Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek oslavil 100. výročí republiky

V Sadech Bedřicha Smetany v Místku proběhly oslavy na počest stého výročí republiky. Pro návštěvníky byl připraven téměř celodenní bohatý program.

V Sadech Bedřicha Smetany u řeky Ostravice zavládla v pátek 28. září atmosféra první republiky. V rámci oslav stého výročí tam až do podvečerních hodin probíhal bohatý kulturní program. Návštěvníci mohli spatřit krásně upravené ženy v nabíraných dobových šatech, vojáky, kteří se vrátili z první světové války, nebo kameloty a flašinetáře. Samozřejmostí byla řada vystoupení, o kterou se postarali členové Společnosti pro zachování kulturního dědictví historie a romantiky.

“Tuto akci pořádá město a KulturaFM. My jsme Společností pro zachování kulturního dědictví historie a romantiky, takže jsme spolkem klubů vojenské historie, šermířů, rytířů, ale taktéž vojáků, a snažíme se pěkným způsobem předvádět lidem naši historickou, ale i romantickou zemi a historii. Program je sestaven tak, aby byl vzpomínkou na sto let nejen naší krásné nové první republiky, ale taktéž vzpomínkou i na události, které vedly k první velké válce a k ukončení první velké války. Můžu říct, že vzpomínáme s dobovými tanci, dobovou hudbou, taktéž i parádem maršem vojáčků a doufám, že se za námi přijede podívat i prezident T. G. Masaryk,” uvedl za Společnost pro zachování kulturního dědictví historie a romantiky Marek Tichý.

Na pódiu zahrál mimo jiné i žesťový soubor nebo Dixík a děti mohly shlédnout komediantskou pohádku. Program byl zkrátka uzpůsoben každému věku.

“To střílení nebylo dobré, dělalo to velký rámus, ale jinak atmosféra je dobrá, pěkné to je,” řekla jedna z návštěvnic akce. “Je hezké, že vzpomínají ty staré časy a čím lidé prošli a co vytrpěli. Toho si moc ceníme. Program je pěkný,” dodala druhá. “Je to pěkné a nemá to tady chybu. I počasí přeje, jsme spokojeni,” řekl další návštěvník. “Teprve jsem přišla, takže se rozhlížím, ale je tady moc hezká atmosféra,” pochválila návštěvnice. “Je to pěkné. Viděli jsme ty klauny, vojáky a pak jsme se šli kolem projít. Nejvíc se mi tu líbí ta atmosféra,”  řekl další návštěvník.

Součástí celé akce byla i výstava pod širým nebem, která návštěvníkům připomněla bitvy první světové války i poválečné období a představila významné osobnosti první republiky.

Nahlásit chybu
Global Partner Péče, z.ú. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí,
Frýdlant nad Ostravicí
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

OFIR Service s.r.o. - pracoviště průmyslová zóna Nošovice
Nošovice
od 32 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Řeznictví H+H, s.r.o. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí, Spořitelní ulice
Frýdlant nad Ostravicí
od 21 000 do 23 000 Kč/měsíc

Detail