Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na magistrátu proběhla 119. schůze Rady Frýdku-Místku

Na frýdeckém magistrátu proběhla další schůze rady města. V příspěvku vám přinášíme několik vybraných bodů, kterými se radní zabývali.

Radní Frýdku-Místku na svém zářijovém zasedání, předposledním před volbami, projednali na 60 bodů. Jedním z nich byl bod, jehož schválením se po testování sdílení kol město rozhodlo otestovat sběr a svoz potravinářských olejů a tuků.

“Na základě požadavků občanů vyzkoušíme ve městě třídění použitých jedlých tuků a olejů. Ty z friťáku, ale i tuky z běžného smažení na pánvi, končí nejčastěji v kanalizaci. Tam při nižších teplotách tuhnou a nejen, že ho ucpávají, ale slouží taky jako potrava pro hlodavce, kteří se pak snadno množí. Takže ve snaze zvýšit úroveň třídění odpadů, předcházet ucpávání kanalizace a omezit množení krys a potkanů nabídneme občanům alternativu, jak se zbavit olejů a tuků ze smažení či pečení. Stačí je nesplachovat do dřezu nebo záchodu, ale přelít je do PETky a tu pak hodit do kontejneru. Prozatím bude po městě, zejména pak v sídlištních zástavbách, zkušebně rozmístěno 10 zelených plastových popelnic na oleje a tuky. Pokud bude o třídění zájem tak samozřejmě počty kontejnerů navýšíme,” uvedla mluvčí Magistrátu města Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Radní schválili opravy dalších městských komunikací a chodníků za téměř 17 milionů korun.

“Cesty, chodníky ale i opěrné zdi se opraví na dalších 14 místech ve městě. Nový povrch dostanou chodníky v Sadech B. Smetany u řeky Ostravice i v Janáčkově parku na Rivieře nebo chodník podél části frýdecké ulice Revoluční. Nový asfaltový koberec dostane komunikace na I. J. Pešiny, a to od křižovatky s ulici K Lesu po Jilemnického, dále se opraví cesty na ulicích Lesní, Purkyně, K Hájku, před Mariánským náměstím, ale taky například další část ulice Dlouhá, čímž bude dokončena rekonstrukce komunikací v tzv. Nové Osadě ve Frýdku. Nový povrch bude mít i Beethovenova v Místku a část Lískovecké ve Frýdku. Opravou projde také opěrná zeď na ulici Pod Školou a zábradlí na opěrné zdi podél chodníku na Hlavní třídě, a to v úseku mezi mostem přes řeku a památníkem 8. pěšího pluku,” vyjmenovala Matějíková. 


Radní schválili také zakázku na výstavbu dvou chybějících mostů v rámci obchvatu města. Jedná se o mimoúrovňového křížení místních komunikací Nad Přehradou a K Olešné, které budou stavbou obchvatu přerušeny a částečně „odříznuty“ od města. Město ale považuje za důležité zachovat jejich průjezdnost související s dostatečnou a bezpečnou dostupností lokality Olešná.

“Mosty s napojením na lokalitu Olešní jsou pro město důležité. Obchvat byl o ně svého času očesán, takže je město musí vybudovat samo. Náklady jsou vyčísleny na 75 milionů korun, z toho dotace činí více jak 58 milionů,” řekla mluvčí. 

V městských bytech se budou měnit vodoměry.

“Radní schválili výměnu více jak 16 stovek vodoměrů na teplou a studenou vodu v městských bytech. Vodoměry budou antimagnetické. Náklady jsou vyčísleny na bezmála jeden milion korun,” dodala Matějíková.

Vybranými body se budeme podrobněji zabývat.

Nahlásit chybu
ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - Jablunkov
Jablunkov
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

Tomáš Lehnert - pracoviště Staříč
Staříč
od 45 000 Kč/měsíc

Detail