Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Regionální knihovnické centrum je důležitou institucí

  • Bruntál,

Regionální knihovnické centrum v Bruntále. Obecný název, který toho moc neříká. Přitom se pod ním skrývá instituce, která má pro knihovny v celém okrese Bruntál nezastupitelnou úlohu.

V bruntálském okrese je celkem 57 veřejných knihoven. 10 z nich je tak zvaně profesionálních - pracují v nich profesionální knihovníci. Ve zbývajících působí knihovníci dobrovolní.

Lenka Diennerová, vedoucí RKC: "Po profesionální knihovníky je naše centrum asi nejzajímavější. Nakupujeme jim knižní fond a zpracováváme ho knihovnicky. To znamená, že vytváříme elektronický katalog o těch knihách, které mají ve svém fondu."

Knihovny si knihy u knihovnického centra přímo objednávají Syn:

Lenka Diennerová, vedoucí RKC: "My jim podle těch objednávek nakoupíme přímo u distribučních firem, takže je to pro ně zajímavé, protože máme slevu zhruba až 30%, nakupujeme levněji, než v knihkupectvích. Nakupujeme i svůj vlastní fond, který pak půjčujeme neprofesionálním knihovnám ve formě souboru vždycky na půl roku."

Knihovnické centrum má asi 15 tisíc knih, z kterých si pro svou potřebu půjčují vesnické knihovny. V posledních letech se stále častěji objevují nářky nad tím, že lidé přestávají číst. Podle zkušeností knihovníků ale není situace až tak špatná.

Alena Jedličková, knihovnice: "My knihovníci věříme, že lidi čtou a budou číst. Pracuju i v malé knihovně a mám čtenáře, určitě to není nejhorší, s tím čtením."

Iva Pobežalová, knihovnice: "Hlavně ženy čtou takové ty romantické příběhy a romantické historické příběhy, potom se hodně čtou detektivky, co nakupujeme a takové ty životopisné romány a historické."

Lenka Diennerová, vedoucí RKC: "Ve větších knihovnách je velký zájem o odbornou literaturu. Uživatelé knihoven si nejenom půjčují, ale využívají hodně studoven, využívají internet, elektronické knihy a tak dále."

Regionální knihovnické centrum je vlastně samostatným odborem bruntálské městské knihovny. Financované je ale přímo z dotací Moravskoslezského kraje.
PEDAGOGICKO-PSYCHOLOGICKÁ PORADNA
Bruntál
od 30 930 do 40 320 Kč/měsíc

Detail

S P O L A G R A, spol. s r. o.
Leskovec nad Moravicí
od 95 Kč/hod.

Detail

Filip Thurz - pracoviště
Bruntál
od 18 000 do 33 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků