Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Není med jako med. Originální prezentace včelařů na bruntálském zámku

  • Bruntál,

Bruntálští včelaři, nejstarší spolek v českém Slezsku, připravili výstavu o minulosti i současnosti včelařství. Je to vůbec první výstava z tohoto oboru, která se kdy ve městě konala.

Na výstavě se návštěvníci mohou seznámit se spoustou zajímavých exponátů a získat spoustu zajímavých informací. Autoři odvedli opravdu dobrou práci.

„Návštěvníci tady mohou vidět jak exponáty z historie, už někdy z 19. století, tak samozřejmě i exponáty, které jsou aktuální. Máme to tak udělané proto, aby lidé viděli, že to včelařství má také nějaký pokrok, že nezůstává přešlapávat na místě,“přibližuje včelař Martin Pospíšil.

Včelařství na Bruntálsku má bohatou a zajímavou historii. Dochované písemnosti to jednoznačně dokládají.

„Bruntál se může pochlubit jednou skutečností v rámci chovu včel a to že v českém Slezsku je to nejstarší společnost, spolek, který choval včely,“uvádí historik Igor Hornišer.

V době svého založení před sto padesáti lety měl bruntálský včelařský spolek sto dvacet sedm členů. Dnes jich má sto třicet čtyři.

„V průběhu to procházelo takovými vlnami, ale v posledních letech včelařů jakoby přibývá,“konstatuje Martin Pospíšil.

Bruntálští včelaři se starají o svůj dorost. Už čtyři roky pracuje při Základní škole Jesenická včelařský kroužek. O zájemce mezi dětmi nemají nouzi.

„Je to zas něco úplně jiného a děti se setkají s jinými živočichy, než je třeba pejsek, mravenec, kočka, nebo něco dostupného. Ta včela přece jen způsobuje takovou bázeň. Učení se od prvopočátku o tom včelstvu to v nich podporuje takový jakýsi nový myšlení, řekla bych ekologický,“ dodává Libuše Tranová, včelařka, vedoucí včelařského kroužku.

Na zahájení výstavy připravili včelaři občerstvení, ve kterém hrál hlavní roli med. K mání byly třeba medovina nebo různé perníky

„Tam si můžete ochutnat med pohankový, speciální. Je tam med jetelový, je tam med řepkový. Můžete zkusit i med lesní smrkový. Uvidíte, že není med jako med,“uzavírá Libuše Tranová.

Výstavu mohou zájemci navštívit v malé výstavní síni bruntálského zámku až do 29. března letošního roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy