Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vodní záchranáři Slezské Harty pokořili český i světový rekord v laické resuscitaci

Bruntál |  | Jesenický expres

Husarský kousek se vydařil Vodní záchranné službě Slezské Harty a Bruntálu. Po 17 hodin trvajícím pokusu pokořili nejprve český a poté i světový rekord v laické resuscitaci na jedné figuríně. Jedná se o srdeční masáž dvojic ve dvouminutových intervalech.

K úspěchu celé akce pomohli záchranáři, hasiči i policisté z několika organizací.

Jakub Ladno, záchranář a autor projektu: „Zúčastnit se vlastně může kdokoli, veřejnost může vlastně přijít, vyzkoušet si na první figuríně a potom vlastně může s námi pokořit český i světový rekord. Je to zaměřené na lidi, na veřejnost a všechny záchranné složky IZS.“
Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Tato akce by měla ukázat lidem, že každý by měl umět resuscitovat a každý by si měl vyzkoušet, co to obnáší, protože určitě nikdy nevíme, jestli někoho z nás může taková situace potkat, že můžeme zachránit lidský život.“

Akce byla odstartována hned v ranních hodinách a měla svá přísná pravidla.

Jakub Ladno, záchranář a autor projektu: „My jsme specifičtí v tom, že v podstatě děláme na jedné figuríně a děláme to nepřetržitě 24 až 26 hodin. Jeden člověk mačká 2 minuty a ve dvojici se střídají 2 a 2 minuty a celkově je to vlastně 20 minut. Napadlo nás to proto, že chceme udělat i osvětu veřejnosti, aby se nebála poskytovat první pomoc.“

S fyzickou i psychickou zátěží pomáhali záchranáři z celého regionu a využívali i svých zkušeností z praxe.

David Friedel, záchranář: „My prioritně sloužíme jako VZS na Hartě na základně v Mezině. Když jedeme na tu službu, můžeme sokoli potkat. Když potkáme autonehodu nebo nějaké bezvědomí, tak samozřejmě tu první pomoc poskytneme také a dovoláváme si ZZS na pomoc.“
Jakub Ladno, záchranář a autor projektu: „Byli jsme svědky dopravní nehody, kdy jsme museli jako členové Vodní záchranné služby, když jsme jeli v jedné akce, tak jsme resuscitovali mladého muže. Kdy jsme v podstatě z auta vyběhli a pomáhali jsme záchranné službě. Takže i tohleto máme vyzkoušené.“
Sabina Šindlářová, záchranářka: „Určitě je to náročná fyzická aktivita. Člověk, čím má lepší fyzičku, tak tím jednodušeji mu to jde. My patříme obě dvě do oblastního spolku ČČK v Opavě.“
Michaela Moravcová, záchranářka: „Určitě udržet nějaké to tempo i tu hloubku po celou dobu. 100 až 120 stlačení za minutu, 5 až 6 centimetrů.“
Tomáš Herman, záchranář: „Mohou se s námi lidé setkat vlastně na různých sportovních akcích, kulturních akcích, kde sloužíme jako zdravotnické dozory a zajišťujeme právě provoz těchhle akcí, dále vlastně školíme první pomoc v našem okrese převážně a potom vlastně fungujeme při zajišťování nějakých neštěstí, jako například teď při povodních.“

Celý pokus probíhal ve sportovním centru a na jeho regulérnost dohlížel i pověřený rozhodčí.

Antonín Koky, provozovatel areálu: „Tady vám můžu nabídnout squash, dvě dráhy, máme tady bowling, badminton, volejbal, florbal, nohejbal, basketbal. My tady působíme od roku 2003, to založil můj děda Anton Koky, držíme se a jsme rádi, že to funguje.“
Kamil Beinhauer, rozhodčí: „Ta krabička hlídá, jestli se provádí ta resuscitace správně, pokud ne, tak svítí kontrolka červená, pokud to je správně, tak svítí kontrolka zelená a samozřejmě to funguje i na ambu-vak nebo na umělé dýchání.“

7 hodinové úsilí nakonec znamenalo pokoření českého rekordu, po dalších 10 hodinách padl i ten světový díky dobrovolným a krajským hasičům, policistům i veřejnosti.

Nahlásit chybu


K tématu

VZS Slezské Harty překonala český i světový rekord

26. února 2025 12:24 | Bruntál | Karel Soukop

Husarský kousek se vydařil Vodní záchranné službě Slezské Harty a Bruntálu. Po 17 hodin trvajícím pokusu pokořili nejprve český a poté i světový rekord v laické resuscitaci na jedné figuríně. Jedná se o srdeční masáž dvojic ve dvouminutových intervalech.

VZS Slezské Harty překonala český i světový rekord

27. února 2025 8:23 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Husarský kousek se vydařil Vodní záchranné službě Slezské Harty a Bruntálu. Po 17 hodin trvajícím pokusu pokořili nejprve český a poté i světový rekord v laické resuscitaci na jedné figuríně. Jedná se o srdeční masáž dvojic ve dvouminutových intervalech.

Záchranáři bojovali o život pacienta po pádu z výšky v Novém Jičíně

20. dubna 2024 12:29 | Nový Jičín | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali ve čtvrtek v podvečer u kriticky zraněného muže v Novém Jičíně. Čtyřiačtyřicetiletý muž měl spadnout z okna domu. Záchranáři ho museli dvakrát oživovat a v kritickém stavu byl letecky přepraven do nemocnice.


Základní školy se připravují na zápisy do 1. tříd. Probíhat budou během dubna

Včera 21:23 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Základní školy se připravují na zápisy do prvních tříd. Ty budou probíhat během dubna. Přesné datum si určují školy a informace rodiče najdou na jejich internetových stránkách.

Senior Expres Poruba má za sebou rekordní rok. Taxíky najezdily přes 62 000 km

Senior Expres v Ostravě-Porubě má za sebou nejúspěšnější rok. O tom, že si senioři službu oblíbili a stále přibývají noví uživatelé, svědčí rekordní čísla. Po změně provozovatele se navýšil počet jízd o 60 %.

V Havířově evakuovali okolí centrálního parkoviště kvůli podezřelému předmětu, prohlédne ho pyrotechnik

Včera 12:59 | Havířov | Libor Běčák

Centrální parkoviště u Národní třídy v centru Havířova bylo ve středu evakuováno kvůli podezřelému předmětu.

Kvůli slintavce a kulhavce budou nákladní auta ze Slovenska přijíždět jen přes 4 hraniční přechody

Včera 13:33, vydáno včera 12:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V noci ze středy na čtvrtek budou na hranicích se Slovenskem přijata preventivní opatření, aby do České republiky nebyla zavlečena nebezpečná nákaza slintavky a kulhavky. Nákladní auta budou moci projíždět jen přes 4 určené přechody, na kterých budou dezinfekční opatření.

Největší ekologická zátěž v kraji zmizí pod vrstvou cementu. Povolení se vyřizují v průběhu sanace

25. března 2025 12:13 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Heřmanická halda je jednou z největších ekologických zátěží v naší zemi a jak už z našeho zpravodajství víte, začala její sanace. I když chybí některá povolení, nestojí to v cestě přípravným pracem. Potvrdil to na místě ministr průmyslu Lukáš Vlček, který byl s primátorem Janem Dohnalem postup zkontrolovat.

Ostravská ZOO chrání svá zvířata před slintavkou a kulhavkou, nakazit by je mohli i návštěvníci

25. března 2025 17:39 | Ostrava-město | Libor Běčák

Na doporučení Krajské veterinární správy uzavřela ostravská zoo minulý pátek průchozí výběh pro kozy a ovce kamerunské, včetně krmných automatů, jako preventivní opatření kvůli ochraně zvířat před možnou nákazou onemocněním slintavka a kulhavka (SLAK).

Pálení biologického odpadu je od března zakázáno. Výjimku má opékání buřtů na suchém dřevě

25. března 2025 11:32 | Ostrava-Vítkovice | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Se slunečným jarním počasím začal úklid zahrad po zimě a jejich příprava na novou sezónu. Ale pozor, od března začala platit novela zákona o ochraně ovzduší, která zakazuje pálení biologického odpadu jako je tráva nebo listí. Výjimku má například opékání buřtů na suchém dřevě.

Na střední škole techniky a služeb se konalo Mistrovství ČR v silovém čtyřboji

25. března 2025 16:58 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

V Karviné se uskutečnilo Mistrovství České republiky v silovém čtyřboji. Mladé týmy z celé země soutěžily v disciplínách jako trojskok nebo sedy lehy. Silové sporty mají na Střední škole techniky a služeb tradici, akce proto probíhala ve velkém duchu.

Březnové zastupitelstvo MOb Ostrava-Jih schválilo rekordní investici do oprav chodníků

25. března 2025 13:44 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

20. března se konalo první jednání zastupitelstva městského obvodu Ostrava-Jih v letošním roce. Důležitým bodem schůzky bylo například rozdělení volných finančních prostředků, které zbyly díky dobrému hospodaření radnice v roce minulém.

Radary na rychlé řidiče nasadí v Bašce, Sviadnově, Nošovicích i Starém Městě

25. března 2025 12:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několik nových radarů pro měření rychlosti projíždějících vozidel přibude na silnicích ve Frýdku-Místku a jeho okolí. Radnice chtějí zvýšit bezpečnost zejména v místech s častým pohybem chodců. První radary začnou měřit letos v létě.

V Bruntále vyhlásili osobnosti města v oblasti kultury a sportu za uplynulý rok

23. března 2025 14:34 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Osobnosti města za tok 2024 v oblasti kultury a sportu byly slavnostně oceněny v Městském divadle v Bruntále. V anketě, kterou vyhlásila Rada města, navrhovala veřejnost jednotlivce i kolektivy a lidé následně hlasovali na internetu či osobně. Své návrhy přinesly také odborné komise města.

Socha kata nově zdobí vstup do věže farního kostela v Bruntále

21. března 2025 19:28 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Významná událost opět poodhalila součást historie nejstaršího města. V Bruntále byla odhalena socha kata, který ve středověku ve městě působil jako vykonavatel městského práva. Právo hrdelní bylo ještě s dalšími městu uděleno Přemyslem Otakarem I. při jeho založení na počátku 13. století jako prvnímu městu Koruny české.

Více než 200 závodníků se utkalo v Zimní olympiádě na Annabergu

21. března 2025 19:20 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

8. Zimní olympiáda žáků jedenácti škol bruntálského regionu proběhla v areálu na Annabergu v Andělské Hoře. V obřím slalomu a snowboardu změřilo své síly více něž 200 závodníků prvních až devátých ročníků.

Řidič v Bruntále srazil dvě děti na přechodu a ujel

18. března 2025 17:07 | Bruntál | Jiří Cileček

Dopravní policisté v Bruntále prověřují okolnosti nehody, která se stala v pondělí ráno na ulici Dukelská. Na přechodu pro chodce srazilo neznámé vozidlo dvě nezletilé děti a řidič z místa ujel. Policie nyní žádá svědky o pomoc.

V Bruntále odhalili sochu kata, jako symbolu středověké historie

16. března 2025 19:21 | Bruntál | Karel Soukop

Významná událost opět poodhalila součást historie města. V Bruntále byla odhalena socha kata, který ve středověku ve městě působil jako vykonavatel městského práva. Právo hrdelní bylo ještě s dalšími městu uděleno Přemyslem Otakarem I. při jeho založení na počátku 13. století jako prvnímu městu Koruny české.

Únorový víkend zakončil letošní ledovou plochu na náměstí

7. března 2025 14:39 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Druhý únorový týden byl mimo jiné i týdnem ukončení aktivit na rekreační ledové ploše v centru města. Letos byla plocha větší než vloni a stejně tak tomu odpovídala i její návštěvnost. Nebylo dne, kdy by nebyla využívána amatérskými bruslaři i mladými hokejisty či Střediskem volného času.

Vodní záchranáři Slezské Harty pokořili český i světový rekord v laické resuscitaci
Vydáno 7. března 2025 14:28, Bruntál, Karel Soukop
Husarský kousek se vydařil Vodní záchranné službě Slezské Harty a Bruntálu. Po 17 hodin trvajícím pokusu pokořili nejprve český a poté i světový rekord v laické resuscitaci na jedné figuríně. Jedná se o srdeční masáž dvojic ve dvouminutových intervalech.

K úspěchu celé akce pomohli záchranáři, hasiči i policisté z několika organizací.

Jakub Ladno, záchranář a autor projektu: „Zúčastnit se vlastně může kdokoli, veřejnost může vlastně přijít, vyzkoušet si na první figuríně a potom vlastně může s námi pokořit český i světový rekord. Je to zaměřené na lidi, na veřejnost a všechny záchranné složky IZS.“
Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Tato akce by měla ukázat lidem, že každý by měl umět resuscitovat a každý by si měl vyzkoušet, co to obnáší, protože určitě nikdy nevíme, jestli někoho z nás může taková situace potkat, že můžeme zachránit lidský život.“

Akce byla odstartována hned v ranních hodinách a měla svá přísná pravidla.

Jakub Ladno, záchranář a autor projektu: „My jsme specifičtí v tom, že v podstatě děláme na jedné figuríně a děláme to nepřetržitě 24 až 26 hodin. Jeden člověk mačká 2 minuty a ve dvojici se střídají 2 a 2 minuty a celkově je to vlastně 20 minut. Napadlo nás to proto, že chceme udělat i osvětu veřejnosti, aby se nebála poskytovat první pomoc.“

S fyzickou i psychickou zátěží pomáhali záchranáři z celého regionu a využívali i svých zkušeností z praxe.

David Friedel, záchranář: „My prioritně sloužíme jako VZS na Hartě na základně v Mezině. Když jedeme na tu službu, můžeme sokoli potkat. Když potkáme autonehodu nebo nějaké bezvědomí, tak samozřejmě tu první pomoc poskytneme také a dovoláváme si ZZS na pomoc.“
Jakub Ladno, záchranář a autor projektu: „Byli jsme svědky dopravní nehody, kdy jsme museli jako členové Vodní záchranné služby, když jsme jeli v jedné akce, tak jsme resuscitovali mladého muže. Kdy jsme v podstatě z auta vyběhli a pomáhali jsme záchranné službě. Takže i tohleto máme vyzkoušené.“
Sabina Šindlářová, záchranářka: „Určitě je to náročná fyzická aktivita. Člověk, čím má lepší fyzičku, tak tím jednodušeji mu to jde. My patříme obě dvě do oblastního spolku ČČK v Opavě.“
Michaela Moravcová, záchranářka: „Určitě udržet nějaké to tempo i tu hloubku po celou dobu. 100 až 120 stlačení za minutu, 5 až 6 centimetrů.“
Tomáš Herman, záchranář: „Mohou se s námi lidé setkat vlastně na různých sportovních akcích, kulturních akcích, kde sloužíme jako zdravotnické dozory a zajišťujeme právě provoz těchhle akcí, dále vlastně školíme první pomoc v našem okrese převážně a potom vlastně fungujeme při zajišťování nějakých neštěstí, jako například teď při povodních.“

Celý pokus probíhal ve sportovním centru a na jeho regulérnost dohlížel i pověřený rozhodčí.

Antonín Koky, provozovatel areálu: „Tady vám můžu nabídnout squash, dvě dráhy, máme tady bowling, badminton, volejbal, florbal, nohejbal, basketbal. My tady působíme od roku 2003, to založil můj děda Anton Koky, držíme se a jsme rádi, že to funguje.“
Kamil Beinhauer, rozhodčí: „Ta krabička hlídá, jestli se provádí ta resuscitace správně, pokud ne, tak svítí kontrolka červená, pokud to je správně, tak svítí kontrolka zelená a samozřejmě to funguje i na ambu-vak nebo na umělé dýchání.“

7 hodinové úsilí nakonec znamenalo pokoření českého rekordu, po dalších 10 hodinách padl i ten světový díky dobrovolným a krajským hasičům, policistům i veřejnosti.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000047621/vodni-zachranari-slezske-harty-pokorili-cesky-i-svetovy-rekord-v-laicke-resuscitaci