Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava v textilce přiblíží problematiku sousedství

V areálu textilky Slezan na Těšínské ulici ve Frýdku-Místku probíhá zajímavá výstava s názvem Sousedé. Jak už napovídá její název, pojednává o problematice sousedských vztahů. Jejími autory je ostravské sdružení 9,99%.

V prostorách bývalé textilky Slezan na Těšínské ulici mohou občané Frýdku-Místku i jeho návštěvníci spatřit možná úplně první výstavu svého druhu, která kdy ve městě proběhla. Jmenuje se Sousedé a pojednává o sousedských vztazích.

“To, co je tady kolem mě, jsou práce absolventů a studentů uměleckých oborů hlavně Ostravské univerzity, je to výtvarná skupina 9,99%. Není to jejich první projekt, už realizovali několik projektů v Ostravě, ale tady ve Frýdku-Místku jsou poprvé, a vůbec si myslím, že tady ve městě je to první projekt tohoto typu. Byli jsme velmi zvědaví, co tomu bude říkat veřejnost, ale nemohu si na reakce stěžovat,” sdělil ředitel Národního domu F-M Jakub Tichý.

Na výstavě prezentuje svá díla přes 20 současných mladých autorů. Umělci zde polemizují nad významem soužití, ať už chtěného či nuceného. Ve společné instalaci každý po svém rozebírá problémy sdílení jednoho prostoru s více lidmi, kteří mají nejen různé priority, ale i zázemí a způsob uvažování. Projekt Sousedé tak přímo odkazuje ke konkrétní situaci soužití obyvatel Frýdku-Místku a spojení obou měst. Projekt vznikl u příležitosti oslav 750 výročí města a byl navržen pro konkrétní prostor bývalé textilky.

“Prostory tady na Těšínské k větším kulturním projektům vybízejí. My už jsme tady několik projektů realizovali. Nyní, ve spolupráci se společností Slezan, která nám vychází v našich snahách vstříc, za což jsme moc rádi, realizovali takovou to výstavu. Tady u nás se poslední dobou diskutuje o tom, že město němá kromě zámku důstojné výstavní prostory a současné umění se tady takřka nevystavuje, takže tato výstava je našim dílčím pokusem tento stav změnit,” dodal Tichý.

Výstava Sousedé potrvá v areálu Textilky do 8. října. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin.

Nahlásit chybu
Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail