Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Sovinci naplno běží stavební práce i přípravy na sezónu

  • Bruntál,

Největší moravský hrad Sovinec, stejně jako ostatní hrady a zámky, je prozatím bez návštěvníků, přestože v jiných letech již v této době byla sezóna v plném proudu. Na hradě se však nezahálí a přípravy na letošní rok jsou v plném proudu.

Na Sovinci probíhají zásadní stavební práce a rekonstrukce. Již od podzimu prochází rekonstrukcí tzv. lesnická škola.

„Doufáme, že do konce roku bude hotová hrubá stavba a v příštím roce dojde k dalšímu rozhodnutí o tom, jak se lesnická škola využije a dojde k úpravám těchto prostor vnitřních,“ říká kastelán hradu Michal Koutný.

Další rekonstrukcí prochází severní palác a zbrojnice.

„Takže zde se opravují a rekonstruují místnosti ve dvou patrech. V neposlední řadě je to také v budově zbrojnice, kde se adaptují dvě místnosti, takže těch stavebních prací je tu velice mnoho a za malou chvíli také dojde k dalšímu pokračování oprav na bastionu, který se nalézá před hradem,“ doplňuje kastelán hradu.

„Nám tam vlastně probíhají čtyři velké stavby, které jsou z velké části financovány MS krajem jako zřizovatelem naší organizace, jedná se zhruba o 12 mil korun a ještě máme příslib z Ministerstva kultury z programu záchrany architektonického dědictví 1,5 milionu,“ dodává ředitelka Muzea Bruntál Jitka Koščáková.

Nově na Sovinci prošlo rekonstrukcí také sociální zařízení pro návštěvníky. Pro ty si provozovatelé připravili i další překvapení a novinku – mobilní aplikaci.

„Ve spolupráci s VŠB - Technickou univerzitou Ostrava připravujeme takovou mobilní aplikaci, primárně je to určeno pro ty z návštěvníků, kteří neradi chodí na ty skupinové prohlídky s průvodcem. V aplikaci bude jak ta historie hradu, budou tam zajímavosti z hradu a okolí, pověsti s hradem spojené a také samozřejmě hradní akce, které se v dané sezóně konají plus takový kvíz,“ popisuje kastelán Sovince.

První letošní návštěvníci se podle slov ředitelky Muzea Bruntál budou moci podívat na Sovinec od 9. června letošního roku.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků