Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na hrad Sovinec se sjeli milovníci dravých ptáků a sokolnictví

Bruntál |  | Jesenický expres

Hrad Sovinec patřil o víkendu dravým ptákům a Sokolnickým slavnostem. V hlavní roli už tedy nebyly historické skupiny, šermíři a žongléři. Ti byli jen doplňkem hlavního programu slavností.

Se sovami a dravými ptáky navštívil hrad sokolník Monty.

Monty, sokolník: „Na Sovinec jsem dovezl nějaké dravce, nějaké sovy, takže když to vezmeme od shora, tak máme tady Výra velkého, asi tříletého samečka, pak tady máme dvě Káně lesní, z toho jedna už je úplná babka, která tady s námi na Sovinci tráví už minimálně dvacátou sezónu, protože já ji mám v chovu 20 let, takže to je taková naše babička, která nás tady Sovincem provází už pěknou řádku let. Pak tady máme Poštolku asi osmiletou, Kalouse ušatého, což je jedna z dalších sov, pak tu máme dvě Sovy pálení, každá je v jiné barevné variantě, Raroha velkého, což je v podstatě jeden u největších sokolovitých dravců, je to tedy terček neboli sameček a pak tady máme jednoho pro Sovinec významného dravce, protože údajně první pár těchto dravců byl tady na Sovinci a to je harrisova Káně."

Největšímu zájmu dospělých a hlavně dětí se těšily ukázky letu dravců. Jejich odlet i přílet si mnozí mohli vyzkoušet z vlastní ruky. 

Monty, sokolník: „Ti zájemci si mohou vyzkoušet, jaké to je, když k nim ten dravec přilétává, byť je to na krátkou vzdálenost, ale spíš jde o ten zážitek, protože je to hodně zvláštní pocit.“

Pobavit se však mohli i ti, kteří k dravým ptákům nemají vztah. Mohli si také vyrazit vlastní minci nebo se účastnit kulturního programu.

Zdenek Zedek, průvodce: „Je tady jak občerstvení, ale hlavně to, co nejvíce lidi láká, tak kovář, který přímo nechává děti vyrábět podkovy a je o to velký zájem. Není to jenom o sokolnících. Je tady divadlo jihočeské Koňmo, jsou tady šermíři Nuncius Regis, v podstatě je celodenní program dneska.“
Věra Mertlíková, skupina Nuncius regis: „Jsme skupina, která se shází v Otrokovicích, což je odtud trochu daleko, ale ten hrad Sovinec je tak pěkný, že sem stojí za to vždycky přijet. No a my v této době se pokouším zpracovávat období raného středověku a to zejména Artušovsé legendy. Taky Vikingy a vůbec tady ty věci od 6. do 10. století. My spíše jezdíme tady tak po Moravě, to znamená hrad Sovinec, Plumlov, na Zlínsku a v zásadě, když nás někdo zavolá, tak přijedeme přes kraj světa."

Děti zaujalo zvláště středověké loutkové divadlo, v hlavní roli s kašpárkem.

Leopold Ullmann, průvodce: „My se musíme v první řadě návštěvníkům omluvit, protože od 16. do 21. dubna bude hrad zavřený. Ovšem bude zavřený z důvodu natáčení pohádky Zlatovláska a potom od dalšího úterý, do 23. dubna se na vás budeme zase velice těšit a všichni dohromady se budeme těšit po tom na tu pohádku. Pohádku natáčí tým, který se podílel na tvorbě pohádky Princezna, zakletá v čase.“

Za pár měsíců se tedy můžeme těšit na novou pohádku přímo ze Sovince.

Nahlásit chybu


K tématu

Děti bavilo na Sovinci malování i živí dravci, vyhrávaly rodinné vstupenky do památek

12. září 2023 21:00 | Bruntál | Petr Kůdela

Krásné letní počasí se spoustou nejrůznějších ukázek, desítek atrakcí, malování, živých zvířat, soutěží o ceny, divadla i sladkostí si užívaly děti mezi chladivými zdmi hradu Sovinec v rámci Dne rodin. Zúčastnilo se jej několik stovek rodin, které podporují adopce a pěstounskou péči. Vstup do expozic byl zdarma.

Hrad Sovinec byl po Vánocích otevřen po celý týden. Připomínal středověkou atmosféru a svátky na hradě

7. ledna 2024 11:35 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Mnoho návštěvníků zavítalo hned po Vánocích na hrad Sovince na Rýmařovsku. Akce Vánoce na Sovinci taky trvala po celé vánoční svátky až do konce prosince. I když počasí letos nebylo mrazivé, na zimní středověké atmosféře to neubralo.

Hned po Vánocích mohli návštěvníci navštívit hrad Sovinec a připomenout si dávné zvyky a tradice

19. ledna 2024 10:15 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Mnoho návštěvníků zavítalo hned po Vánocích na hrad Sovinec na Rýmařovsku. Akce Vánoce na Sovinci taky trvala po celé vánoční svátky až do konce prosince. I když počasí letos nebylo mrazivé, na zimní středověké atmosféře to neubralo.


Krnovská nemocnice uvádí do praxe felinoterapii, podpůrnou léčebnou metodu pro nejtěžší pacienty

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

Ostravští policisté hledají svědky srážky vozidla s chodcem v Nové Vsi

Dnes 12:10 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští policisté vyšetřují dopravní nehodu a žádají veřejnost o pomoc. Stala se 27. března 2024 kolem 13:45 hodin v Ostravě Nové Vsi na ulici U Hrůbků, na přechodu pro chodce u zastávky MHD "Školní Statek". Na tomto místě se střetl mladý muž s projíždějícím červeným vozidlem Renault.

Žerotínský zámek odkrývá poklady země, Novojičínsko je na ně bohaté

Pod střechou Žerotínského zámku jsou k vidění Poklady země. To je název nové výstavy, která představuje zemské suroviny a jejich dobývání na Novojičínsku. Pojata je zážitkově a potrvá do listopadu.

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou náročné 9. zasedání. Trvalo 7,5 hodiny

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou další náročné zasedání. Probírala se na něm celá řada důležitých bodů. Od schválení výsledku hospodaření, přes dotace až po návrh na koupi Českého domu.

Nový Jičín schválil finanční podporu klubům, spolkům a sociálním organizacím na rok 2025

Jedním z nosných témat červnové schůze novojičínských zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

Mošnov se konečně dočkal silničního obchvatu, odvede tranzitní dopravu

Nákladem zhruba 400 milionů korun byl vybudován silniční obchvat Mošnova. Místní obyvatelé od toho očekávají především snížení počtu kamionů v centru obce.

Nový parkovací dům u nemocnice je dokončen. Řidičům nabídne 465 parkovacích míst

Dnes máme velmi dobrou zprávu pro řidiče. V Ostravě byl dokončen parkovací dům u městské nemocnice, který nabízí téměř 500 parkovacích míst a to nejen pacientům, ale i rezidentům z okolí či návštěvníkům města.

Stonava zažila večer plný smíchu s režisérem Zdeňkem Troškou

Včera 16:35 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Sál Domu PZKO ve Stonavě opět praskal ve švech. Do Stonavy totiž zavítal známý režisér Zdeněk Troška. Jeho pořad plný nejen zajímavých historek z natáčení sklidil u diváků velký aplaus.

Pokoje zámku Nová Horka provoněly stovky květin, dominují omamné lilie

V zámku Nová Horka vypukla Květománie. Pokoje zdobí aranžmá známého floristy Slávka Rabušice. Ne náhodu v nich dominují lilie - symbolizují totiž šlechtický rod, který zámek vlastnil.


Josef Zimovčák na vysokém kole projel s pelotonem republiku

9. června 2024 19:34 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Již popatnácté projel Josef Zimovčák a vysokém kole se svým pelotonem celou Českou republiku. Deset etap jeho cyklotour projelo ze středočeské obce Družec až do jihomoravského Hodonína. Hlavním cílem veřejné charitativní akce je podpora onkologicky nemocných dětí a jejich rodin.

Z Bruntálu odstartovala nejtěžší etapa letošního Závodu míru s cílem u vodní nádrže Dlouhé Stráně

3. června 2024 10:32 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

23 týmů z 22 zemí celého světa se účastnilo letošního 11. ročníku Závodu míru v novodobé historii. Z Bruntálu startovala nejtěžší, tzv. Královská etapa. Měla sice jen 99 kilometrů, její cíl byl však ve výšce 1354 metrů nad mořem u vodní nádrže Dlouhé Stráně.

Výluka provozu Bruntálského wellness centra potrvá do 27. června

26. května 2024 11:14 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Bruntálské wellness centrum oslaví v příštím roce již 15 let svého provozu. Za tuto dobu zde již došlo k opotřebení a poškození některých částí, které by mohlo ohrožovat zdraví návštěvníků. Provozující Technické služby města proto přistoupily k měsíční výluce provozu centra.

Bruntálské wellness centrum čeká měsíční výluka od 1. do 27. června, nutná k opravě poškozených míst

23. května 2024 18:10 | Bruntál | Karel Soukop

Bruntálské wellness centrum oslaví v příštím roce již 15 let svého provozu. Za tuto dobu zde již došlo k opotřebení a poškození některých částí, které by mohlo ohrožovat zdraví návštěvníků. Provozující Technické služby města proto přistoupily k měsíční výluce provozu centra.

V Bruntále proběhlo již druhé Mistrovství ČR v Nordic Walking

19. května 2024 18:09 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Nordic Walking vznikl původně ve Finsku a v posledních letech se masivně šíří po celém světě. V Bruntále proběhlo již druhé Mistrovství ČR.

Více než 600 motorek zaplnilo centrum Bruntálu na tradičním Motorkářském vítání jara

13. května 2024 12:24 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

648. To je přesný počet motorek, které zaplnily náměstí a centrum Bruntálu. 15. ročník motorkářského Vítání jara přilákal davy zájemců a obdivovatelů strojů různých druhů a typů na dvou, třech i čtyřech kolech.

Na hrad Sovinec se sjeli milovníci dravých ptáků a sokolnictví
Vydáno 25. dubna 2024 13:12, Bruntál, Karel Soukop
Hrad Sovinec patřil o víkendu dravým ptákům a Sokolnickým slavnostem. V hlavní roli už tedy nebyly historické skupiny, šermíři a žongléři. Ti byli jen doplňkem hlavního programu slavností.

Se sovami a dravými ptáky navštívil hrad sokolník Monty.

Monty, sokolník: „Na Sovinec jsem dovezl nějaké dravce, nějaké sovy, takže když to vezmeme od shora, tak máme tady Výra velkého, asi tříletého samečka, pak tady máme dvě Káně lesní, z toho jedna už je úplná babka, která tady s námi na Sovinci tráví už minimálně dvacátou sezónu, protože já ji mám v chovu 20 let, takže to je taková naše babička, která nás tady Sovincem provází už pěknou řádku let. Pak tady máme Poštolku asi osmiletou, Kalouse ušatého, což je jedna z dalších sov, pak tu máme dvě Sovy pálení, každá je v jiné barevné variantě, Raroha velkého, což je v podstatě jeden u největších sokolovitých dravců, je to tedy terček neboli sameček a pak tady máme jednoho pro Sovinec významného dravce, protože údajně první pár těchto dravců byl tady na Sovinci a to je harrisova Káně."

Největšímu zájmu dospělých a hlavně dětí se těšily ukázky letu dravců. Jejich odlet i přílet si mnozí mohli vyzkoušet z vlastní ruky. 

Monty, sokolník: „Ti zájemci si mohou vyzkoušet, jaké to je, když k nim ten dravec přilétává, byť je to na krátkou vzdálenost, ale spíš jde o ten zážitek, protože je to hodně zvláštní pocit.“

Pobavit se však mohli i ti, kteří k dravým ptákům nemají vztah. Mohli si také vyrazit vlastní minci nebo se účastnit kulturního programu.

Zdenek Zedek, průvodce: „Je tady jak občerstvení, ale hlavně to, co nejvíce lidi láká, tak kovář, který přímo nechává děti vyrábět podkovy a je o to velký zájem. Není to jenom o sokolnících. Je tady divadlo jihočeské Koňmo, jsou tady šermíři Nuncius Regis, v podstatě je celodenní program dneska.“
Věra Mertlíková, skupina Nuncius regis: „Jsme skupina, která se shází v Otrokovicích, což je odtud trochu daleko, ale ten hrad Sovinec je tak pěkný, že sem stojí za to vždycky přijet. No a my v této době se pokouším zpracovávat období raného středověku a to zejména Artušovsé legendy. Taky Vikingy a vůbec tady ty věci od 6. do 10. století. My spíše jezdíme tady tak po Moravě, to znamená hrad Sovinec, Plumlov, na Zlínsku a v zásadě, když nás někdo zavolá, tak přijedeme přes kraj světa."

Děti zaujalo zvláště středověké loutkové divadlo, v hlavní roli s kašpárkem.

Leopold Ullmann, průvodce: „My se musíme v první řadě návštěvníkům omluvit, protože od 16. do 21. dubna bude hrad zavřený. Ovšem bude zavřený z důvodu natáčení pohádky Zlatovláska a potom od dalšího úterý, do 23. dubna se na vás budeme zase velice těšit a všichni dohromady se budeme těšit po tom na tu pohádku. Pohádku natáčí tým, který se podílel na tvorbě pohádky Princezna, zakletá v čase.“

Za pár měsíců se tedy můžeme těšit na novou pohádku přímo ze Sovince.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000042755/na-hrad-sovinec-se-sjeli-milovnici-dravych-ptaku-a-sokolnictvi