Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava ve F-M přiblíží život Slovanů na Horním Pováží

V Muzeu Beskyd právě probíhá výstava, kterou zapůjčilo Povážského muzeum v Žilině. Pojednává o životě slovanského obyvatelstva v 5. až 9. století na Horním Pováží. Milovníci historie se dozví spoustu zajímavého.

Výstavní prostory frýdeckého zámku dnes hostí zajímavou výstavu, kterou vytvořilo Povážské muzeum v Žilině, se kterým frýdeckomístecké Muzeum Beskyd dlouhodobě spolupracuje. Nese název Slované na Horním Pováží.

“Výstava mapuje celý život Slovanů od 5. století do století 9. Jsou zde prezentovány archeologické nálezy, které dokumentují jak obyčejný život, tak ale i život válečníka, řemeslníků a je zde dokonce i souborný stav kovářského nářadí používaného na přelomu 8. a 9. století. Nejstarší keramické nádoby, které můžeme na výstavě vidět, pochází ze století 5. Jedním z nejzajímavějších archeologických pozůstatků, který na výstavě můžeme nalézt, je železný meč válečníka pocházející z 9. století. Meč se nám zachoval v téměř kompletním stavu,” uvedla náměstkyně ředitele Muzea Beskyd Dominika Grygarová.

Slované přišli do oblasti Horního Pováží pravděpodobně od severu, přes karpatské průplavy, z území dnešního Polska. Na výstavu ze Slovenska připutovalo šedesát pět exponátů. Připojené texty, mapy a fotografie doplňují potřebné informace a dodávají celistvost prezentovanému tématu.

“Návštěvníci se dozví jak způsob obživy Slovanů, tak i jejich tradiční rituály a samozřejmě s tím spjaté pohřby a pohřebiště, z kterých my niní nalézáme nejvíce archeologických pozůstatků,” dodala Grygarová.

Výstava, která jistě potěší nejednoho zájemce o historii, potrvá na frýdeckém zámku do 30. listopadu.

Nahlásit chybu
Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail