Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava ve F-M přiblíží život Slovanů na Horním Pováží

V Muzeu Beskyd právě probíhá výstava, kterou zapůjčilo Povážského muzeum v Žilině. Pojednává o životě slovanského obyvatelstva v 5. až 9. století na Horním Pováží. Milovníci historie se dozví spoustu zajímavého.

Výstavní prostory frýdeckého zámku dnes hostí zajímavou výstavu, kterou vytvořilo Povážské muzeum v Žilině, se kterým frýdeckomístecké Muzeum Beskyd dlouhodobě spolupracuje. Nese název Slované na Horním Pováží.

“Výstava mapuje celý život Slovanů od 5. století do století 9. Jsou zde prezentovány archeologické nálezy, které dokumentují jak obyčejný život, tak ale i život válečníka, řemeslníků a je zde dokonce i souborný stav kovářského nářadí používaného na přelomu 8. a 9. století. Nejstarší keramické nádoby, které můžeme na výstavě vidět, pochází ze století 5. Jedním z nejzajímavějších archeologických pozůstatků, který na výstavě můžeme nalézt, je železný meč válečníka pocházející z 9. století. Meč se nám zachoval v téměř kompletním stavu,” uvedla náměstkyně ředitele Muzea Beskyd Dominika Grygarová.

Slované přišli do oblasti Horního Pováží pravděpodobně od severu, přes karpatské průplavy, z území dnešního Polska. Na výstavu ze Slovenska připutovalo šedesát pět exponátů. Připojené texty, mapy a fotografie doplňují potřebné informace a dodávají celistvost prezentovanému tématu.

“Návštěvníci se dozví jak způsob obživy Slovanů, tak i jejich tradiční rituály a samozřejmě s tím spjaté pohřby a pohřebiště, z kterých my niní nalézáme nejvíce archeologických pozůstatků,” dodala Grygarová.

Výstava, která jistě potěší nejednoho zájemce o historii, potrvá na frýdeckém zámku do 30. listopadu.
Naše paní Božena Němcová / náhrada za představení Dopisy Olze

Zítra
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

Tři v háji / divadelní představení

05.10. 19:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Olympic Permanentní tour 2020/ Přeloženo z 28.4.

07.10. 19:00
Frýdek-Místek, Kino P. Bezruče, Frýdek - Místek

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Nošovice
Nošovice
od 16 100 do 16 100 Kč/měsíc

Detail

A.D. servis point s.r.o. - pracoviště, kontaktní osoba Martin Desenský, tel. 774 276 723, email a.d.
Frýdek-Místek
od 17 800 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracov. Třinec
Třinec
od 16 100 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků