Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Svatohubertská mše a myslivecké tradice na Cvilíně s Jesenickými trubači a výborným gulášem

  • Krnov,

Myslivci opět předvedli své tradice a zvyky. Příležitost k tomu mají každoročně na svatého Huberta, který je jejich patronem. Ve městech a obcích tak tradičně pořádají Svatohubertské mše.

Malá Morávka, Třemešná, Světlá Hora a další obce v podhůří Jeseníků v tomto období patří myslivosti. Nejenže probíhají společné hony,, ale také Svatohubertské mše s doprovodným programem pro všechny. Na jednu takovou jsme zavítali na Cvilín v Krnově. 

„Svatohubertská mše, která je víceméně ani ne tak světskou záležitostí jako myslivecká tradice, kde uctíváme našeho patrona, sv. Huberta, dále uctíváme práci, naši myslivost z řad našich žijících členů a zároveň i připomínáme a vzpomínáme na naše zesnulé, bývalé myslivce , kteří se zasloužili o dobrou práci a rozvoj naši české myslivosti,“ říká Jarosalv Mader, předseda Okresní myslivecké rady.

„My jsme Jeseničtí trubači, transformovali jsme se z trubačů v Jeseníku,“ přibližuje trubačka Renata Jeřábková

Na programu byla nejen mše, ale také ukázka mysliveckých hlaholů a mysliveckého troubení. Vystaveny byl i trofeje a návštěvníci mohli ochutnat i výborný zvěřinový guláš, na který se tvořily dlouhé fronty.  

„Je to z divočáka a povedl se jako každý rok. To už se vaří asi 10 let pořád podle stejného receptu,“ doplňuje kuchař Karel Křehlík.

Zajímavostí letošní svatohubertské mše byla velká účast nemyslivecké veřejnosti

„Tito lidé, kteří dnes nemají úplně nejlepší mínění o myslivcích, tak se dostanou do tohoto dění, dostanou se do povědomí činnosti našich myslivců a to je ku prospěchu věci,“ dodává Jaroslav Mader.

Anketa, návštěvníci akce:

„Výborně bylo, počasí nám vyšlo a bylo krásně, nádherně, hlavně to kázání bylo pěkné.“

„Hlavně ty myslivecké fanfáry a  koncert. No bylo to moc pěkné, chodíme každý rok.“

Česká myslivost je ojedinělá svými specifickými zvyky, mluvou a tradicemi, díky čemuž je zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR a stejného ocenění se jí dostalo i od mezinárodní organizace UNESCO.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy