol Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Letošní Hrátky s historií nesly název Zachraňte Československo a byly zaměřené na 77. výročí ukončení operace Antropoid, na atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a na jeho důsledky.

„Soutěžní družstva budou plnit takové stanoviště naukové, kde budou vlastně poznatky ze života Kubiše, Gabčíka, atentátu, důsledky atentátu, poznávání parašutistů a také praktické úkoly – střelba ze vzduchovky, hod granátem, slaňování zdravotní příprava a podobně,“ přibližuje hlavní pořadatel Antonín Zgažar.

„Je to akce zaměřená vlastně k novodobým dějinám, k tomu významnému počinu, kterým byli ti výsadkáři Antropoid. Děti nebo žáci, studenti se naučí, nebo si přiblíží úplně na vlastní kůži to, co se událo a snad si to budou umět představit, doplňuje historička Ľubica Mezerová.“

V minulosti bývaly hrátky zaměřené spíše na středověk a raný novověk. Novodobější dějiny jsou proto jakousi novinkou.

„Toto období neznají, středověk je pro ně někdy bližší, ale vidíme tady pestrou směsici vojáků, představitelů třeba Sokola, židovských obcí a podobně. To nás celkem příjemně překvapilo, že byli kreativní,“ dodává učitelka a spoluorganizátorka Alice Pospíšilová.

Na soutěž se účastníci museli všestranně předem připravit a to včetně dobového oblečení.

Anketa, účastníci soutěže: „Já představuju měšťana pracující třídy a jsem součást komunistického odboje.“

„Já představuju Čechoslováka ve službách britských paragánů.“

„Představuji typické protektorátního měšťana, ale podle klobouku spíše vyšší třídy, takže takové protektorátní měšťany, kteří žili například v Praze nebo ve větších městech.“

„My dva Židy, Přesněji Židy z Krnova, kteří mají i památky pomocí zlatých kostech, které jsou před některými baráky v Krnově. Já představuji Žida Waltra Levina.“

Bruntálská radnice hrátky podporuje, Pokládá tuto akci za mimořádně významnou.

„Myslím si, že je moc pěkné, když si děti připomínají historii, když se nezabývají jenom středověkem a pravěkem, ale věcmi, které se nás velmi dotýkají a ovlivnily velmi výrazně naši budoucnost,“ potvrzuje místostarostka Bruntálu Hana Šutovská (nez.).

Zpestřením soutěže byly třeba ukázky vojenské techniky a zejména rekonstrukce atentátu na bruntálském náměstí.

„Je to Mercedes Benz 320 B. Je to replika postavená pro filmování, pro film Antropoid, který natáčel Hollywood. Vyráběli ho u nás v muzeu karosáři v muzeu ve Slatinicích,“ popisuje František Chytil z Muzea ve Slatinicích.

Letos se na pořádání tradičních Hrátek s historií významně podíleli také Klub za starý Bruntál a Československá obec legionářská.
Město Bruntál
Bruntál
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Baur Formschaumtechnik s.r.o.
Bruntál
od 18 000 Kč do 20 700 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků