Veletrh Artifex se těšil velkému zájmu návštěvníků. Prezentovaly se desítky škol i firem

  • 12:52,
  • Bruntál ,

Už podeváté se v Bruntále sešli zástupci středních škola a významných regionálních zaměstnavatelů. Na veletrhu řemesel a zaměstnanosti Artifex představili návštěvníkům především technické studijní a učební obory.

V bruntálském Společenském domě se sešli zástupci 19 středních škol a 15 zaměstnavatelů. Veletrh Artifex je specifický v tom, že se zde neprezentují školy, ale obory, které jsou nedostatkové na trhu práce.

„Právě nabídka atraktivních technických a řemeslných oborů významně ovlivní volbu povolání těch mladých lidí. Cílem veletrhu je poskytnout ucelenou informaci mladým lidem jaké povolání si mají vybrat, jaké jednotlivé obory mají požadavky a jak se uplatní na trhu práce,“ hodnotí ředitel Úřadu práce – Kontaktního pracoviště Bruntál Jiří Unverdorben.

„Naše škola nabízí již tradičně čtyři maturitní obory. Je to strojírenství, dopravní prostředky, obchodní akademie a informační technologie. Můžu říct, že v poslední době se nám daří přijímat žáky a obory jsou relativně dobře naplněny,“ říká ředitel SPŠ – OA Bruntál Jan Meca.

„Dneska prezentujeme elektrikáře, truhláře, instalatéra a zedníka. Nabízíme samozřejmě i jiné obory. Pokud by šlo o uplatnění řemeslníků na trhu práce, tak určitě,“ popisuje Martin Mikeska ze Střední odborné školy Bruntál.

O veletrh byl, jako vždy, velký zájem. Přijeli na něj žáci základních škol z celého bruntálského okresu.

Anketa, návštěvníci veletrhu Artifex: „Mně se líbí umělecký kovář.“

„Střední odborná škola tady v Bruntále.“

„Konkrétně třeba kuchař číšník.“

„Tak ochota těch lidí, že nám jakoby něco řekli k těm školám.“

„Asi na zdravku bych šla.“

„Tak já bych si osobně vybrala toho maséra.“

„Já jsem si vybrala pajdák.“

„Já mám vybranou už dlouhodobě školu v Opavě hotelovou.“

„Já jsem si vybrala předškolní a mimoškolní učitelku ve školce.“

„Já jsem si vybral obor truhlář, baví mě práce se dřevem a je to má oblíbená činnost.“

Zájemci o studium měli možnost získat a porovnat informace o podmínkách studia, přijímacího řízení a především uplatnění. Mohli se také na místě vyzkoušet některé pracovní činnosti.

„Je dobré, aby se žákům základních škol sdělilo, kam mohou jít studovat, kam mohou posléze nastoupit do zaměstnání s tím, že obory, které jsou postavené na technice, jsou stále zajímavé,“ hodnotí starosta Bruntálu Petr Rys (STAN).

„Tady se ukazuje opravdu ta spolupráce ať už firem, škola a samozřejmě samospráv města, takže já si myslím, že je to takový vrchol toho snažení, kdy školy a firmy spolupracují dohromady,“ uzavírá ředitel Okresní hospodářské komory Bruntál Květoslav Bašista.

Veletrh navštívili i dospělí. Těm odborníci z Úřadu práce poradili třeba s možnostmi dalšího vzdělávání.
Jaroslav Šuba
Bruntál
od 16 500 Kč do 18 000 Kč

Detail

BENEKOVterm s.r.o.
Bruntál
od 24 000 Kč

Detail

BENEKOVterm s.r.o.
Bruntál
od 24 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků