Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Sovinci naplno běží stavební práce i přípravy na sezónu

  • Bruntál,

Největší moravský hrad Sovinec, stejně jako ostatní hrady a zámky, je prozatím bez návštěvníků, přestože v jiných letech již v této době byla sezóna v plném proudu. Na hradě se však nezahálí a přípravy na letošní rok jsou v plném proudu.

Na Sovinci probíhají zásadní stavební práce a rekonstrukce. Již od podzimu prochází rekonstrukcí tzv. lesnická škola.

„Doufáme, že do konce roku bude hotová hrubá stavba a v příštím roce dojde k dalšímu rozhodnutí o tom, jak se lesnická škola využije a dojde k úpravám těchto prostor vnitřních,“ říká kastelán hradu Michal Koutný.

Další rekonstrukcí prochází severní palác a zbrojnice.

„Takže zde se opravují a rekonstruují místnosti ve dvou patrech. V neposlední řadě je to také v budově zbrojnice, kde se adaptují dvě místnosti, takže těch stavebních prací je tu velice mnoho a za malou chvíli také dojde k dalšímu pokračování oprav na bastionu, který se nalézá před hradem,“ doplňuje kastelán hradu.

„Nám tam vlastně probíhají čtyři velké stavby, které jsou z velké části financovány MS krajem jako zřizovatelem naší organizace, jedná se zhruba o 12 mil korun a ještě máme příslib z Ministerstva kultury z programu záchrany architektonického dědictví 1,5 milionu,“ dodává ředitelka Muzea Bruntál Jitka Koščáková.

Nově na Sovinci prošlo rekonstrukcí také sociální zařízení pro návštěvníky. Pro ty si provozovatelé připravili i další překvapení a novinku – mobilní aplikaci.

„Ve spolupráci s VŠB - Technickou univerzitou Ostrava připravujeme takovou mobilní aplikaci, primárně je to určeno pro ty z návštěvníků, kteří neradi chodí na ty skupinové prohlídky s průvodcem. V aplikaci bude jak ta historie hradu, budou tam zajímavosti z hradu a okolí, pověsti s hradem spojené a také samozřejmě hradní akce, které se v dané sezóně konají plus takový kvíz,“ popisuje kastelán Sovince.

První letošní návštěvníci se podle slov ředitelky Muzea Bruntál budou moci podívat na Sovinec od 9. června letošního roku.

Nahlásit chybu


K tématu