Jan Kubiš v Bruntále pobýval. Sloužil jako voják v 34. pěším pluku střelce Jana Čapka, který v letech 1937 a 38 budoval v okolí Bruntálu opevnění.
Jaromír Breuer, historik, Matice slezská: „Musel sem dojíždět služebně na různá vyřizování a v tom únoru je doloženo v jeho spisu, že byl povýšen na četaře. Je logické, že ty výložky musel dostat tady.“
O zřízení pamětní desky se zasloužil Klub Za starý Bruntál společně s Jednotou Československé obce legionářské Bruntál.
Petr Rys (nez.), starosta Bruntálu: „Město Bruntál, a věřím, že i jeho občané si k příležitosti 70. výročí konce války mají možnost připomenout i další významnou osobu a tou osobou je Jan Kubiš a pro mne je velkou ctí, že jsem dnes mohl být přítomen okamžiku, kdy se na ZŠ Okružní odhalovala jeho deska.“
Odhalení pamětní desky byl přítomný i Vítězslav Vaculík z Malé Morávky, který Jana Kubiše osobně znal.
Vítězslav Vaculík, pamětník: „Byl to člověk, který prostě byl veselý, měl smysl pro humor. Ke mně se choval skutečně no jako k bratrovi.“
Ve městě už nezůstala jediná budova přímo spojená s Janem Kubišem. Organizátoři proto k umístění pamětní desky zvolili nejmladší školu.
Leoš Sekanina, ředitel ZŠ Okružní Bruntál: „Jsme rádi, že v prostorách naší školy můžeme mít takovouto památku a doufám, že to nebude jenom památka mrtvá, ale že to bude památka živá. Už teď naši žáci chystají nějaké pořady, které by měli zveřejnit na školním webu.“
Je známou skutečností, že národ musí znát svou minulost. Bez minulosti by nebyla současnost ani budoucnost.