Procházíte se parkem a najednou šlápnete do přehnaně měkké trávy. Brzy nato zjistíte, že jde o psí exkrement a toho se pak horkotěžko zbavujete. Na vině není nikdo jiný než nezodpovědní pejskaři. Jejich počet se ale podle policie snížil. Zlom začal překvapivě přicházet v době, kdy se zavedla vyhláška o chipování psů.
Václav Buček, ředitel Městské policie FM: "V poslední době lidé, když mají toho psa evidovaného, tak po něm i uklízí. Asi těžko budete jezdit s vozidlem, které nebude mít SPZ. Budete trnem v oku policistů, kteří vás okamžitě zastaví. A zjistí, že máte vozidlo, které neodpovídá pravidlům na pozemních komunikacích. Tak je to i s tím psem. Asi nebudete venčit psa, který nemá chip. Protože nikdy nevíte, odkud vyjde hlídka."
Zavedení chipů přišlo do Frýdku-Místku v roce 2006. Tehdy strážníci přestali kontrolovat pouze občany a na mušku si vzali i psy. Radek Škrobal, strážník městské policie FM: "Slouží to tak, že se do ruky uchopí tahle tyč, na které je čidlo, které snímá chipy. Na displayi se objevuje reading, to znamená, že to skenuje. Když chip naskočí, objevuje se číselná řada. Začíná 956, což je pro místní oblast Frýdek-Místek."
Takto kontrolovaných psů bylo v roce 2004 celých 554. Z toho policisté rozdali 162 pokut. Loni už to bylo jen 55 pokutovaných ze skoro 660 kontrol. Pokud pes vykoná potřebu a páníček to neuklidí, hrozí mu až 1000korunová pokuta, a to už si lidé většinou rozmyslí, jestli si k venčení sáček vezmou nebo ne.
Jana Matějíková, mluvčí magistrátu FM: "My vydáváme majitelům psů sáčky na psí exkrementy přímo tady v budově magistrátu na Radniční ulici na oddělení místních daní a poplatků."
Marcela Pilařová, oddělení místních daní a poplatků FM: "Dáváme 350 sáčků na rok. Nevím, jak dlouho jim vydrží, ale samozřejmě to není dostačující množství. Protože i ten pejsek chodí třikrát denně. Tu potřebu toho pejska to nepokryje. Ale snažíme se alespoň tak. Je to z nákladů města. Tak se snažíme alespoň tímto způsobem těm lidem pomoct."
Sáčky na psí exkrementy si vyzvedává asi 95 procent občanů. Ve FM je 4 500 registrovaných psů. Mezi nimi je i Kety od pana Majera. Svého 4nohého miláčka má tři roky. Trasu procházky volí v blízkosti bytu na sídlišti Slezská. Miroslav Majer, majitel psa: "My to nosíme vždycky a sbíráme vždycky. I když je to od takových malých pejsků a sbírat se to ani snad nemusí. A jak vidíme od těch velkých pejsků, že to lidi i nechají. Takže kolikrát ještě to sebrat."
A co neposbírá pan Majer, nebo jiný majitel psa už sklízí pracovník technických služeb. Naděžda Švrčinová, vedoucí provozu zeleně, technické služby: "Čistíme plochy veřejné zeleně. To znamená sídlištní plochy a plochy parku. Náš sběrač psích exkrementů to určitě nezachrání. Je to i věcí občanů, majitelů pejsků."
Sběrač psích exkrementů se s končící pracovní směnou vrací do areálu technických služeb. Tady už je připravený kubíkový kontejner, do nějž sype pracovník technických služeb obsah 20litrové čtyřkolky. Tu většinou naplní za den.