Reklama

Do Frýdku-Místku dorazil Legiovlak

Na vlakové nádraží ve Frýdku-Místku zastavil Legiovlak. Toto netradiční pojízdné muzeum návštěvníkům přibližuje význam československých legionářů pro republiku.

Reklama

Frýdek-Místek se stal jednou ze zastávek legionářského vlaku. Dříve, než byl zpřístupněn veřejnosti, proběhly zahajovací proslovy a také slavnostní přestřižení pásky. Netradiční pojízdné muzeum na kolejích návštěvníkům poutavou formou přibližuje význam československých legionářů pro republiku. Letošní sté výročí Československa je ideální příležitostí, jak si události jejího vzniku připomenout.

“Legiovlak prezentuje v nejzdařilejší podobě počátky Československé státnosti, které jsou spjaty s úsilím československých legionářů vedených Tomášem Masarykem o to, aby Československá republika vůbec vznikla. My na Těšínsku a v Podbeskydí ale víme, že v roce 1918 historie a podíl legionářů na vytváření té republiky neskončil. Těšínsko se mělo stát podle představ polských národovců součástí Polska. Na Slovensku se projevovali Maďaři, kteří odmítali připojení Slovenska k ČSR, a legionáři, kteří se vraceli po té šílené mnohaleté anabázi z Ruska a z jiných bojišť I. světové války, byli vysílání československou vládou k obraně hranic. Jak na Slovensku, tak na Těšínsku. Mě trochu mrzí, že na ten podíl legionářů o obranu hranic už poté, co republika vznikla, se trošku zapomíná,” uvedl ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.

“My jsme vždycky rádi, když Legiovlak zavítá do Moravskoslezského kraje, protože je nejenom perfektní svým zpracováním, připomínkou života legionářů, zakladatelů dnešní Armády České republiky, která je pokračovatelkou, ale je také ztělesněním té cesty právě v roce stoletého výročí vzniku Československa, cesty, kterou v tomto vlaku urazili kdysi legionáři a kterou ta republika už sto let zastoupila a pokračuje,” řekl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Hrabec

Legiovlak tvoří 13 zrekonstruovaných vagónů. V každém z nich je vybavení a předměty, ale také informační panely a fotografie.

“Je složen z 13 vagónu tak, jak ruští legionáři tyto vlaky měli na Transsibiřské magistrále po celou dobu jejich bojů až do Vladivostoku. Jsou tu vagóny, kde si mohou návštěvníci koupit jak knihy s legionářskou tematikou, tak i nějaké upomínkové předměty. Je tu i polní pošta i tzv. těpluška, to byl vagón, kde legionáři spali, a tak dále,” popsal předseda ČsOl, Jednoty Frýdek-Místek Petr Majer.

Legiovlak navštívil také potomek jednoho z legionářů Evžen Muroň.

“Je to dobře, že i současní lidé si pamatují na to, co legionáři tím, že bojovali v Rusku, pomohli k tomu, že máme republiku,” řekl potomek legionáře Evžen Muroň.

“Je to zajímavá věc. Jak jsem se dozvěděl, že cestují po republice od jara do podzimu, takže lidé mají příležitost toto vidět. Myslím, že je to ku prospěchu věci, hlavně pro ty mladé,” řekl jeden z návštěvníků Legiovlaku. “Na mě to působí také velice příjemně. Mám desetiletého vnoučka, takže uvažuji, že hned budu telefonovat, aby taky přišel. A řeku to i známým, kteří mají děti a vnoučata,” řekla druhá z návštěvnic a další dodala: “Já to také pochválím. Je to zajímavé a člověk to jenom tak nevidí.”

Legiovlak bude na nádraží ve Frýdku-Místku stát až do neděle 23. září. Otevřen je ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin. Přístupný je zdarma.
Kino na výletě 2019 | Tohle je náš svět

Zítra 21:15 - 25.06. 9:28
Frýdek-Místek, Faunapark, Frýdek - Místek

Bára Poláková na Sluníčku / koncert

28.06. 19:00 - 25.06. 9:28
Frýdek-Místek, Penzion Sluníčko, Ostravice

Kino na výletě 2019 | Raubíř Ralf a internet

03.07. 21:15 - 25.06. 9:28
Frýdek-Místek, Autokemp Olešná, Frýdek - Místek

Střední odborná škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Frýdek-Místek
od 29 020 Kč do 35 540 Kč

Detail

BLANCO Professional CZ spol. s r.o.
Frýdek-Místek
od 18 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu