Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava přibližuje život frýdeckomísteckých textilek

Ve Frýdku-Místku se v těchto dnech koná skutečně nevšední výstava. Pojednává o životě bývalých textilek společnosti Slezan a unikátní je v tom, že probíhá přímo v areálu jedné z textilek.

V areálu textilky Slezan na Těšínské ulici probíhá od 15. září výstava s názvem Na šichtu do textilky. Výstava mapuje počátky textilní výroby ve Frýdku, Místku a jejich okolí. Sleduje rozvoj průmyslové výroby textilu v jednotlivých textilkách, které ve městě existovaly ve druhé polovině 19. a první polovině 20. století.

“Ta výstava není jen o národním podniku Slezan nebo o Slezanu jako takovém, nicméně mapuje několik set let zpátky, vůbec vznik textilního průmyslu na území města. Pánově, kteří se na výstavě podíleli a kteří ji vytvářeli, šli opravdu do hloubky a zmapovali to dokonale. My věříme, že na základě spolupráce s městem Frýdek-Místek budeme schopni vytvářet i budoucnost, kdy ty bývalé areály budou plnohodnotně začleněny do města. To je náš cíl. Proto jsme to dělali,” uvedl prokurista společnosti Slezan Jiří Karásek.

“Ta výstava jenom dokládá to, že Slezan žije. Dnes je první den, je vernisáž, je to v bývalých prostorách a já si myslím, že zájem veřejnosti je obrovský. Nejsou tu jenom ti, kteří tady pracovali, ale ale i ti, kteří se přišli podívat, jak to tady vypadalo celých těch 50 let, kdy po válce Slezan jako jedna z nejvýznamnějších továren nebo podniků ve městě začal, a samozřejmě, že ta výroba byla důležitá a pomohla rozvoji města” řekl náměstek primátora města Frýdku-Místku Jiří Kajzar.

Jedním z návštěvníku výstavy byl i bývalý zaměstnanec, fotograf Miroslav Holinka.

“Mě tato výstava příjemně překvapila. Vracím se do svých mladých let. 11. srpna roku 1969 jsem totiž nastupoval na propagační oddělení Slezanu jako fotograf výtvarník. Byl jsem tady zaměstnaný osm let. Měl jsem možnost setkat se s těmi dělníky, techniky, inženýry, ale hlavně ve výrobě s přadlenami, tkadlenami, takže já se sem rád vracím, potkávám spoustu známých a máme si o čem povídat. Moc hezká výstava, díky, že to připravili,” řekl pan Miroslav Holinka.

Unikátní výstava v prostorách bývalé textilky potrvá do 15. října. Otevřeno je denně od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin.

Nahlásit chybu
Město Jablunkov - pracoviště
Frýdek-Místek
od 18 780 Kč/měsíc

Detail

Karel Skupień - kravín Folwark
Písek
od 28 000 Kč/měsíc

Detail

KOVO Třinec s.r.o. - areál TŽ
Třinec
od 23 296 Kč/měsíc

Detail