Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hlavní náměstí v Krnově zářilo modrou barvou

  • Krnov,

V Krnově si připomněli Světový den porozumění autismu, neboli modrý den. Uspořádali happening na Hlavním náměstí a všichni lidé, kteří se ho zúčastnili měli na sobě něco modrého. Modrá barva je totiž symbolem komunikace a právě s ní mají lidé s autismem velké problémy.

Hlavní náměstí v Krnově se obléklo do modré barvy. Lidé tak na happeningu vyjádřili podporu autistům a jejich rodinám. Jeho cílem je zvýšit povědomí o autismu.

“My už tady tuto akci organizujeme 4.rok, tento rok nám neprší, teď se zatáhlo a my chceme, aby vlastně lidé z okolí Krnova, veřejnost, zamyslela vůbec nad tím, že i děti, mladí lidé, dospělí tady mezi náma s autismem žijí. To všechno tady můžou prožívat,” vysvětluje Šárka Gaudková, Slezská diakonie

“My jsme tady vlastně na takový ten happenng na autismus připravili 4 stanoviště, pomocí kterých jsme chtěli trošku přiblížit, jak lidé s poruchou autistického spektra vnímají anebo rozumí věcem kolem sebe. Takže na jednom stanovišti máme třeba takový úkon jako doslovné chápání, protože lidé, kteří mají autismus, tak třeba špatně rozumí nějakým takovým obratům, pořekadlům, ironiím vlez mi na záda apod., oni to opravdu vnímají doslovně, takže mají potřebu vlézt mi na záda,” uvádí Veronika Fofová Žídková, středisko Benjamin

Na dalších stanovištích se lidé dozvěděli, že autisté jsou hodně citliví na zvuky a na to, co slyší, nebo to, že pokud po nich něco chceme, je důležité mluvit hodně konkrétně a popisně.

“Vyzkoušela jsem si, jak jakoby ti lidi musí poznávat jakoby co je třeba, jakoby takové různé věci, co my třeba nevíme , co oni dělají.”

“ Mě se to hodně moc líbilo a bylo to super.”

Na happeningu se podával i modrý nápoj a lidé se mohli vyfotit v modrém rámu a s různými modrými doplňky, jako slunečními brýlemi, rukavicemi nebo parukou.

Letos se na náměstí sešlo tolik lidí, že to vypadá na rekordní účast.

“Tak to jsem nikdy nepočítala, ale tak kdyby to byla pětistovka, ale to je asi moc velké číslo, takže když budeme do stovky, tak je to dobré,” směje se Šárka Gaudková, Slezská diakonie

Nakonec se tady sešly téměř dvě stovky lidí a památkou na akci byla společná fotografie všech zúčastněných.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy