Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek se řadí mezi bezpečná města

Frýdek-Místek se řadí mezi bezpečná města. Celková míra kriminality ve městě už čtyři roky po sobě klesá. Bezpečnostní situace se tedy stále zlepšuje.

K tomu, že patří Frýdek-Místek mezi bezpečná města naší republiky, podstatně přispívají preventivní opatření, která město postupně zavádí. Jedním z prvních, které začalo ve Frýdku-Místku platit, byl zákaz hazardu.

“Hazard často vede k páchání trestné činnosti a taky ničí rodinné vazby a partnerské vztahy. Město hazard zakázalo před sedmi lety, přichází tak zhruba o 35 milionů korun ročně, nicméně bezpečnost a klidné a pozitivní rodinné vztahy jsou přednější, takže miliony z hazardu město oželí,” uvedla mluvčí Magistrátu města Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Razantnější opatření dopadlo také na některé ubytovny a non-stopy, v jejichž blízkosti si lidé stěžovali na hluk, vandalismus, nepořádek a výtržnictví.

“Aby šlo město příkladem, tak zrušilo městskou ubytovnu na ulici Palkovická a zavedlo taky bezdoplatkové zóny. Cílem bylo a je omezit byznys s chudobou a také zajistit zejména v bezprostřední blízkosti ubytoven co možná největší klid a pořádek. Co se týká non-stopů, tak v souvislosti se zajištěním klidu v nočních hodinách omezilo město provozní hodiny sedmi problematických barů a podniků. Otevřeny teď mohou být jen do půlnoci a v pátek a v sobotu do jedné v noci,” řekla Matějíková.

Na dění v ulicích města dohlíží i kamery. Ve Frýdku-Místku je přes 80 kamer městského kamerového systému. Rozmístěny jsou na frekventovaných místech s častým narušováním veřejného pořádku, u některých škol, na důležitých křižovatkách i na sídlištích.

“Kromě městského kamerového systému je ve městě 26 kamer snímajících SPZ aut. Ty jsou umístěny na vjezdech i výjezdech z města a díky nim se již podařilo vypátrat několik ukradených aut,” sdělila mluvčí.

Mezi preventivní opatření, která mají odradit zloděje od krádeží jízdních kol, je značení kol syntetickou DNA, které ve městě funguje už pět let.

“O službu je zájem stále. Před pěti lety strážníci označili na 600 kol, loni to byl už dvojnásobek. Označit lze nejen jízdní kola, ale i koloběžky, dětské vozíky za kolo nebo invalidní vozíky pomocí syntetické DNA. Kola se značí v Kontaktním centru prevence v Křížovém podchodu v Místku, a to vždy v pondělí od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin,” řekla Matějíková.

Město myslí také na seniory a jejich bezpečí. Ti si v rámci bezpečnosti mohou nechat na dveře namontovat bezpečnostní řetízky.

“Senioři a zdravotně postižení mohou celoročně prostřednictvím městské policie žádat o montáž bezpečnostního řetízku na kliku u vchodových dveří. Montáž řetízku je pro ně zdarma,” uvedla Matějíková.

Město v minulých letech investovalo miliony korun také do zabezpečení ZŠ a MŠ, která by zabránila vstupu a volnému pohybu osob po budovách. Školy peníze použily např. na nákup videotelefonů, kamerového nebo čipového systému, kódovacích zámků a podobně. Větší bezpečnost je také na přechodech pro chodce. Ve městě je nasvíceno přes 70 přechodů,, které byly vyhodnoceny jako velmi frekventované nebo nepřehledné. Světlo u takovýchto přechodů se zapíná dříve a vypíná později než u běžného veřejného osvětlení. V neposlední řadě město také pravidelně finančně podporuje vybavení složek IZS. Automatické přenosné defibrilátory již město poskytlo Policii ČR i Horské službě Beskydy, vybaveni jsou jím také strážníci MP a budovy magistrátu města.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy