Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku Místku vznikl veřejný malířský ateliér

Ve Frýdku-Místku otevřeli historicky první veřejný ateliér pro amatérské malíře bez rozdílu věku. Funguje na objednání na ulici Josefa Lady a provozuje ho spolek Rosenfeld.

Lidé z Frýdku Místku chtějí malovat, ale doposud neměli kde. Sen jim splnil spolek Rosenfeld, který se inspiroval v Anglii a za obrovské podpory magistrátu pro ně zřídil veřejný ateliér s 8 pracovišti.

"Byt v paneláku neumožňuje nějaké velké rozšafné činnosti, zejména ne s olejovými barvami, kdy to je samozřejmě i étericky, ten terpentin apod., to není, Kdyby malovala žena, tak by se to ještě sneslo, ale kdyby maloval muž, tak mu to žena rozhodně zakáže," řekl zakladatel spolku Rosenfeld Alexander Mosio.

"Jsme velmi rádi, že díky projektu Veřejný malířský ateliér budou mít frýdeckomístečtí nadšenci, malíři, výtvarníci všech věkových kategorií prostor k další tvorbě, ke své tvorbě. Statutární město Frýdek. Místek netradiční projekt významně podpořilo prostřednictvím Kultury FM. Zakoupili jsme malířské stojany a manipulační stolky," uvedla ředitelka KulturyFM Gabriela Kocichová.

Ve veřejném ateliéru se nebude jen malovat. Spolek má v plánu pořádat tady i kurzy, různé workshopy a prezentace jak barev, tak materiálů k malování.

Anketa:

"Maluji moc rád, je to moje nejen hobby, ale já to vnímám jako jakési snad poslání, že kudy chodím, tudy přemýšlím, co nového udělám a jak to udělám. Jinak jsem rád, že tady Saša otvírá jako ateliér, že a snad to bude hodně plodné no, snad budou lidi, snad bude zájem."

"Určitě sem budeme chodit a malujeme rádi a často a já si myslím, že to je vynikající záměr, co Saša udělal."

"Spíš batikuji, dělám batiky voskové, takže se těším, že tady budu moct realizovat, nebo ukázat, jak se ta práce dělá."

"Já myslím, že moc , moc prima, že něco takového vzniklo, protože takové prostory a takový projekt tady není ještě a spojuje vlastně jak mladé, nebo můžu říct skoro děti až po seniory, kteří tady můžou chodit a malovat, učit se."

"Otevřené to bude teď na objednávku. Existuje mailová adresa, existujeme jako veřejný malířský ateliér na Facebooku, dodělávají se webové stránky, které by měly samozřejmě mít i nějaký časový profil, kdy je to místo obsazené a kdy to je volné na to, aby si tam ti lidé mohli přijít zamalovat, a nebo zkusit to, jak to tam vypadá," uvedl Alexander Mosio.

Počítá se i s tím, že se budou vybírat poplatky za pobyt v ateliéru, které ale nebudou velké. Lidé, kteří tady stráví třeba i celý den, zaplatí maximálně 100 korun.

"Tady se jedná o to, že to samozřejmě nese nějaké provozní náklady, tzn., že je tam voda, elektrika, samozřejmě úklid docela značný a já nevím toaletní papír a ex, ex, takové věci samozřejmě bude třeba nějaký způsobem platit. Nevím, jak to vyjde, zatím medituji někde mezi 50, 100, ale ne na hodinu, na ten pobyt," sdělil Mosio.

Spolek Rosenfeld byl založen na počest učitelky kreslení, paní Elišky Servátkové, která se za svobodna jmenovala Rosenfeld a byla jednou z hlavních lidí, kteří v regionu zaštiťovali talentované děti.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy