Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Břidličné proběhlo již 52. kolo krajské ekologické soutěže Zlatý list

Bruntál |  | Jesenický expres

Celostátní ekologická soutěž Zlatý list má již velmi dlouhou tradici. V Břidličné na Bruntálsku proběhlo již 52. krajské kolo. Celou soutěž pořádá Český svaz chovatelů a Asociace středoškolských klubů České republiky.

Na soutěž se sjelo rekordních 54 týmů z 19 škol MS kraje.

Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Což je asi takový strop. Víc už se nám sem nevleze. Stezka má 14 stanovišť, máme tady hydrobiologii, botaniku, jsou tady ze ZOO z Olomouce, ti mají obojživelníky a plazy, máme tady ryby, ornitologii, nejrůznější věci. Ekologii.“

Soutěž pod dohledem odborníků prověří na jednotlivých stanovištích komplexní přírodovědné a ekologické znalosti týmů.

Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Jsou tady odborníci, ať už ze ZOO nebo právě z Přírodovědecké fakulty z Univerzity Palackého z Olomouc, z CHKO Jeseníky, z Mysliveckého spolku a podobně.“
Petr Macke, stanoviště CHKO Jeseníky: „Na tomhletom stanovišti se zabývají tím označováním, jaké máme přírodní rezervace od CHKO Jeseníky tak, aby se dozvěděli něco o tom, kde žijí. Protože CHKO Jeseníky máme tady za humny a chceme taky udělat tu povědomost o různých zkratkách, aby vlastně pochopili i to, co třeba jde i v médiích."
Libuše Veselá, stanoviště obojživelníků a plazů: „Poznávají některé druhy obojživelníků a plazů, poznávají snůšky žab, řeší, které žáby jak zimují. Jde jim to lépe, než předchozí roky.“
Jan Štika, stanoviště Ekokomu: „U nás si děcka zkoušejí třídit odpadky, pokud možno neudělat žádnou zbytečnou chybu, nebýt zbrklý, určitě to ze školy znají, někteří i z domova, je to velmi rychlé, tak někdy se stane ta chyba ze zbrklosti.“
Adéla Novotná, stanoviště Jeseníky: „Naše téma jsou vlastně hory Jeseníků celkově, máme tady vlastně ty tři kategorie. Nejstarší mají básničky, mají hádat podle básniček, co to je za místo, něco vzácného z Jeseníků. Pro střední kategorii máme obrázky, velkou mapu. Kde mají pokládat, kde ty dané obrázky můžou najít, mají je popsat.“
Kateřina Kočí, stanoviště přírody Jeseníků: „Tady poznávají jesenické rostliny, živočichy a typická místa, která tady máme, takové ikonické.“

Testy a praktické otázky nebyly vůbec jednoduché a týmy se střídaly v přesných časových intervalech.

Daniel, soutěžící: „Jsme opavští závodníci a už máme za sebou 6 stanovišť a vedeme si dobře.“
Aneta Srostlíková. soutěžící: „Jsme z Karlovy Studánky a nejvíc bylo pro nás těžké poznávání ryb.“
Angelika Koňařová, soutěžící: „My jsme z Bruntálu a nejtěžší asi byla ta osmička, ty kameny poznávání.“

Výběr Břidličné jako místa konání krajského kola nebyl náhodný. Tým zdejší školy se může pochlubit badatelskými úspěchy na celostátní úrovni.

Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Je to tým žáků 9. třídy, ať už 9A nebo 9B, jsou z přírodovědného kroužku a zhruba od třetí, čtvrté třídy se věnují nejrůznějším aktivitám, badatelské činnosti. Poslední 3 roky se zaměřili na vodu v potoce Polička v Rýžovišti a zjišťují, jak je znečištěná, či není znečištěná. Takže na základě konduktivity vytipují, kde jsou zdroje znečištění. Úspěchy mají na poli badatelských konferencí, včetně republikového Globe, kde v Mělníku byli ocenění.“
Václav Repáň, člen badatelského týmu: „Už třetím rokem se zabýváme tím, že mapujeme znečištění v potoce Polička. Náš projekt uspěl například v mezinárodní konferenci v Mělníku, ale také uspíváme na různých eko konferencích, jako třeba v Ostravě nebo i na mezinárodních soutěžích on line.“

Náročnou prověrkou nejlépe nakonec prošly vítězně týmy. ZŠ Města Albrechtice a místní ZŠ Břidličná, které postupují do červnového republikového kola.

Nahlásit chybu


K tématu

V krajském kole ekosoutěže Zlatý list se utkalo 19 základních škol z celého MS kraje

13. května 2024 9:21 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Celostátní ekologická soutěž Zlatý list má již velmi dlouhou tradici. V Břidličné na Bruntálsku proběhlo již 52. krajské kolo. Celou soutěž pořádá Český svaz chovatelů a Asociace středoškolských klubů České republiky.

Novojičínští vokalisté na soutěžním festivalu ve Francii porazili téměř celý svět

20. července 2023 11:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Vokální soubor Sextet plus se zúčastnil mezinárodní soutěže ve Francii. V konkurenci výběrových pěveckých těles z celého světa dosáhl na svůj TOP úspěch a vyzpíval si krásné druhé místo.

Děti soutěžily O šachového krále a královnu Frýdku-Místku

17. července 2023 16:22 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Akce Prázdniny ve městě baví děti ve Frýdku-Místku v různých sportech a kreativní činnosti. Dokonce se mohly zúčastnit i turnaje O šachového krále a královnu. A zájem byl opravdu velký. Desítky chlapců a dívek mezi sebou poměřili schopnosti ve dvou věkových kategoriích.


Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Včera 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Bruntál navštívili zástupci partnerských měst z Itálie, Litvy, Německa a Slovenska

7. července 2024 17:49 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Krásné dny strávili v Bruntále členové delegací partnerských měst Bruntálu z Itálie, Německa, Slovenska a Litvy. Přijeli nikoli na Dny města, ale v rámci 20 let členství ČR v Evropské unii. Hlavním bodem programu jejich pobytu byla také návštěva míst, která byla spolufinancována z evropských dotací.

Bruntálský Odbor sociálních věcí uspořádal již druhý Den zdraví v městském parku

30. června 2024 17:00 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Již podruhé se Město Bruntál rozhodlo uspořádat oblíbený Den zdraví v exteriéru. Bruntálský městský park se při prvním ročníku velmi osvědčil, proto byly jeho prostory vybrány i letos. Hlavní pořadatel – bruntálský Odbor sociálních věcí vsadil nejen na osvědčené expozice, ale připravil i novinky.

Dny města Bruntálu letos vynikly svou pestrostí i hvězdnou účastí Marušky Rottrové a dalších 180 účinkujících

23. června 2024 9:49 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

V Bruntále, jako jednom z mála měst, jsou oslavy Dnů města koncipovány jako dvoudenní akce s tematickými bloky účinkujících. Na své si mohl přijít každý návštěvník, ať už je milovníkem tance, rapu, rocku, metalu, folku, dechovky či hudebních legend.

Josef Zimovčák na vysokém kole projel s pelotonem republiku

9. června 2024 19:34 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Již popatnácté projel Josef Zimovčák a vysokém kole se svým pelotonem celou Českou republiku. Deset etap jeho cyklotour projelo ze středočeské obce Družec až do jihomoravského Hodonína. Hlavním cílem veřejné charitativní akce je podpora onkologicky nemocných dětí a jejich rodin.

Z Bruntálu odstartovala nejtěžší etapa letošního Závodu míru s cílem u vodní nádrže Dlouhé Stráně

3. června 2024 10:32 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

23 týmů z 22 zemí celého světa se účastnilo letošního 11. ročníku Závodu míru v novodobé historii. Z Bruntálu startovala nejtěžší, tzv. Královská etapa. Měla sice jen 99 kilometrů, její cíl byl však ve výšce 1354 metrů nad mořem u vodní nádrže Dlouhé Stráně.

Výluka provozu Bruntálského wellness centra potrvá do 27. června

26. května 2024 11:14 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Bruntálské wellness centrum oslaví v příštím roce již 15 let svého provozu. Za tuto dobu zde již došlo k opotřebení a poškození některých částí, které by mohlo ohrožovat zdraví návštěvníků. Provozující Technické služby města proto přistoupily k měsíční výluce provozu centra.

V Břidličné proběhlo již 52. kolo krajské ekologické soutěže Zlatý list
Vydáno 26. května 2024 11:47, Bruntál, Karel Soukop
Celostátní ekologická soutěž Zlatý list má již velmi dlouhou tradici. V Břidličné na Bruntálsku proběhlo již 52. krajské kolo. Celou soutěž pořádá Český svaz chovatelů a Asociace středoškolských klubů České republiky.

Na soutěž se sjelo rekordních 54 týmů z 19 škol MS kraje.

Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Což je asi takový strop. Víc už se nám sem nevleze. Stezka má 14 stanovišť, máme tady hydrobiologii, botaniku, jsou tady ze ZOO z Olomouce, ti mají obojživelníky a plazy, máme tady ryby, ornitologii, nejrůznější věci. Ekologii.“

Soutěž pod dohledem odborníků prověří na jednotlivých stanovištích komplexní přírodovědné a ekologické znalosti týmů.

Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Jsou tady odborníci, ať už ze ZOO nebo právě z Přírodovědecké fakulty z Univerzity Palackého z Olomouc, z CHKO Jeseníky, z Mysliveckého spolku a podobně.“
Petr Macke, stanoviště CHKO Jeseníky: „Na tomhletom stanovišti se zabývají tím označováním, jaké máme přírodní rezervace od CHKO Jeseníky tak, aby se dozvěděli něco o tom, kde žijí. Protože CHKO Jeseníky máme tady za humny a chceme taky udělat tu povědomost o různých zkratkách, aby vlastně pochopili i to, co třeba jde i v médiích."
Libuše Veselá, stanoviště obojživelníků a plazů: „Poznávají některé druhy obojživelníků a plazů, poznávají snůšky žab, řeší, které žáby jak zimují. Jde jim to lépe, než předchozí roky.“
Jan Štika, stanoviště Ekokomu: „U nás si děcka zkoušejí třídit odpadky, pokud možno neudělat žádnou zbytečnou chybu, nebýt zbrklý, určitě to ze školy znají, někteří i z domova, je to velmi rychlé, tak někdy se stane ta chyba ze zbrklosti.“
Adéla Novotná, stanoviště Jeseníky: „Naše téma jsou vlastně hory Jeseníků celkově, máme tady vlastně ty tři kategorie. Nejstarší mají básničky, mají hádat podle básniček, co to je za místo, něco vzácného z Jeseníků. Pro střední kategorii máme obrázky, velkou mapu. Kde mají pokládat, kde ty dané obrázky můžou najít, mají je popsat.“
Kateřina Kočí, stanoviště přírody Jeseníků: „Tady poznávají jesenické rostliny, živočichy a typická místa, která tady máme, takové ikonické.“

Testy a praktické otázky nebyly vůbec jednoduché a týmy se střídaly v přesných časových intervalech.

Daniel, soutěžící: „Jsme opavští závodníci a už máme za sebou 6 stanovišť a vedeme si dobře.“
Aneta Srostlíková. soutěžící: „Jsme z Karlovy Studánky a nejvíc bylo pro nás těžké poznávání ryb.“
Angelika Koňařová, soutěžící: „My jsme z Bruntálu a nejtěžší asi byla ta osmička, ty kameny poznávání.“

Výběr Břidličné jako místa konání krajského kola nebyl náhodný. Tým zdejší školy se může pochlubit badatelskými úspěchy na celostátní úrovni.

Květoslava Děrdová, učitelka a hlavní organizátorka: „Je to tým žáků 9. třídy, ať už 9A nebo 9B, jsou z přírodovědného kroužku a zhruba od třetí, čtvrté třídy se věnují nejrůznějším aktivitám, badatelské činnosti. Poslední 3 roky se zaměřili na vodu v potoce Polička v Rýžovišti a zjišťují, jak je znečištěná, či není znečištěná. Takže na základě konduktivity vytipují, kde jsou zdroje znečištění. Úspěchy mají na poli badatelských konferencí, včetně republikového Globe, kde v Mělníku byli ocenění.“
Václav Repáň, člen badatelského týmu: „Už třetím rokem se zabýváme tím, že mapujeme znečištění v potoce Polička. Náš projekt uspěl například v mezinárodní konferenci v Mělníku, ale také uspíváme na různých eko konferencích, jako třeba v Ostravě nebo i na mezinárodních soutěžích on line.“

Náročnou prověrkou nejlépe nakonec prošly vítězně týmy. ZŠ Města Albrechtice a místní ZŠ Břidličná, které postupují do červnového republikového kola.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000043230/v-bridlicne-probehlo-jiz-52-kolo-krajske-ekologicke-souteze-zlaty-list