Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přípravy kanalizace v příměstských částech F-M pokračují

Už jsme vám prostřednictvím našeho expresu říkali, že radnice chce pomoci okrajovým částem města se splněním povinností vyplývajících ze zákonných norem, které se týkají odpadních vod. Proto připravuje rozsáhlý projekt kanalizace v těchto částech.

Přípravy projektu na vybudování kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku pokračují. Město již vysoutěžilo dodavatele projektové dokumentace, který komunikuje s občany a reviduje současné projekty z období let 2003-2012 dle aktuálního stavu. Čísla vypadají slibně, z 552 soukromých přípojek ve Skalici je projednáno 442, v Chlebovicích z 288 už 255, v Zelinkovicích číslo 49 dokonce narostlo na 52 přípojek. Do konce roku by měly být projednány přípojky i dalších majitelů nemovitostí, počítá se se zhruba tisícovkou přípojek.

“Připravili jsme určitou prezentaci pro občany, aby měli informace. Je to docela zásadní věc, protože se chceme pokusit po mnoha letech, kdy se tento problém nedařil řešit, vyřešit už jednou provždy, abychom ve 20. století měli odkanalizované všechny části města. Chtěl bych sdělit všem dotčeným občanům, aby si v příštím týdnu zašli na svůj osadní výbor, kde získají zásadní informace o tom, jakým způsobem proběhne celá stavební část. Dnes dokončila přípravu projekční kancelář, která měla naplánovat a provést projektovou dokumentaci na přípojky k domkům na pozemcích všech, kteří budou tuto přípojku dělat,” sdělil náměstek primátora města Frýdku-Místku Jiří Kajzar.

Projekt by měl vyřešit stav, kdy dnes většina majitelů řeší odpadní vody včetně dešťových nezákonným způsobem. Typicky provozují septik s trativodem, ale od roku 2008 nelze operovat povoleními z dřívější doby a lze legislativě vyhovět v podstatě jen třemi způsoby: napojením do veřejné kanalizace, nepropustnou žumpou s nutností mít pro úřady doklady o vývozu, odpovídající spotřebě v domě, nebo mít domovní čistírnu odpadních vod. Jiný způsob není a lidé, kteří legislativě nevyhoví by mohli mít do budoucna problém.

“Proto na tu věc tlačíme a chceme ji dořešit. V lednu chceme požádat o dotaci, kterou ovšem můžeme a nemusíme dostat. Ta dotace nám samozřejmě velmi pomůže při financování, protože se jedná o objem okolo 300 milionů korun. Dnes máme projektovou dokumentaci aktualizovanou, ale chybí ještě dotáhnou smlouvu, protože všichni občané, kteří budou chtít kanalizaci, s námi potom musí podepsat závazek, že se skutečně připojí, protože pokud by k tomu v budoucnu nedošlo a nesplnil by se tento závazek připojení, bude nám adekvátně krácena dotace, což by byla velká škoda, protože bychom přišli o peníze,” uvedl Kajzar.

Zástupci města přislíbili, že za občany okrajových částí také vyrazí a pozvou je i do některého z kulturních zařízení, kde jim dále sdělí další informace a podrobnosti.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy