11. listopad se od roku 1954 oficiálně slaví na celém světě jako Den veteránů. 11. listopad nebyl zvolený náhodou, v tento den v roce 1918 skončily boje 1. světové války. Den veteránů se připomnělo i město Bruntál.
Václav Krejčí, Československá obec legionářská: "Před několika málo dny byl významný den, Den válečných veteránů, a protože v Bruntále ještě stále žije několik válečných veteránů, dohodli jsme se se starostou města, že při této příležitosti pro ně uspořádáme setkání. Na tomto sekání bychom se nejenom poznali, ale také trošku pobavili."
Na setkání válečných veteránů na bruntálské radnici přišla také Jarmila Pösslová. Bývalá partyzánka se narodila v roce 1929 v Nemochovicích na Vyškovsku.
Jarmila Pösslová, válečná veteránka: "Já jsem se narodila v té vesnici, to je mezi Vyškovem, Bučovicemi a Kyjovem, tam jsou Chřiby. Tam jsem se narodila, žila dvacet let a od dvaceti let žiju dvaašedesát let v Bruntále. No víte to je tak, na vesnici jsou velcí vlastenci. Jestli to byli staří, mladí, to se pořád pěstovalo, až začala ta válka. Tak se to utvářelo, kdo byl ochotný, všichni. Ta vesnice je prohlášená za vesnici partyzánů."
Mnozí váleční veteráni by na nejtěžší údobí svého života nejraději zapomněli. Příběhy jejich životů za války napsal sám život, jsou až neuvěřitelně těžké a žádný spisovatel by je asi nenapsal.
Petr Beck, válečný veterán: "Nevím, co bych vám řekl. Já nerad vzpomínám na tu dobu. Napřed jsem byl v koncentráku, v Osvětimi. Z pochodu smrti jsem utekl do Katowic a tam jsem se dostal k Rudé armádě."
V dnešní době se spousta lidí honí za penězi a povrchními zážitky. Zapomínají na minulost a neuvědomují si, že bez takových lidí, jako jsou váleční veteráni, by se neměli za čím honit, protože bychom tady zřejmě vůbec nebyli.
Petr Rys (nez.), starosta Bruntálu: "Je mi velkou ctí, že můžu na půdě městského úřadu přivítat zástupce Československé obce legionářské a Svazu bojovníků za svobodu, protože v dnešní době bychom neměli zapomínat, že zde byla válečná období, že máme být za co vděční všem těm, kteří bojovali ve válkách a případně v nich položili život."
Tradice Dne veteránů se začalo rodit už v roce 1919. Tehdy se připomínal jako Den příměří nebo Den padlých. Symbolem Dne veteránů je rudý květ vlčího máku.