Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čeladná doplatila úvěr, za který postavila zcela nové centrum obce

  • Čeladná,

Čeladná na konci září zaplatila poslední splátku ze 130 milionového úvěru, který použila na vybudování nového centra. Před dvaceti lety díky těmto financím proměnila zchátralý objekt bývalé textilní továrny, využívaný kdysi jako sklad armády, v důstojné náměstí s bytovými domy, obchody, ordinacemi lékařů a radnicí.

Stáhnout video
Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “My jsme tyto objekty dostali v květnu roku 1996 od armády a přemýšleli jsme, co s tím. Pak se v roce 1998 objevilo v Hospodářských novinách, že někde v Rokytnici nad Jizerou postavili nějaké horní náměstí. Tak jsem se tam rozjel a vznikla z toho tady tato krásná věc.”

obyvatelé a návštěvníci Čeladné:

“Líbí se mi, jezdím tady už nějakých pět let, je to tady příjemné.”
“Ráda se tady pohybuju po tom náměstí.”
“Nedávno jsme se tu přistěhovali, ale jako hezké náměstí asi.”

Pro realizaci nákladného projektu si ovšem Čeladná vzala u banky úvěr 130 milionů korun. Rázem tak patřila k nejzadluženějším obcím v Česku. To už je ale od letošního října minulostí.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Proto nás potěšilo, že jsme do banky nesli poslední splátku. My jsme se za těch dvacet let ani jednou nezpozdili ani o hodinu, ale sevřené půlky jsme určitě po celou dobu dvaceti let měli.”

Celkově si výstavba centra vyžádala přes 300 milionů korun. Obec část financovala z vlastních prostředků a část také z peněz, jež dopředu zaplatili lidí, kteří projevili zájem o nové bydlení kolem náměstí. Starou budovu tkalcovny připomíná tovární komín, na kterém se uhnízdili čápi.
Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků