Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Soutěž Hrátky s historií na téma období Heydrichiády

  • Bruntál,

Bruntálské Hrátky s historií jsou už plnoleté. Letos se konal jejich osmnáctý ročník. Zabýval se obdobím atentátu na Heydricha a účastnily se jej týmy ze škol Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Letošní Hrátky s historií nesly název Zachraňte Československo a byly zaměřené na 77. výročí ukončení operace Antropoid, na atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a na jeho důsledky.

„Soutěžní družstva budou plnit takové stanoviště naukové, kde budou vlastně poznatky ze života Kubiše, Gabčíka, atentátu, důsledky atentátu, poznávání parašutistů a také praktické úkoly – střelba ze vzduchovky, hod granátem, slaňování zdravotní příprava a podobně,“ přibližuje hlavní pořadatel Antonín Zgažar.

„Je to akce zaměřená vlastně k novodobým dějinám, k tomu významnému počinu, kterým byli ti výsadkáři Antropoid. Děti nebo žáci, studenti se naučí, nebo si přiblíží úplně na vlastní kůži to, co se událo a snad si to budou umět představit, doplňuje historička Ľubica Mezerová.“

V minulosti bývaly hrátky zaměřené spíše na středověk a raný novověk. Novodobější dějiny jsou proto jakousi novinkou.

„Toto období neznají, středověk je pro ně někdy bližší, ale vidíme tady pestrou směsici vojáků, představitelů třeba Sokola, židovských obcí a podobně. To nás celkem příjemně překvapilo, že byli kreativní,“ dodává učitelka a spoluorganizátorka Alice Pospíšilová.

Na soutěž se účastníci museli všestranně předem připravit a to včetně dobového oblečení.

Anketa, účastníci soutěže: „Já představuju měšťana pracující třídy a jsem součást komunistického odboje.“

„Já představuju Čechoslováka ve službách britských paragánů.“

„Představuji typické protektorátního měšťana, ale podle klobouku spíše vyšší třídy, takže takové protektorátní měšťany, kteří žili například v Praze nebo ve větších městech.“

„My dva Židy, Přesněji Židy z Krnova, kteří mají i památky pomocí zlatých kostech, které jsou před některými baráky v Krnově. Já představuji Žida Waltra Levina.“

Bruntálská radnice hrátky podporuje, Pokládá tuto akci za mimořádně významnou.

„Myslím si, že je moc pěkné, když si děti připomínají historii, když se nezabývají jenom středověkem a pravěkem, ale věcmi, které se nás velmi dotýkají a ovlivnily velmi výrazně naši budoucnost,“ potvrzuje místostarostka Bruntálu Hana Šutovská (nez.).

Zpestřením soutěže byly třeba ukázky vojenské techniky a zejména rekonstrukce atentátu na bruntálském náměstí.

„Je to Mercedes Benz 320 B. Je to replika postavená pro filmování, pro film Antropoid, který natáčel Hollywood. Vyráběli ho u nás v muzeu karosáři v muzeu ve Slatinicích,“ popisuje František Chytil z Muzea ve Slatinicích.

Letos se na pořádání tradičních Hrátek s historií významně podíleli také Klub za starý Bruntál a Československá obec legionářská.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy