Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dne urologické prevence se ve F-M zúčastnilo 70 lidí

V nemocnici ve Frýdku-Místku se uskutečnil Den urologické prevence. Muži si v rámci něj mohli nechat vyšetřit ledviny, močový měchýř, varlata a také prostatu. Ženám lékař preventivně vyšetřil ledviny a močový měchýř.

Už podruhé se ve frýdeckomístecké nemocnici uskutečnil Den urologické prevence, a to opětně ve spolupráci s nadačním fondem Pavla Novotného a letos poprvé i pod záštitou města.

“Smyslem této akce je upozornit pacienty, když mají nějaký problém urologického rázu, aby přišli včas na vyšetření a nečekali jenom na tu naši akci. Jinak my jsme se opětovně připojili do programu Movember, kdy muži pečují o své zdraví, mnozí si nechávají narůst knír, a především kluci tady ze záchranky pečují o svůj knír poctivě celý měsíc, moc jim za to děkuji a jsem za to rád. Doufám, že se tady opět ukážeme i v příštím roce,” uvedl Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného.

“Poprvé, když nás pan Novotný oslovil se svým nadačním fondem v rámci urologického dne, říkali jsme, že se rádi zúčastníme a podpoříme tuto akci. Já sám jsem také preventivně vyzkoušel urologické vyšetření, protože si myslím, že po čtyřicítce by to měl každý absolvovat,” sdělil náměstek primátora města Frýdku-Místku Richard Žabka.

Mezi těmi, kteří se rozhodli podstoupit preventivní vyšetření, byl i tým záchranářů z frýdeckomístecké zdravotnické záchranné služby.

“Rakovinu varlat, prostaty a všeobecně rakovinu v ČR jako kolegové ze záchranné služby vnímáme dost závažně, proto jsme se rozhodli tuto akci podpořit a přijít na preventivní vyšetření. Mám spoustu známých, potažmo i pacientů, které vozím, a setkávám se s rakovinou, takže jsme chtěl udělat dobrý pocit i sobě, že se nechám vyšetřit a že tím podpořím i je, kteří to vyšetření už nestihli nebo ho mají před sebou,” řekl záchranář a pacient Petr Gaj.

Lékaři ve dvou ambulancích během dne vyšetřili 53 mužů a 17 žen. Muži si nechali vyšetřit varlata, ledviny, močový měchýř a od 50 let také prostatu. Ženám lékaři preventivně vyšetřili ledviny a močový měchýř.

“Volíme vyšetření moči, volíme vyšetření ultrazvukové, neinvazivní na oblast močového měchýře, prostaty, toho zevního genitálu a oblasti ledvin a u mužů navíc volíme vyšetření per rectum, tzn. přes konečník, kde se dá hmatem dosáhnout na prostatu a volíme odběr krve, tzv. PSH - prostatického specifického antigenu, který vyhledává pacienty s rizikem rakoviny,” popsal primář urologického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku Oldřich Matys.

Letoš vyšetřením lékaři ve čtyřech případech zjistili zvýšení prostatického specifického antigenu určujícího možné nádorové onemocnění, v jednom případě se objevilo podezření na výskyt nádoru varlat. U tří návštěvníků zjistili onemocnění ledvin a u dalších mikční potíže. Dva pacienti s onemocněním tříselné kýly byli posláni k dalšímu vyšetření na chirurgii.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyMedela-péče o seniory, o.p.s. - Frýdlant nad Ostravicí
Frýdlant nad Ostravicí
od 20 500 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

ŠKOLNÍ BUFET s.r.o. - pracoviště, kontaktní osoba Dalibor Sklář, info@skolnibufet.cz
Frýdek-Místek
od 5 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace - pracoviště
Frýdek-Místek
od 30 000 do 39 000 Kč/měsíc

Detail